EVENIMENT
Direcția Generală Anticorupție Alba, activități de educație pentru promovarea integrității

Direcţia Generală Anticorupţie din Ministerul Afacerilor Interne a sărbătorit 20 ani de la înfiinţarea ca structură de poliţie judiciară, specializată în prevenirea şi combaterea corupţiei în rândul personalului ministerului.
DGA Alba a transmis un comunicat de presă, cu acest prilej:
În cei 20 ani de activitate în lupta împotriva corupţiei, Direcţia Generală Anticorupţie s-a dezvoltat permanent atât pe palierul activităţilor de prevenire cât şi a celor de combatere…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Guvernul a aprobat modificările privind facilitățile de transport pentru studenți.
Astfel, aceștia vor beneficia de o reducere de 90% pentru transportul feroviar și cu metroul, dar au fost aduse și alte clarificări, după ce, anul trecut, prin așa-numita Ordonanță „trenuleț”, studenții au pierdut o serie de facilități.
Schimbări importante pentru studenți
Hotărârea de Guvern pentru modificarea și completarea normelor metodologice privind acordarea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Cărțile de identitate electronice devin disponibile în Alba. Informații utile legate de noile documente

Cetățenii din municipiul Alba Iulia vor putea obține Cartea Electronică de Identitate (CEI) și Cartea de Identitate Simplă (CIS), după lansarea oficială a serviciului la Direcția Publică Comunitară de Evidență a Persoanelor Alba.
Joi a fost prezentat noul ghișeu de înregistrare și emitere a documentelor electronice, în prezența reprezentanților instituțiilor implicate și a președintelui Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel.
”Începând de astăzi, cartea…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Comunicat Voicu Vușcan, deputat PSD de Alba: Racolările nu înseamnă nici reformă, nici progres

Chiar dacă aritmetica parlamentară justifică, într-o oarecare măsură, acceptarea în rândul PSD a unor parlamentari aleși din partea altor formațiuni, în sensul consolidării unui grup parlamentar puternic, capabil să inițieze și să adopte proiecte legislative necesare și benefice, traseismul în sine este un element nociv vieții publice și politice.
Acest lucru trebuie spus foarte clar, fără să ne ascundem după deget și să căutăm justificări.
În plus, situația este…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Grupul clujean de clinici Medstar a fost preluat integral de MedLife, cea mai mare rețea de servicii medicale private din România, scrie startupcafe.ro.
Grupul Medstar a fost deținut de patru medici ce activau în Cluj-Napoca: dr. Ioan-Dorin Andea (medic coordonator), Ionuț Răzvan (medicina muncii), prof. dr. Daniel Mureșan (ginecolog), dr. Daniela Vornicescu (dermatolog).
Grup clujean de clinici, CUMPĂRAT de către rețeaua MedLife
Medstar avea în componență 4 clinici,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro