Connect with us

EVENIMENT

David Popovici, calificat în semifinalele probei de 200 m liber cu al treilea timp Campionatele Europene de înot

Publicat

Arhivă foto

David Popovici  a obținut al treilea timp în calificările pentru semifinalele probei de 200 de metri liber, vineri dimineața, la Campionatele Europene de înot desfășurate în bazin scurt (25 de metri) la Otopeni.

Popovici a fost înregistrat cu în 1 min 42 sec 39/100, doi britanici fiind mai rapizi în serii, James Guy, 1 min 41 sec 36/100, şi Matthew Richards, 1 min 41 sec 63/100.

În semifinale s-a mai calificat un român, Mihai Gergely, care a prins ultimul loc, cu al 18-lea timp, 1 min 47 sec 17/100.

Nandor Nagy a avut al 19-lea timp din serii, 1 min 47 sec 19/100, iar George-Alexandru Stoica-Constantin, al 21-lea, 1 min 48 sec 00/100.

Semifinalele sunt programate vineri, de la 18:28 şi 18:33, iar finala se va desfăşura sâmbătă (18:06).

La 100 m spate feminin, Aissia-Claudia Prisecariu a fost a 23-a în serii, cu 1 min 00 sec 33/100, iar Daria-Măriuca Silişteanu a 24-a, cu timpul de 1 min 01 sec 48/100, ambele ratând accederea în semifinale.

România participă la Europene cu un lot de 21 sportivi (7 fete şi 14 băieţi), selecţionaţi în baza formei arătate la Campionatele Naţionale în bazin scurt din perioada 9-12 noiembrie, desfăşurate tot la Otopeni.

La precedenta ediţie a Europenelor în bazin scurt, care a avut loc la Kazan (Rusia), în 2021, David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, iar Robert Glinţă a obţinut un argint la 100 m spate şi un bronz la 50 m spate.

La Mondialele în bazin scurt din 2022 de la Melbourne, Popovici a cucerit argintul la 200 m liber. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Impozit fix de 40 de lei pentru mașinile electrice, de la 1 ianuarie 2026

Publicat

impozit fix de 40 de lei pentru mașinile electrice, de

Impozitele locale se majorează anul viitor și se introduce un impozit fix de 40 de lei pentru mașini electrice.

Pentru mijloacele de transport înmatriculate, impozitul se majorează cu 5% până la 146% (în funcție de norma de poluare, inclusiv pentru cele hibride), potrivit Agerpres.

În cazul mijloacelor de transport hibride cu emisii CO2 mai mici sau egale cu 50g/km, impozitul se reduce cu 30% conform deciziei consiliilor locale, conform OUG nr. 78/2025, arată compania de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Peste 4000 de articole pirotehnice ilegale, confiscate de jandarmi la Cluj-Napoca și Huedin

Publicat

ijj cluj articole pirotehnice e1767183956909.jpeg






Jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean (IJJ) Cluj au desfășurat, în aceste zile, acțiuni pentru prevenirea și combaterea comerțului ilicit cu articole pirotehnice, în municipiul Cluj-Napoca și orașul Huedin.

În urma verificărilor, au fost depistate 3 persoane care ofereau spre vânzare articole pirotehnice interzise la deținere, punând în pericol siguranța cetățenilor.

”Jandarmii au...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Mesaje de Sfântul Vasile 2026, pentru prieteni, colegi și membrii ai familiei

Publicat

mesaje de sfântul vasile 2026, pentru prieteni, colegi și membrii

Mesaje de Sfântul Vasile 2026: Ziua acestui sfânt important în Creștinism, sărbătorită pe 1 ianuarie, este una dintre cele mai importante sărbători din calendarul ortodox românesc.

Sfântul Vasile cel Mare, arhiepiscop de Cezareea Capadociei, este venerat pentru înțelepciunea sa, pentru contribuțiile la teologie și pentru grija deosebită pe care a manifestat-o față de săraci și bolnavi.

În tradiția românească, Sfântul Vasile este considerat protectorul copiilor și...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Slujbă de mulțumire și binecuvântare în toate bisericile ortodoxe, în noaptea dintre ani

Publicat

slujbă de mulțumire și binecuvântare în toate bisericile ortodoxe, în

În toate lăcașurile de rugăciune ale Bisericii Ortodoxe Române, în noaptea dintre ani, se va săvârși o slujbă de mulțumire și de binecuvântare.

Potrivit Patriarhiei Române, rânduiala stabilită de Sfântul Sinod în anul 2011 prevede citirea Acatistului Domnului Iisus Hristos, întrucât ziua de 1 ianuarie amintește de momentul când Fiul lui Dumnezeu, întrupat, a primit numele de Iisus.

Iisus înseamnă în limba ebraică ”Dumnezeu mântuiește” și în acatist este...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe