Connect with us

ACTUALITATE

Decizie istorică a Curții Constituționale italiene. Bebelușii primesc numele ambilor părinți

Publicat

Copiii italieni ar trebui să primească numele de familie ale ambilor părinți, a declarat miercuri Curtea Constituțională, anulând tradiția conform căreia toți nou-născuții sunt numiți automat după numele tatălui lor.

Practica actuală este „discriminatorie și dăunătoare pentru identitatea” copilului, a afirmat Curtea într-o declarație, adăugând că ambii părinți ar trebui să aibă posibilitatea de a alege numele de familie, scrie Reuters.

Copiii ar trebui să primească numele de familie ale ambilor părinți în ordinea în care aceștia decid, cu excepția cazului în care aceștia sunt de acord ca cei mici să ia doar un nume, a adăugat instanța.

Pentru a pune în aplicare decizia, este nevoie de o nouă lege ce trebuie aprobată de parlament.

Ministrul Familiei, Elena Bonetti, a scris pe Facebook că guvernul va sprijini pe deplin parlamentul în acest proces.

„Trebuie să dăm substanță deciziei și este o prioritate și o sarcină urgentă a politicii să facă acest lucru”, a scris ea, adăugând că părinții ar trebui să își asume o responsabilitate egală pentru creșterea copilului.

Papa Francisc și liderii politici italieni și-au exprimat îngrijorarea cu privire la impactul scăderii ratei natalității asupra țării, costul creșterii copiilor fiind considerat unul dintre factori.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Accident lângă municipiul Botoșani! Un bărbat de 42 de de ani a rămas captiv între fiare

Publicat

foto: accident lângă municipiul botoșani! un bărbat de 42 de

Publicitate

❗️Conduceți prudent: doi bărbați au fost răniți în urma unui accident rutier produs în apropierea Stațiunii Popăuți❗️

 

Doi bărbați, de 42, respectiv 56 de ani, au ajuns la spital în urma unui accident rutier produs, în urmă cu puțin timp, pe DN 29, în apropierea Stațiunii Popăuți. În eveniment au fost implicate două autoturisme.

 

La caz s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani, cu o autospecială de stingere,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: Incendiu de proporții în Victoria, Hlipiceni. Acoperișul unui bloc s-a făcut scrum

Publicat

video: incendiu de proporții în victoria, hlipiceni. acoperișul unui bloc

Publicitate

 

Un incendiu de proporții s-a produs, în această dimineață, în localitatea Victoria din comuna Hlipiceni. Acoperișul unui bloc a fost cuprins de flăcări, cel mai probabil, din cauza unui scurtcircuit.

 

La caz au fost direcționate patru echipaje din cadrul Gărzii de Intervenție Trușești, Detașamentului Botoșani, Punctului de Lucru Flămânzi, cu trei autospeciale de stingere și autospeciala de salvare și lucru la înălțime, Serviciile…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: Un bărbat de 25 de ani, căutat în toată Europa, a fost prins la Botoșani. Ar fi comis fapte grave în Germania

Publicat

video: un bărbat de 25 de ani, căutat în toată

Publicitate

Un bărbat din categoria „Most Wanted” a fost prins de polițiștii botoșăneni

 

La data de 2 august 2025, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani au depistat, pe raza județului, un bărbat urmărit internațional, inclus de autoritățile judiciare din Germania în categoria „Most Wanted”.

 

Borcoi Vale Adrian, de 25 de ani, este cercetat pentru comiterea unei fapte de viol, cu un grad ridicat de violență,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: „Un munte pe an”, un proiect care merită sprijinit. Fiecare donație, cât de mică, poate acoperi un rucsac, un bilet de drum sau o masă caldă pentru un copil

Publicat

botoșani: „un munte pe an”, un proiect care merită sprijinit.

Publicitate

Într-un sat din județul Botoșani, unde tradiția merge braț la braț cu credința, Parohia „Sfântul Ilie Tesviteanul” din Icușeni-Vale pregătește din nou rucsacurile pentru suflet. Sub îndrumarea părintelui profesor Dumitru Anușca, tinerii voluntari pornesc la drum cu o misiune simplă, dar profundă: să le ofere copiilor o experiență pe care altfel poate n-ar avea-o niciodată.

Este a treia ediție a proiectului „Un munte pe an”, o…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe