EVENIMENT
DIICOT a clasat dosarul privind protestul din 10 august 2018. Foștii șefi ai Jandarmeriei Române au scăpat de acuzații
DIICOT a dispus clasarea dosarului privind protestul din 10 august 2018, atât partea în care au fost cercetaţi şefii Jandarmeriei, cât şi sesizarea privind o tentativă de lovitură de stat, potrivit unui comunicat de presă transmis miercuri.
În urma acestei decizii, au scăpat de acuzaţii colonelul Gheorghe Sebastian Cucoş, fost prim adjunct al Jandarmeriei Române; maiorul Laurenţiu Cazan, fost director general al Direcţiei Generale de Jandarmi a Municipiului Bucureşti; colonelul Cătălin Sindile, fost şef al Jandarmeriei Române; comisarul şef de poliţie Mihai Dan Chirică, fost secretar de stat pentru relaţia cu prefecţii din MAI.
De asemenea, o parte a dosarului care se referă la intervenţia în forţă a jandarmilor împotriva protestatarilor a fost declinată la Parchetul Militar.
Potrivit unui comunicat al DIICOT, prin ordonanţa din data de 26 iunie, procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism au dispus:
* Clasarea cauzei sub aspectul săvârşirii, în forma tentativei, a infracţiunii de acţiuni împotriva ordinii constituţionale;
* Declinarea competenţei de efectuare a urmăririi penale sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de purtare abuzivă, abuz în serviciu şi neglijenţă în serviciu constând în aceea că "în data de 10.08.2018, începând cu ora 18,00, cu ocazia mitingului organizat în zona Piaţa Victoriei din Bucureşti, au avut loc incidente violente în care au fost implicate forţele de ordine din cadrul Jandarmeriei Române, în urma cărora a rezultat rănirea mai multor persoane", în favoarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - Secţia Parchetelor Militare.
* Clasarea cauzei sub aspectul săvârşirii de către suspecţii maior Laurenţiu Valentin Cazan, comisar şef de poliţie Mihai Dan Chirică, colonel Gheorghe Sebastian Cucoş şi colonel Ionuţ Cătălin Sindile, a infracţiunilor de abuz în serviciu, participaţie improprie la purtare abuzivă, participaţie improprie la fals intelectual, participaţie improprie la uz de fals, complicitate la abuz în serviciu şi complicitate la participaţie improprie la purtare abuzivă;
* În vederea aprecierii incidenţei în cauza ce a format obiectul dosarului nr. 7.475/P/2018 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti a dispoziţiilor art. 335 Cod procedură penală, respectiv cu privire la extinderea urmăririi penale sub aspectul săvârşirii infracţiunii de participaţie improprie la lovire sau alte violenţe prevăzută de art. 52 alin. 3 Cod penal cu referire la art. 193 Cod penal, un exemplar al ordonanţei a fost comunicat prim-procurorului acestei unităţi de parchet.
Reamintim că dosarul privind protestul din 10 august 2018 a fost anchetat inițial de procurorii militari. Au avut aproape o mie de plângeri de la protestatari şi jandarmi şi au audiat peste 1.600 de oameni. Patru oficiali au fost puşi sub acuzare.
La protestul din Piaţa Victoriei, la care au participat mii de oameni, au avut loc mai multe violenţe ce s-au soldat cu zeci de răniţi (protestatari şi jandarmi). În acest dosar au fost puşi sub acuzare Cătălin Sindile şi Sebastian Cucoş, actualul şi fostul şef al Jandarmeriei Române, conducerea Jandarmeriei Bucureşti (Laurenţiu Cazan), dar şi Mihai Dan Chirică, secretar de stat în MAI. Faptele sunt complicitate la abuz în serviciu şi complicitate la participaţie improprie la purtare abuzivă.
De asemenea, şi la DIICOT a fost deschis un dosar în urma protestului, după ce Jandarmeria Română a depus plângere, sesizarea vizând infracţiuni împotriva ordinii constituţionale.
În iulie 2019, procurorii din cadrul Secției parchetelor militare au dispus declinarea competenței de soluționare a dosarului 10 august în favoarea DIICOT, motivând că incidentele de la protestul diasporei țin de securitatea națională.
Lucrări de deszăpezire în UAT Sebeș: Având în vedere condițiile meteorologice din această perioadă (ninsoare și temperaturi scăzute care favorizează producerea poleiului), echipele din cadrul SPAP Sebeș au intervenit cu autospecialele de deszăpezit și de împrăștiere a materialului antiderapant (nisip cu sare și soluție de degivrare) pentru menținerea carosabilului curat și asigurarea condițiilor optime de trafic și sunt pregătite să intervină în continuare pe toate...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Horoscop 2026: Previziuni legate de bani, sănătate și relații, într-un an complet diferit decât te-ai aștepta
Horoscop 2026: Anul nou se anunță a fi un an de consolidare, maturizare și transformări profunde pe plan colectiv și individual.
Din punct de vedere astrologic, acest an vine cu energii puternice care ne vor cere tuturor să fim mai responsabili, mai autentici și mai curajoși în alegerile pe care le facem.
Configurația planetară a anului 2026 este marcată de mișcări semnificative ale planetelor lente care vor influența direcția vieților noastre pe termen lung.
Jupiter își...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ilie Bolojan: România încheie anul cu un deficit mai mic decât ținta propusă. Dacă vom fi prdenți, nu mai trebuie să creștem taxe
Premierul Ilie Bolojan a anunțat că România va încheia acest an cu un deficit mai mic decât ținta propusă, de 8,4% din PIB.
„Pentru anul viitor, dacă ne vom încasa taxele și impozitele stabilite în acest an și vom fi prudenți în modul în care vom cheltui banii, nu va mai fi nevoie să creștem alte taxe și impozite”, a precizat premierul Bolojan.
Bolojan a spus că anul viitor vor exista modificări legate de reforma administrației locale și centrale, reducerea...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Dosar penal pentru petarde aruncate pe stradă: Un bărbat din Alba este cercetat de polițiști
Dosar penal pentru petarde aruncate pe stradă: La data de 30 decembrie 2025, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au identificat, pe raza localității Galda de Jos, un bărbat, în vârstă de 37 de ani, din municipiul Alba Iulia, care ar fi folosit mai multe petarde pe care le-ar fi aruncat pe stradă.
În cauză, cercetările continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunii de prepararea, producerea, experimentarea, deținerea, transmiterea sub orice...
Citește mai mult pe Alba24.ro
