EVENIMENT
DIICOT extinde ancheta pentru viol şi trafic de persoane în cazul tinerei cu cetăţenie americană sechestrată în Voluntari
DIICOT a anunţat marţi că a extins urmărirea penală sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de trafic de persoane şi viol, în cazul tinerei cu cetăţenie americană sechestrată într-un imobil din oraşul Voluntari.
"La data de 11.04.2022, Parchetul de pe lângă Judecătoria Buftea a dispus declinarea în favoarea DIICOT - Structura Centrală într-o cauză în care se efectuau cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de lipsire de libertate în mod ilegal. La data de 11.04.2022, procurorii DIICOT au dispus extinderea urmăririi penale sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de trafic de persoane şi viol.
În cauză au fost efectuate de către Parchetul de pe lângă Judecătoria Buftea percheziţii domiciliare la două imobile din judeţul Ilfov, fiind ridicate bunuri de interes pentru soluţionarea cauzei. Procurorii DIICOT au audiat în cursul nopţii de 11/12.04.2022 mai mulţi martori în vederea lămuririi situaţiei de fapt. Cercetările sunt continuate de către DIICOT cu sprijinul BCCO Bucureşti, urmărirea penală desfăşurându-se in rem", spune DIICOT într-un comunicat remis marţi.
Luni seara, un reprezentant al Biroului de Securitate Diplomatică din cadrul Ambasadei SUA la Bucureşti a sesizat IPJ Ilfov cu privire la faptul că într-un imobil din Voluntari a fost sechestrată o tânără cu cetăţenie americană, în vârstă de 21 de ani.
Poliţiştii au descins la imobilul respectiv, unde au găsit tânăra de 21 de ani, dar şi o altă fată româncă.
Potrivit unor surse judiciare, imobilul aparţine unor britanici stabiliţi în România, fraţii Tristan şi Andrew Tate, ultimul fiind un fost luptător de kickboxing. Aceştia au fost ridicaţi de poliţişti şi duşi la sediul DIICOT pentru audieri, după care au fost eliberaţi.
La momentul descinderilor, tânăra româncă şi-a chemat mama în ajutor.
"M-a sunat ea şi mi-a spus şi eu am venit aici. E un copil extraordinar de cuminte, nu mi-a făcut niciodată probleme. Mi-a spus că se duce la un suc cu o fată, dar ea cred că de fapt a venit aici la ăsta. Eu am văzut-o că are figură dubioasă şi nu mi-a plăcut. Din fotografie mi-am dat seama că nu e lucru curat. Cred că de aia a şi racolat-o. Că ăia e d-ăia care racolează. Zice că îl cunoaşte de o lună de zile", le-a spus mama tinerei jurnaliştilor. Agerpres
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
2 februarie: Ziua Ursului. Ce spune tradiția despre animalul care prevestește cât va mai dura iarna
Ziua Ursului este sărbătorită în România și în alte țări europene, la data de 2 februarie. Potrivit tradiției populare, se spune că ursul prevestește cât va mai dura iarna.
De Ziua ursului, la Stretenie și de sărbătoarea Întâmpinării Domnului în calendarul creștin, se spune că ursul iese din bârlog și își privește umbra, potrivit Agerpres.
Conform tradiției, el își privește umbra în zăpadă. Dacă este frig sau ceață și nu-și vede umbra, își dărâmă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Pe 2 februarie, astrele aduc vești mai puțin favorabile pentru nativii unei zodii care trebuie să fie extrem de atenți la decizii și întâlniri. Mercur retrograd și conjuncția Lunii cu Saturn pot crea mici obstacole, mai ales în domeniul profesional și financiar.
Gemeni, zodia cu ghinion
Gemenii trebuie să fie precauți pe 2 februarie, deoarece ziua se anunță plină de provocări neașteptate. Comunicarea poate...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Întâmpinarea Domnului: Aducerea Pruncului Iisus la Templul din Ierusalim, pe 2 februarie. Semnificații pentru credincioși
Întâmpinarea Domnului este prăznuită pe 2 februarie, la 40 de zile de la naștere, când Iisus a fost adus la Biserică.
Potrivit Calendarului Ortodox 2026, Întâmpinarea Domnului este sărbătoare cu cruce roșie.
Astfel, la 40 de zile de la Nașterea Domnului, Biserica cinstește aducerea Pruncului Iisus la Templul din Ierusalim de către Maica Domnului și Dreptul Iosif, potrivit rânduielii Legii Vechiului Testament.
Praznicul poartă numele de Întâmpinarea Domnului pentru că,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Au legătură între ele, doar că trebuie luate pe rând. Zăpada și asumarea, zic. Începem cu asumarea, care pare a fi peste tot și nicăieri în același timp.
Când am început să aud mai des în jur expresia “îmi asum” am zis că gata, se vindecă societatea. Oamenii își dau seama unde greșesc atunci când greșesc, realizează care-s consecințele faptelor lor și - prin urmare - vor face tot posibilul să îndrepte situația, că doar și-o asumă.
Mă loveam de verbul ăsta...
Citește mai mult pe Alba24.ro
