EVENIMENT
DATE OFICIALE: 322 de cazuri noi de COVID-19 și niciun deces, în ultimele 24 de ore
În ultimele 24 de ore au fost raportate 322 de cazuri noi de coronavirus, cu 40 mai multe față de duminică, potrivit Ministerului Sănătății. Nicio persoană nu a murit din cauza bolii.
În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 322 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 40 mai mult față de ziua anterioară. 28 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.
Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 27 persoane au fost reconfirmate pozitiv.
În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 857 cu 51 mai mult față de ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 131 persoane, cu 7 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 131 pacienți internați la ATI, 122 sunt nevaccinați.
Din totalul pacienților internați, 64 sunt minori, toți fiind internați în secții, cu 3 mai mult decât în ziua anterioară și 0 la ATI, la fel ca în ziua anterioară.
Până astăzi, 65.612 de persoane diagnosticate cu infecție cu SarsCov-2 au decedat.
Date oficiale 16 mai 2022: Nu a fost raportat niciun deces
În intervalul 15.05.2022 (10:00) – 16.05.2022 (10:00) nu a fost raportat niciun deces.
În ultimele 24 de ore au fost efectuate 2.338 teste RT-PCR (1.252 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.086 la cerere) și 7.865 teste rapide antigenice. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 13.057.478 teste RT-PCR și 9.907.646 teste rapide antigenice.
(sursa: Mediafax)
Un bărbat a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, după ce procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Turda a pus în mișcare acțiunea penală împotriva sa pentru comiterea a trei infracțiuni de tulburare a ordinii publice și distrugere.
Potrivit Parchetului, agresiunea s-a desfășurat în două zile diferite și a vizat aceeași persoană vătămată.
Potrivit procurorilor, primul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Erou în timpul liber. Pompierul clujean Sebastian Popa, premiat de MAI pentru salvarea unei vieți
Soldatul Sebastian Popa, pompier în cadrul ISU Cluj, a fost astăzi distins cu Emblema de Onoare a Ministerului Afacerilor Interne, într-o ceremonie oficială la sediul MAI.
Distincția i-a fost înmânată de ministrul Cătălin Predoiu, ca recunoaștere a curajului și profesionalismului său.
Alături de Sebastian, au fost premiați și alți pompieri din întreaga țară, remarcați pentru intervențiile lor decisive…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Răpire șocantă la Cluj. Tânără de 24 de ani și copilul ei, luați cu forța de fostul concubin
Polițiștii clujeni au intervenit miercuri, 3 decembrie, în cazul unei posibile răpiri, reținând două persoane, un bărbat de 27 de ani și o femeie de 50 de ani, suspectate că ar fi implicate în lipsirea de libertate a unei tinere de 24 de ani și a copilului acesteia, de aproximativ 1 an.
Incidentul a fost sesizat inițial pe 2 decembrie prin apel 112, atunci când tânăra din municipiul Cluj-Napoca ar fi fost…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Turismul în Alba, în cădere liberă. Scădere dramatică a numărului de turiști și a înnoptărilor față de anul trecut. Date oficiale
Turismul în Alba pare a fi în cădere liberă în luna septembrie, arată datele oficiale ale Direcției Regionale de Statistică Alba. Aceste date arată o cădere dramatică a numărului de turiști și a înnoptărilor, de la o lună la alta, dar și față de anul trecut.
În luna septembrie 2025 în unităţile turistice din judeţul Alba (cu minim 10 locuri pat) au fost cazaţi 23.909 turiști.
Această cifră reprezintă 1,9% din numărul turistilor înregistrați la nivel national…
Citește mai mult pe Alba24.ro



