EVENIMENT
Destin vindecat: Un tânăr crescut la casa de copii a absolvit Medicina la Oradea şi visează să ajungă anestezist (FOTO)
Abandonaţi de părinţi care nu i-au vrut niciodată, copiii crescuţi în orfelinatele din România reuşesc cu greu şi rar să-şi găsească un rost. Mulţi nici nu izbutesc, ajungând să-şi irosească viaţa…
Valentin Perduş a refuzat un astfel de destin. Chiar dacă a ajuns într-o casă de copii încă de bebeluş, iar când a fost dat afară, la 18 ani, absolvise doar o şcoală gimnazială, s-a luptat să se facă medic, aşa cum visa de mic. Iată că, la 37 de ani, a absolvit Facultatea de Medicină şi Farmacie din Oradea, iar acum învaţă pentru rezidenţiat.
„Jungla” din Buşteni
Arena Antonio Alexe s-a umplut de lume şi de emoţie, lunea trecută, când promoţia 2019 a FMF Oradea şi-a celebrat absolvirea. Pe lângă cei aproape 400 de foşti studenţi, în sală au fost 2.000 de părinţi, prieteni şi cunoscuţi, dornici să-i vadă rostind jurământul lui Hipocrate. Asemenea tuturor colegilor, Valentin Perduş zâmbea larg, bucuros că a ajuns această zi, la care a năzuit ani întregi.
Născut în Ploieşti în urmă cu 37 de ani, Valentin a copilărit în Buşteni. Nu cu părinţii sau bunicii, ci alături de alţi 500 de copii abandonaţi. „Mama, dacă poate fi numită aşa, după ce m-a scos din maternitate, m-a lăsat pe liniile de tren. Noroc că m-au văzut la timp nişte oameni şi m-au salvat”, zice el.
O tamponare s-a produs miercuri, la intersecția străzilor Vasile Alecsandri și Petru Maior din Alba Iulia.
Două autoturisme s-au lovit în intersecție. Potrivit reprezentanților IPJ Alba, nu s-au înregistrat victime.

Incidentul a fost soluționat ca tamponare.
Ce trebuie să faci în cazul unei tamponări fără victime
În cazul unei tamponări fără victime, procedura este relativ simplă. Este bine ca participanții…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
CCR amână decizia privind reforma pensiilor magistraților. Verdict așteptat după sărbători
Curtea Constituțională a României a amânat pentru duminică, 28 decembrie, pronunțarea asupra sesizării depuse de Înalta Curte de Casație și Justiție privind legea de modificare a pensiilor magistraților, promovată de Guvernul Bolojan.
După mai multe ore de dezbateri, judecătorii CCR au decis să amâne luarea unei hotărâri, conform MediaFax.
Dezbateri la CCR pe legea asumată de Guvern
Judecătorii…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Semnarea actului de naștere al programului ”Capitala Tineretului din România 2026” la Alba Iulia
Primarul din Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a anunțat miercuri că la Palatul Principilor Transilvaniei din oraș a avut loc ”semnarea actului de naștere al programului ”Capitala Tineretului din România 2026”.
”Nu a fost doar o festivitate simbolică, ci a marcat instituționalizarea unui mecanism de co-management în care tinerii nu mai sunt tratați ca spectatori ai vieții comunitare, ci ca parteneri egali la masa deciziilor publice.
Într-o Românie în care migrația tinerilor spre…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Eveniment dedicat roboticii, la Blaj. 12 echipe și peste 180 de participanți sunt așteptați la „Decode RA: RUBIX Version”
Blajul va găzdui în data de 13 decembrie 2025 un eveniment dedicat roboticii: „Decode RA: RUBIX Version”, care va avea loc în Sala „Timotei Cipariu”, cu sprijinul Primăriei Municipiului Blaj.
Evenimentul, organizat de echipa RUBIX în parteneriat cu echipa Alphatronic din Cluj-Napoca, are statutul de League Meet oficial, înscris în calendarul competițional FIRST Tech Challenge, patronat de Asociația Nație Prin Educație.
Acest lucru îi conferă relevanță națională și…
Citește mai mult pe Alba24.ro




