EVENIMENT
Decizie definitivă: Radu Mazăre rămâne în închisoare. Judecătorii i-au respins contestaţia în anulare
Fostul primar al Constanței, Radu Mazăre, rămâne în închisoare, după ce judecătorii de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie i-au respins joi o contestaţie în anulare, prin care fostul primar solicita să-i fie anulată condamnarea de nouă ani de închisoare primită în dosarul retrocedărilor ilegale de plaje.
Decizia instanţei este definitivă.
Radu Mazăre a declarat în sala de judecată că a fost extrădat din Madagascar pentru a fi prezentat în România „ca un trofeu” înainte de alegeri, iar predarea sa autorităţilor române a fost „frauduloasă”.
„Sigur că numele meu e şi notoriu şi controversat. De-a lungul carierei m-am străduit să fac lucruri bune şi să-i ajut pe mulţi. Aducerea mea s-a făcut înainte de alegeri pentru a fi prezentat ca pe un trofeu. Acolo fiind (în Madagascar – n.r.), s-au făcut presiuni în fiecare zi asupra mea pentru a semna că sunt de acord să renunţ la legea din Madagascar. Eu am cerut să fiu prezentat în faţa unui judecător. (…)
A început ca o procedură de extrădare legală şi a sfârşit ca o predare frauduloasă. Scopul este evident. Am văzut o corespondenţă a Interpol şi am văzut că cei de acolo se grăbeau să mă predea fără a fi prezent în faţa unui judecător”, a spus Mazăre.
Pe de altă parte, avocatul lui Mazăre a solicitat ca fostul primar să fie trimis înapoi în Madagascar, pentru a fi reluată procedura de extrădare, însă judecătorii au respins această cerere.
În mai 2019, Radu Mazăre a fost adus sub escortă în România, fiind extrădat din Madagascar, pentru a executa o condamnare de nouă ani de închisoare primită în dosarul retrocedărilor ilegale de terenuri şi plaje din Constanţa şi Mamaia. AGERPRES
EVENIMENT
FOTO. Razie de noapte la Cluj. 11 șoferi prinși băuți la volan și unul sub influența drogurilor
Serviciul Rutier Cluj a desfășurat o amplă acțiune cu forțe mărite în noaptea de 8 spre 9 noiembrie, între orele 18:00 și 04:00, având ca scop reducerea riscului rutier și creșterea disciplinei în trafic.
Eforturile polițiștilor s-au concentrat pe depistarea și scoaterea din trafic a șoferilor care au consumat alcool sau droguri.

În cadrul operațiunii, au fost efectuate 498 de testări pentru…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Acces rapid la medici și istoricul medical. România introduce platforma digitală națională pentru pacienți
Românii vor putea face programări la medic și își vor putea consulta istoricul medical direct de pe telefon sau laptop, prin noua Platformă informatică a asigurărilor sociale de sănătate (PIAS), aflată în faza finală de dezvoltare.
Anunțul a fost făcut de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, care a precizat că sistemul va intra în testare în luna decembrie, în centre pilot, înainte de lansarea la…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Secția 6 Poliție Rurală Florești a fost sesizată în această seară, în jurul orei 21:10, cu privire la dispariția minorei ALBU ALINA-COSMINA, în vârstă de 17 ani.
Potrivit IPJ Cluj, în data de 8 noiembrie, în jurul orei 15.00, minora a plecat voluntar de la domiciliu din comuna Florești, iar până în prezent nu a mai revenit.
Semnalmente minoră
- înălțime aproximativă 1,65 m, greutate aproximativă 47…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cauciucuri de iarnă: ce prevede legea, când devin obligatorii și ce amenzi riscă șoferii. De ce trebuie să fie marcate cu M și S
Scăderea temperaturilor și apariția zăpezii, poleiului sau gheții marchează începutul sezonului rece și, implicit, perioada în care șoferii trebuie să se asigure că mașinile lor sunt echipate corespunzător. Conform Codului Rutier, anvelopele de iarnă sunt obligatorii atunci când se circulă pe drumuri publice acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, indiferent de dată sau de zona țării.
Legea nu impune o dată fixă pentru montarea cauciucurilor de iarnă, ci stabilește clar…
Citește mai mult pe Alba24.ro

