Connect with us

EVENIMENT

Din ce an se vor opri vânzările autoturismelor pe benzină și diesel în statele UE

Publicat

Statele membre UE au aprobat în noaptea de marţi spre miercuri planul Comisiei Europene de a reduce la zero emisiile de CO2 la maşinile noi începând din 2035, impunând astfel motoare 100% electrice, informează AFP.

Această propunere, anunţată de executivul european în iulie 2021, va însemna încetarea de facto a vânzărilor de vehicule pe benzină şi diesel în UE începând cu 2035. Măsura trebuie să contribuie la atingerea obiectivelor climatice, în special neutralitatea carbonului până în 2050.

La solicitarea câtorva ţări, printre care Germania şi Italia, cei 27 au convenit totuşi să ia în considerare o posibilă undă verde în viitor pentru tehnologii alternative, cum ar fi combustibilii sintetici sau motoarele hibride reîncărcabile, dacă acestea fac posibilă atingerea obiectivului de eliminare completă a emisiilor de gaze cu efect de seră la vehicule.

Miniştrii mediului din statele membre UE, reuniţi la Luxemburg, au aprobat, de asemenea, o prelungire cu cinci ani a scutirii de obligaţii în materie de CO2 acordate producătorilor de nişă sau celor care produc mai puţin de 10.000 de vehicule pe an, până la sfârşitul anului 2035. Această clauză, denumită uneori „amendamentul Ferrari”, vizează în special mărcile de lux.

Aceste măsuri urmează să fie acum negociate cu europarlamentarii care şi-au stabilit, de asemenea, luna aceasta poziţia faţă de propunerea Comisiei Europene.

„Aceasta constitue o mare provocare pentru industria noastră de automobile”, a recunoscut ministrul francez pentru tranziţie ecologică, Agnes Pannier-Runacher, care a prezidat întâlnirea de marţi. Ea a spus însă că reprezintă o necesitate în faţa concurenţei din partea Chinei şi a SUA, care au pariat în mare măsură pe vehiculele electrice, văzute ca viitor al industriei de automobile. Aceste decizii vor „permite o tranziţie planificată şi însoţită”, a adăugat ministrul. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Timişenii pot trece graniţa în Serbia pe bicicletă, o dată pe lună

Publicat

bicicleta timisoara serbia sursa foto fb
sursa foto: Facebook / Consiliul Judeţean Timi

Timișenii pot trece granița în Serbia, pe bicicletă, o dată pe lună. Măsura va începe odată cu acest sfârșit de săptămână, până în octombrie 2023.

Iniţiativa este a Consiliului Judeţean Timiş, care ceruse Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Timişoara deschiderea lunară a unui punct de trecere a frontierei, în perioada martie-octombrie 2023, între orele 8.00 – 20.00, în zona comunei Uivar, pe lângă pista de biciclete construită de-a lungul canalului Bega între Timişoara şi Zrenjanin, la frontiera româno – sârbă.

Deschiderea are loc în contextul evenimentelor culturale care se vor desfăşura în Timişoara şi în judeţul Timiş în cursul anului 2023 cu ocazia Programului „Timişoara Capitală Europeană a Culturii”.

Iniţiativa CJ Timiş vine în urma succesului din septembrie 2022, când administraţia judeţeană a organizat o tură ciclistă Timişoara – Zrenjanin, cu ocazia Zilei Cooperării Transfrontaliere.

Peste 800 de persoane, din ţară şi din străinătate, au trecut atunci graniţa, fiind depăşite toate aşteptările.

Timişenii pot trece graniţa în Serbia pe bicicletă, o dată pe lună. Trecerea frontierei se va face pe baza cărţii de identitate

În prezent, în urma demersurilor CJ Timiş, se va putea circula cu bicicleta pe toată lungimea celor peste 70 de km de pistă de biciclete de pe coronamentul digului Canalului Bega dintre Timişoara şi Zrenjanin.

Trecerea frontierei se va face pe baza cărţii de identitate.

Weekend-urile preconizate în care trecerea în Serbia va fi posibilă pe pista de pe malul Begăi sunt următoarele: 25 – 26 martie, 29 – 30 aprilie, 27 – 28 mai, 3 – 4 iunie, 24 – 25 iunie, 29 – 30 iulie, 26 – 27 august, 23 – 24 septembrie şi 28 – 29 octombrie.

„Am reuşit să transformăm în realitate o idee care, la început, părea de nerealizat: să putem merge pe bicicletă de la Timişoara la Zrenjanin, pe cea mai lungă pistă de cicloturism din România.

Prin această iniţiativă, încurajăm un stil de viaţă sănătos, promovăm legătura turistică între România şi Serbia şi încurajăm economia locală”, a spus Alin Nica, preşedintele Consiliului Judeţean Timiş.

Sursa: MediaFax

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbat dat dispărut într-o localitate din Maramureș, găsit decedat de salvatorii montani

Publicat

cautare barbat disparut maramures fb
sursa foto: Facebook / Salvamont Maramures

Bărbatul dat dispărut marți pe Dealul Corbului, în localitatea Preluca, a fost găsit fără viaţă de salvatorii montani, căzut într-o râpă adâncă de peste 80 de metri, a informat, miercuri, directorul Serviciului Public Judeţean Salvamont Maramureş, Dan Benga.

„Persoana rătăcită (84 de ani) a fost găsită decedată, căzută într-o râpă cu apă de peste 80 metri. A fost extrasă prin tehnica de coardă şi lansat tot cu ajutorul corzilor până la punctul de unde va fi transportat cu ajutorul tărgii UT 2000 până la maşina de la Medicina Legală”, a precizat reprezentantul Salvamont Maramureş.

Dispariţia bătrânului a fost anunţată, marţi seara, după ce în cursul după amiezii a fost căutat de localnici şi rude fără a fi găsit. Agerpres

Citește mai departe

ECONOMIE

Comisia Europeană aprobă o schemă a României în valoare de 103 milioane euro

Publicat

un clujean a a furat dintr o locuinţă 25.000 de euro

O nouă schemă a României în valoare de 103 milioane euro (512 milioane RON) pentru sprijinirea construirii de instalații de stocare a energiei electrice, a fost aprobată miercuri de Comisia Europeană.

Măsura va fi finanţată parţial prin Mecanismul de redresare şi rezilienţă („MRR”), în urma evaluării pozitive de către Comisie a Planului de redresare şi rezilienţă al României şi a adoptării acestuia de către Consiliu.

Scopul acestei scheme este să sprijine investiţiile în instalaţiile de stocare a energiei electrice pe bază de baterii, permiţând o integrare fără probleme a energiei din surse regenerabile eoliene şi solare în sistemul energetic din România.

Ajutoarele din cadrul schemei vor fi sub forma unui grant direct pentru proiecte selectate printr-o procedură de ofertare concurenţială.

Ajutorul acordat fiecărui beneficiar nu va depăşi: 100 % din deficitul de finanţare al proiectului, 167.000 euro per MWh de capacitate de stocare instalată sau o sumă maximă de 15 milioane euro.

Proiectele vor fi selectate până la 31 decembrie 2023 şi trebuie finalizate până la 31 decembrie 2025.

Comisia a constatat că schema propusă de România este necesară şi adecvată pentru a accelera investiţiile în instalaţiile de stocare a energiei electrice, contribuind astfel la obiectivele strategice ale UE legate de tranziţia verde.

În plus, Comisia a concluzionat că schema este proporţională, deoarece ajutorul va fi limitat la minimul necesar, şi că nu va avea efecte negative nedorite asupra concurenţei şi a schimburilor comerciale din UE.

Pe baza acestor considerente, Comisia a aprobat schema României în temeiul normelor UE privind ajutoarele de stat.

Sursa: MediaFax

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO-VIDEO: Incendiu produs la acoperișul unei locuințe, într-o localitate din Argeș

Publicat

incendiu casa arges (2)

Un incendiu a izbucnit miercuri după-amiază la o locuință aflată într-o localitate din Argeș.

Potrivit ISU Argeș, incendiul a izbucnit la o locuință aflată la numărul 4, pe strada Barăci, din localitatea Valea Mare Pravăț.

UPDATE ora 15.30: La momentul sosirii forțelor de intervenție la locul solicitării, incendiul se manifesta violent la nivelul acoperișului locuinței, pe o suprafață de aproximativ 150 metri pătrați, cu posibilitate de propagare la întreaga casă.

Totodată, fumul dens a pătruns și într-o încăpere unei locuințe aflata în continuarea celei la care a izbucnit incendiul, unde se afla o minoră în vârstă de aproximativ doi ani, care a fost evacuată de către pompieri și monitorizată de către paramedicii SMURD, nefiind necesar transportul la spital.

Incendiul a fost lichidat.

Știrea inițială

Către locul solicitării se deplasează pompierii de la Detașamentele Câmpulung și Mioveni cu două echipaje de stingere, o autospecială de intervenție și salvare de la înălțime, și o ambulanță SMURD de prim ajutor calificat.

incendiu casa arges 3

Au fost suplimentate forțele de intervenție cu încă o autospecială de stingere cu apă și spumă de la Detașamentul Câmpulung.

Din primele informații, arde acoperișul locuinței pe o suprafață de aproximativ 150 metri pătrați.

Citește mai departe