EVENIMENT
Descinderi în județul Constanța. Mai multe persoane, obligate să practice prostituția în România și Austria. Doi suspecți, reținuți
Doi bărbați au fost reținuți de polițiști, în urma unor percheziții desfășurate în județul Constanța, într-un dosar de trafic de persoane, proxenetism și droguri de mare risc. Una dintre victime era persoană cu handicap.
Potrivit IPJ Constanța, la data de 5 ianuarie 2022, polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Constanța, împreună cu procurorii procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Constanța, au efectuat 5 percheziții domiciliare în județul Constanța, într-o cauză în care se efectuează cercetări, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de persoane, proxenetism și deținere de droguri de risc și de mare risc, pentru consum propriu.
Astfel, s-a reținut faptul că, în luna octombrie a anului 2021, unul dintre bănuiți ar fi recrutat, în scopul exploatării sexuale, prin obligarea la practicarea prostituției, o persoană, speculând starea de vădită vulnerabilitate a acesteia (diagnosticată cu afecțiuni psihice și încadrată în grad accentuat de handicap).
În realizarea scopului infracțional, în intervalul octombrie 2021 – august 2022, cei doi bănuiți ar fi transportat și adăpostit persoana vătămată la diferite adrese din România și Austria, în vederea exploatării acesteia.
Descinderi în județul Constanța. Alte patru persoane obligate să se prostitueze în România și Austria
De asemenea s-a reținut că, în perioada noiembrie 2017 – septembrie 2022, cei doi bărbați ar fi determinat patru persoane să practice prostituția pe teritoriul României și Austriei și ar fi înlesnit activitatea acestora, prin identificarea și închirierea de locuințe, postarea de anunțuri pe internet, racolarea clienților, transportarea și protecția acestora, obținând sume de bani din activitatea desfășurată.
În perioada iulie 2021 – februarie 2022, bărbații ar fi obținut foloase materiale de pe urma practicării prostituției, de către 4 persoane vătămate.
În urma audierilor, procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Constanța au dispus măsura reținerii față de cele două persoane bănuite.
„Aceștia urmează să fie prezentați, vineri, Tribunalului Constanța, cu propunere de arestare preventivă, pentru de 30 de zile.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța, al lucrătorilor din cadrul Gărzii de Mediu și al jandarmilor din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile Tomis Constanța.
Suportul de specialitate a fost asigurat de către Direcția Operațiuni Speciale – Inspectoratul General al Poliţiei Române.
Facem precizarea că, pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție”, mai susțin polițiștii.
EVENIMENT
Palatul Telefoanelor, cumpărat de Primăria Cluj-Napoca. O parte din clădire ar putea deveni muzeu
Consiliul Local Cluj-Napoca a aprobat în unanimitate în ședința extraordinară din 7 noiembrie achiziția imobilului cunoscut sub numele de „Palatul Telefoanelor”.
Clădirea va fi cumpărată de la compania Orange România pentru suma de 3,23 milioane de euro, echivalentul în lei la data plății.
Municipalitatea a exercitat dreptul de preemțiune, ceea ce a permis ca imobilul să fie preluat de către oraș…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Clujean condamnat pentru viol asupra unui minor, capturat la Budapesta la câteva ore după ce a fugit de acasă
Un bărbat de 28 de ani, din Cluj-Napoca, condamnat la 15 ani de închisoare pentru viol asupra unui minor, a fost prins de polițiștii ungari la Budapesta, în seara zilei de 6 noiembrie, la câteva ore după ce a fugit de sub măsura arestului la domiciliu.
Potrivit IPJ Cluj, capturarea a fost posibilă datorită unei cooperări operative între autoritățile române și cele maghiare.
Condamnatul a fugit în…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
MESAJE de Sfinţii Mihail și Gavril: Cele mai frumoase urări pentru familie, prieteni sau colegi care își sărbătoresc onomastica
MESAJE de Sfinţii Mihail și Gavril: Pe data de 8 noiembrie sunt prăznuiți Sfinții Mihail și Gavril. Cu această ocazie, fiecare dintre noi transmitem cele mai frumoase gânduri celor care poată acest nume.
Peste 1,3 mililoane de români își serbează onomastica pe 8 noiembrie, de ziua Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil.
Cele mai multe persoane care poartă acest nume sau derivate ale numelor Mihail sau Gavril sunt bărbați, iar cele mai întâlnite nume sunt: Mihai, Gabriel,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
UPDATE. Doctoriță de la Spitalul de Copii Cluj-Napoca, găsită moartă pe holul instituției, în timpul gărzii
Tragedie cumplită la Spitalul de Urgență pentru Copii Cluj-Napoca după ce o doctoriță în vârstă de 66 de ani a fost găsită fără suflare, vineri dimineață, pe holul unității medicale, chiar în timpul gărzii, scrie Transilvania Plus. Aceasta se numește Eva Kiss și era medic primar pediatrie.
Colegii ei au intervenit imediat și au încercat disperat să o salveze, însă, în ciuda manevrelor de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

