EVENIMENT
De ce ar trebui să lași ușa la baie deschisă după ce faci duș. Trucul e genial, mai ales în vremuri de criză
În condițiile în care românii se pregătesc pentru o iarnă cu facturi mari, tot mai mulți caută soluții pentru reducerea consumului. Află de ce ar trebui să lași ușa la baie deschisă după ce faci duș. Este un truc cât se poate de simplu, ideal pentru perioada de criză pe care o traversează Europa.
De ce se recomandă să lași ușa la baie deschisă după ce faci duș
Încălzirea locuinței la costuri cât mai mici este subiectul momentului nu doar în România, ci în întreaga Europa. Câteva trucuri simple vor fi de mare ajutor la acest capitol.
Expertul în energie și CEO la Utility Bidder, Chris Shaw, a împărtășit câteva moduri în care proprietarii de case își pot încălzi locuințele mai mult timp în această iarnă, menținând în același timp consumul de energie cât mai scăzut.
Potrivit…
Citește mai mult pe impact.ro
Furtul comorilor din tezaurul dacic expuse la Muzeul de Stat din Olanda este un atac direct la adresa istoriei și identității noastre naționale, transmite Alianța pentru Unirea Românilor.
Pierderea unor artefacte inestimabile, cum este faimosul coif de la Coțofenești, demonstrează nu doar vulnerabilitatea patrimoniului nostru cultural, ci și lipsa de interes a autorităților române în protejarea acestuia.
„MAE a reacționat lamentabil”
Ministerul Afacerilor…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Transport agabaritic pe drumurile din Cluj, între 26 ianuarie și 2 februarie. VEZI traseul
Un transport agabaritic fără încărcătură va avea loc în perioada 26 ianuarie – 2 februarie 2025, pe ruta Vama Nădlac II – Zimbor, traversând mai multe autostrăzi și drumuri naționale din România, inclusiv din județul Cluj.
În perioada 26.01.2025 – 02.02.2025 se va desfășura un transport cu depășiri pe traseul Nădlac II PTF – A1 – A11 – DN7 – Ilia – A1 – A10 – Turda – A3 – Gilău – A3 – Nădășelu – DN1F – Zimbor, anunță Directia…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un videoclip surprins în fața Teatrului Național din Cluj-Napoca a stârnit valuri de curiozitate și controverse printre clujeni. Imaginile surprind o persoană care stropește gazonul cu un lichid de culoare verde intens.
În imaginile surprinse vineri, 24 ianuarie, se vede cum o persoană stropește gazonul cu un lichid verde intens. Deși mulți au crezut inițial că iarba este „vopsită” pentru a-i conferi un aspect proaspăt, nu este ceea ce pare.
Îngrijorări și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
O sobă a explodat, sâmbătă seară, într-o locuință de pe strada Aron Densușianu din Cluj-Napoca. Nu au fost persoane rănite, însă, din nefericire, o pisică nu a putut fi salvată de pompieri.
O explozie la o sobă de teracotă, urmată de un incendiu, a avut loc într-o locuință de pe strada Aron Densușianu din Cluj-Napoca. Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Cluj, evenimentul s-a petrecut într-o cameră și nu au fost persoane rănite.
O pisică nu a putut fi…
Citește mai mult pe Cluj24.ro