ACTUALITATE
Din iunie, Compartimentul Serologie din cadrul Laboratorului DSP Alba își reia activitatea. Ce analize vor putea fi efectuate

Ca urmare a scăderii considerabile a solicitărilor privind realizarea de probe COVID -19, în contextul relaxării situației la nivel mondial în ceea ce privește pandemia de coronavirus, s-a decis reluarea, în cadrul Laboratorului de Diagnostic de Investigare în Sănătate Publică din cadrul DSP Alba, activității Compartimentului Serologie, ale cărui atribuții au fost suspendate pe perioada pandemiei.
Astfel, începând cu luna iunie, se vor realiza din nou analize tradiționale precum depistarea hepatitelor (HAV IgM, HBc IgM, Ac. HCV, Ag. HBs), probe HIV și de depistare a sifilisului (VDRL,TPHA).
Probele privind depistarea hepatitelor se realizează pe bază…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
VIDEO: FOC într-o gospodărie din Roma, noaptea trecută! Un bărbat de 54 de ani a ajuns la spital cu arsuri

Citește mai mult pe Botosani24.ro