EVENIMENT
Detalii cutremurătoare în cazul Alexandrei. Polițistul de la 112 nu a făcut eforturi pentru a afla detalii de la locația unde se afla tânăra
Noutăți revoltătoare în cazul Alexandrei, tânăra ucisă de criminalul Gheorghe Dincă.
Un raport preliminar al Ministerului de Interne a relevat faptul că polițistul din cadrul IPJ Olt care se afla la dispeceratul 112 și care a vorbit cu Alexandra în cele trei apeluri pe care ea le-a efectuat, nu a făcut eforturi pentru a afla locația unde Alexandra spunea că se află sechestrată. De asemenea, în urma înregistrărilor s-a constatat că polițistul nu a încercat măcar să o sfătuiască pe tânără ce să facă și nici nu a făcut eforturi pentru a cere fetei detalii despre locul unde se află.
”Vreau să merg la liceu, vă rog”, au fost printre primele cuvinte spuse de Alexandra către criminalul Gheorghe Dincă, când tânără s-a urcat în mașina de ocazie. Procurorii DIICOT au început de luni dimineața să reconstituie traseul făcut de Dincă, alături de viitoarea sa victimă. Familia îndurerată a fetei a aflat de la avocat detalii din cadrul anchetei, notează jurnaliștii de la libertatea.ro.
Procurorii au reconstituit, din declarațiile răpitorului și din probele fizice, ce s-a întâmplat în automobilul Renault, pe drumul dintre casa Alexandrei și cea a lui Dincă.
”Vreau să merg la liceu, vă rog”, povestește criminalul că i-a spus fata de 15 ani. El a pornit mașina și, în scurt timp, a început s-o tragă de limbă. A urmat un dialog neclar, în care bărbatul a întrebat-o despre viața ei sexuală. Fata a evitat discuția, din relatarea lui Dincă.
Se afla pe locul din față, în dreapta șoferului. Apoi, el i-a propus să facă sex, recunoaște bărbatul. Nu să facă sex în mașină, ci ”să mergem într-un loc”, i-a zis el. Minora a refuzat și în acel moment, nervos, Gheorghe Dincă a oprit mașina. ”Fata nu s-a speriat”, povestește el.
Alexandra s-a opus, dar ”am lovit-o, i-am pus o șapcă pe cap și bandă adezivă pe ochi”, a redat el scena. Procurorii au coroborat declarațiile răpitorului cu probele ADN găsite în mașină.
DIICOT a descoperit în mașină nu doar un cercel al Alexandra Măceșanu, ci și ADN-ul fetei pe banda adezivă care i-a fost lipită pe gură, în mașină. I-a imobilizat mîinile și apoi au plecat spre casa din Caracal, aflată la doar câțiva kilometri distanță.
EVENIMENT
Doliu la Mănăstirea Râmeț: stavrofora Ierusalima Ghibu, proinstareța mănăstirii, a încetat din viață
Stavrofora Ierusalima Ghibu, proinstareța Mănăstirii „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” de la Râmeț, a încetat din viață.
Anunțul a fost făcut de Arhiepiscopia Ortodoxă de Alba Iulia.
Ierusalima Ghibu a trecut la Domnul sâmbătă dimineața, 15 noiembrie. Avea 88 de ani.
Slujba înmormântării maicii Stavrofore Ierusalima Ghibu, stareță a străvechiului așezământ monahal de pe Valea Râmețului timp de 42 de ani, va avea loc luni, 17 noiembrie, la Mănăstirea…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Profesorul clujean Dan Vodnar, victimă a unei campanii de phishing. Imaginea lui, folosită ilegal pentru a vinde Uricystin
Renumitul profesor clujean Dan Vodnar, președinte al Senatului Universității de Științe Agricole și Medicină Veterinară din Cluj-Napoca, a căzut victimă unei campanii false de promovare a unui produs „miraculos”, o practică tot mai des întâlnită pe internet.
Dan Vodnar a avertizat public asupra unui interviu fals care circulă online și în care îi sunt folosite ilegal numele și fotografia, dar în care…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Numărul maxim de elevi în clasele de liceu, din anul școlar 2026-2027. Reguli pregătite de Ministerul Educației
Ministerul Educației a pregătit proiectul de metodologie privind cifra de școlarizare în anul școlar 2026-2027. Potrivit documentului, clasele de a IX-a din liceele teoretice și tehnologice vor avea 28 de elevi.
În ceea ce privește clasele cu filieră vocațională profil sportiv, teologic, pedagogic, precum și învățământ liceal de artă, acestea vor avea 24 de elevi, notează edupedu.ro.
Numărul elevilor într-o clasă a crescut, în medie, cu doi elevi din anul școlar…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un val dens de ceață a acoperit în această dimineață Cluj-Napoca, iar imaginile surprinse de pe dealul Feleacu oferă un tablou aproape ireal.
Orașul a dispărut complet sub o pătură lăptoasă de ceață, transformând panorama într-un peisaj desprins parcă dintr-un film.
Clujul în ceață
Nicio clădire nu se mai distinge, iar liniile familiare ale orașului au fost înlocuite de o mare albă, compactă și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro


