Connect with us

EVENIMENT

Decizie oficială: Carantină sau izolare pentru TOATE persoanele care vin în România dintr-o anumită zonă a Germaniei

Publicat

Toate persoanele care vin în România din districtul Kreis Gutersloh, din Germania, unde se înregistrează un focar foarte mare de coronavirus la un abator, sunt obligate să intre 14 zile în izolare sau carantină, potrivit unui ordin semnat, luni, de șeful DSU Raed Arafat.

Având în vedere situația epidemiologică din Gutersloh, Raed Arafat a semnat un ordin prin care reintroduce carantina/izolarea pentru toate persoanele care sosesc din acest district german, chiar dacă, conform listei INSP, Germania figurează printre țările din zona verde, scrie Digi24.

Districtul Kreis Gutersloh are o populație de aproximativ 250.000 de persoane.

Citește și: Un complex de locuinţe din localitatea germană Gottingen – PLASAT ÎN CARANTINĂ; 120 de persoane confirmate ca infectate cu CORONAVIRUS

Cel puțin 650 de români, angajați ai celui mai mare abator din Germania, sunt infectați cu coronavirus. Reprezintă jumătate dintre toate cazurile depistate în fabrica de procesare a cărnii din nord-vestul țării. Un număr de 1.300 de muncitori ai unei companii de prelucrare a cărnii din localitatea Rheda-Wiedenbrück, din Germania, au COVID-19.

Consulul general al României la Bonn s-a întâlnit duminică cu reprezentanți ai autorităților din Germania în contextul tensiunilor generate de infectarea mai multor români care lucrau într-un abator din localitatea Rheda-Wiedenbrück, din districtul Kreis Gutersloh.

MAE menționează că, potrivit informațiilor comunicate de către autoritățile locale, s-a optat pentru o izolare parțială a orașului respectiv, fiind prezente în zonă forțe de ordine pentru a se asigura că persoanele testate pozitiv, precum și cele care se află în așteptarea rezultatului testelor, nu părăsesc locuințele și zona de carantină.

Sursa: digi24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Avertizare ANM: Cod Galben de ploi și ninsori în Alba, până marți seara. Cod Portocaliu, în alte șase județe din țară

Publicat

avertizare anm: cod galben de ploi și ninsori în alba,

Meteorologii au emis luni avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu de ploi și ninsori, valabile până marți, 27 ianuarie, la ora 20:00, în Alba și alte județe din țară.

Cod Galben de precipitații însemnate cantitativ

  • Interval de valabilitate: 26 ianuarie, ora 10:00 – 27 ianuarie, ora 20:00

În intervalul menționat, vor fi precipitații însemnate cantitativ sub formă de ploaie în sudul Banatului, în jumătatea nordică a Olteniei și a Munteniei și mixte în zona montană...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Tânărul care a salvat unul dintre copiii căzuți în Someș, la Gherla, a fost premiat de Primărie

Publicat

collage.png






Alejandro, adolescentul salvator de 17 ani, a fost premiat luni cu o diploma de apreciere din partea Primăriei municipiului Gherla pentru gestul său curajos, după ce a sărit în râul Someș și a reușit să salveze un copil de 5 ani căzut în apă.

Incidentul dramatic a avut loc vineri, în timp ce un alt copil, în vârstă de 4 ani, este în continuare căutat de scafandrii ISU Cluj.

Primăria Gherla l-a...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Tânăr din Cenade, reținut de polițiști după ce s-a apropiat de fosta parteneră. Avea ordin de protecție

Publicat

video: tânăr din cenade, reținut de polițiști după ce s a

Un tânăr de 20 de ani din Cenade a fost reținut de polițiști după ce s-a apropiat de fosta sa parteneră, deși avea ordin de protecție.

Potrivit IPJ Alba, la data de 26 ianuarie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 20 de ani, din localitatea Cenade, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de încălcare a măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.

Din...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tânăr din Șibot, REȚINUT de polițiști după ce a lovit cu un obiect ascuțit două persoane. Victimele au ajuns la spital

Publicat

whatsapp image 2021 04 08 at 08.58.32 1.jpeg

Un tânăr de 24 de ani din Șibot a fost reținut de polițiști după ce, în seara zilei de duminică, 25 ianuarie, i-a lovit cu obiect ascuțit pe un bărbat de 47 de ani și pe o tânără de 18 ani. Cele două victime au ajuns la spital. 

Potrivit IPJ Alba, la data de 25 ianuarie 2026, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 24 de ani, din localitatea Șibot, cercetat pentru săvârșirea...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe