Connect with us

ACTUALITATE

Descoperire inovatoare: Calmant al durerii, cu efect îndelungat şi care reduce dependenţa

Publicat

Un grup de cercetători de la The American Association for the Advancement of Science (AAAS) a descoperit un calmant al durerii care durează mai mult şi provoacă mai puţină dependenţă decât morfina, potrivit unui articol publicat miercuri de revista de specialitate Science Advances şi citată de EFE.

Acest nanoanalgezic a fost testat pe şoareci de experţii care au descoperit că trei versiuni ale acestei nanoparticule naturale au avut efecte care au uşurat durerile rozătoarelor cu infecţii la picioare.

Descoperirea ar putea deschide calea unor tratamente pentru durerea acută care să nu implice efectele asociate morfinei sau opiaceelor sintetice din aceeaşi gamă, care, printre altele, provoacă dependenţă.

SUA înregistrează peste 115 de decese cauzate de supradoză de opiacee pe zi, astfel încât un astfel de analgezic care să provoace o mai mică dependenţă este vital.

Peptidele de mici dimensiuni naturale din corp, precum encefalinele care se cuplează la receptorii opioizi, pot fi o opţiune pentru a trata durerea acută deoarece prin activarea legăturilor receptorilor opioizi se creează o dependenţă mai scăzută.

În căutarea unei mai bune soluţii la morfină şi opiacee, cercetătorii, în frunte cu Jiao Feng şi Patrick Couvreur, au creat un nano-medicament folosind neuropeptida Leu-encefalina (LENK), care intervine în gestionarea durerii în corp.

Până acum, folosirea encefalinelor pentru a trata durerea a fost evitată din cauza problemelor farmaco-cinetice precum dificultatea acestor peptide de a trece peste bariera sânge-creier. Folosind un compus natural cu origine vegetală sau animală, cercetătorii au creat nanoparticule ce pot fi trimise în zona durerii prin injecţii intravenoase.

La patru ore după injectarea lor la şoareci, cercetătorii au observat indiciile unei sensibilităţi termice inferioare durerii şi au constatat că efectele calmante durează mai mult. (AGERPRES)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Șofer prins circulând cu 122 km/h, amendat cu 4.050 de lei și cercetat după ce a încercat să ofere MITĂ polițiștilor la Darabani

Publicat

Șofer prins circulând cu 122 km/h, amendat cu 4.050 de

Publicitate

Un bărbat de 51 de ani din județul Botoșani a ajuns în atenția ofițerilor Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Botoșani, după ce a încercat să ofere mită polițiștilor rutieri care îl sancționaseră pentru viteză excesivă. Incidentul s-a petrecut pe 17 august 2025, în localitatea Smârdan, comuna Suharău.

În timpul unei acțiuni de supraveghere a traficului, un echipaj al Poliției orașului Darabani a depistat…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Doar unul din trei copii cu părinți plecați la muncă în străinătate își revede familia în această vară

Publicat

doar unul din trei copii cu părinți plecați la muncă

Publicitate

Părinții a 36% dintre copii intenționează să vină în vacanța de vară în România, în timp ce părinții a 41% nu vor putea veni, invocând în proporție de peste 75% motive financiare, dificultatea de a-și lua concediu în această perioadă sau faptul că au fost acasă de Paști sau urmează să vină de Crăciun. Restul de 23% sunt indeciși, arată datele colectate în cadrul anchetei în rândul beneficiarilor programului Salvați Copiii România,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Dragoș Pîslaru: „Ordonanța privind PNRR este un exercițiu de mobilizare națională și un model de transparență”. Ce proiecte se opresc

Publicat

dragoș pîslaru: „ordonanța privind pnrr este un exercițiu de mobilizare

Publicitate

Guvernul României a aprobat marți ordonanța de urgență care stabilește noi reguli pentru gestionarea proiectelor finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) și din programele naționale de investiții. Actul normativ a fost prezentat de ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, care a subliniat că măsura reprezintă „un exercițiu de mobilizare națională și un model de transparență”.

Un PNRR…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Festivalul Instituțiilor de Cultură din Botoșani va fi supravegheat de efective importante de jandarmi

Publicat

festivalul instituțiilor de cultură din botoșani va fi supravegheat de

Publicitate

În perioada 20 – 22 august, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani va asigura ordinea și siguranța publică în Centrul Istoric – Piața 1 Decembrie din municipiul Botoșani, cu prilejul desfășurării celei de-a IV-a ediții a Festivalului Instituțiilor de Cultură, eveniment cultural-artistic organizat de Primăria municipiului Botoșani, în parteneriat cu Filarmonica de Stat ,,George Enescu”, Teatrul ,,Mihai Eminescu” și Teatrul pentru…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe