EVENIMENT
Detenţie pe viaţă pentru doi dintre inculpaţii în dosarul morţii omului de afaceri Constantin Chiriţă
Doi dintre inculpaţii în dosarul morţii omului de afaceri Constantin Chiriţă au fost condamnaţi la închisoare pe viaţă, în timp ce alţi doi bărbaţi au fost condamnaţi la 24 şi 27 de ani de închisoare pentru complicitate şi, respectiv, instigare la omor, potrivit unei sentinţe a Tribunalului Vrancea.
„Condamnă pe inculpatul Sprînciană Bogdan Ionuţ, la pedeapsa detenţiunii pe viaţă, pentru săvârşirea infracţiunii de omor calificat. (…) Condamnă pe inculpatul Văscăuţanu Gheorghe Vasile, la pedeapsa detenţiunii pe viaţă, pentru săvârşirea infracţiunii de omor calificat. (…)”, se arată în Hotărârea 70/2021 din 02.08.2021 a Tribunalului Vrancea.
Cel de-al treilea inculpat în dosarul uciderii omului de afaceri Constantin Chiriţă, Cruceanu Marius Daniel, a fost condamnat la 24 de ani de închisoare pentru complicitate la omor, în timp ce un alt inculpat din dosar, Iosif Pompiliu Gabriel, a fost condamnat la 27 de ani şi 4 luni de detenţie pentru instigare la omor calificat.
Pe 22 februarie 2019, un om de afaceri în vârstă de 61 de ani, patronul mai multor case de schimb valutar din Focşani, a fost găsit decedat într-un autoturism, pe raza comunei Slobozia Ciorăşti. Bărbatul prezenta două plăgi prin împuşcare. Principalii suspecţi au fost identificaţi la trei zile după comiterea faptei, în timp ce încercau să iasă din ţară.
Potrivit anchetatorilor, victima ar fi fost urmărită timp de aproape două luni, timp în care suspecţii au pregătit acţiunea în sine. Aceştia au achiziţionat un autoturism de teren căruia i-au schimbat culoarea, au montat o bară metalică de protecţie în partea din faţă, i-au montat plăcuţe cu număr fals de înmatriculare. Totodată, s-au interesată prin rândul cunoştinţelor din judeţul Vrancea asupra programului victimei, asupra orei la care aceasta pleacă zilnic de la locul de muncă către localitatea de domiciliu Slobozia Ciorăşti, în acelaşi timp verificând traseul pe care victima îl parcurge zilnic.
Din cercetări a rezultat şi faptul că intenţia a fost aceea de jaf, dar, având în vedere că suspecţii au mers înarmaţi la locul faptei, au luat în calcul şi faptul că ar putea provoca moartea victimei. Astfel, maşina omului de afaceri Constantin Chiriţă a fost tamponată în timp ce acesta se îndrepta spre casă, pe drumul judeţean spre localitatea Slobozia Ciorăşti, iar ulterior asupra victimei au fost trase două focuri de armă, care i-au provocat decesul.
Suspecţii nu au putut deschide maşina victimei, în care se aflau importante sume de bani, respectiv 30.000 euro, 20.000 lire sterline şi câteva sute de mii de lei şi s-au grăbit să părăsească locul faptei de teama de a nu fi identificaţi de alţi participanţi la trafic, încercând să treacă graniţa prin punctul de trecere a frontierei Nădlac, judeţul Arad, unde au fost identificaţi de Poliţia de Frontieră, ca urmare a dării în consemn a acestora.
Soluţia în cazul celor patru inculpaţi nu este definitivă, putând fi atacată în termen de zece zile. AGERPRES
EVENIMENT
Cât va costa intrarea la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia sau descărcarea de sarcină arheologică în anul 2026. Tarifele
Consiliul Județean Alba aprobă taxe și tarife percepute de Muzeul Național al Unirii Alba Iulia, în anul 2026.
Muzeul Național al Unirii a propus majorarea unor tarife, astfel:
- Tarif arheologie – descărcare sarcină arheologică: de la 75 lei/oră în 2025 la 80 lei/oră în 2026
- Tarif arheologie -lucrări cercetare arheologică preventivă în cadrul proiectelor de infrastructură de transport de interes național: de la 90 lei/oră la 95 lei/oră
- Tarif lucrări auxiliare cercetării…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Judecătoarea Raluca Moroșanu, dezvăluiri într-un interviu Recorder despre situația din instanțe și sistemul judiciar
Recorder a publicat duminică seara un interviu cu judecătoarea Raluca Moroșanu, cea care a susținut dezvăluirile privind sistemul de justiție ale colegului ei, Laurențiu Beșu, din documentarul ”Justiție capturată”.
Raluca Moroșanu este judecător la Curtea de Apel București, cu experiență de 26 de ani în magistratură, din care 19 la Secția Penală I de la instanța din Capitală.
”Am fost de acord cu acest interviu, odată pentru că consider că este de datoria mea să…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Armă de vânătoare transportată ilegal, descoperită de polițiștii din Huedin. Un bărbat s-a ales cu amendă
În seara zilei de 13 decembrie, polițiștii Secției 8 Poliție Rurală Huedin au descoperit o armă de vânătoare transportată ilegal într-un autoturism, în urma unui control de rutină efectuat pe DJ108 C.
Autoturismul, condus de un bărbat de 66 de ani, din Huedin, a fost oprit în trafic în jurul orei 22:00. În urma verificărilor efectuate, oamenii legii au identificat în interiorul vehiculului o armă de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cât vor costa analizele la Spitalul Județean de Urgență din Alba Iulia, în 2026. TARIFE pentru proceduri și servicii medicale
Consiliul Județean Alba aprobă, în ședința din decembrie, tarifele pentru analize, proceduri și servicii medicale la Spitalul Judeţean de Urgenţă Alba Iulia, ce vor fi aplicate în anul 2026.
Este vorba despre analize și servicii la cerere. Rămân în continuare condițiile de gratuitate pentru cele din sistemul de asigurări de sănătate de stat.
Unitatea medicală a solicitat CJ introducerea, eliminarea, majorarea şi diminuarea unor tarife pentru servicii medicale, la cerere,…
Citește mai mult pe Alba24.ro




