EVENIMENT
Directoarea Operei din Iaşi, Beatrice Rancea, audiată la DIICOT
Beatrice Rancea, managerul Operei Naţionale Române din Iaşi, a fost ridicată de poliţişti şi dusă pentru audieri la sediul DIICOT – Iaşi, în cadrul unei anchete privind nereguli financiare la Operă cu un prejudiciu de 5 milioane de lei.
În acelaşi dosar vor fi audiate alte 13 persoane.
Procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Iaşi şi ofiţeri de poliţie judiciară au efectuat, luni dimineaţă, 26 de percheziţii domiciliare în Bucureşti şi Iaşi într-un dosar în care se efectuează cercetări cu privire la săvârşirea infracţiunilor de delapidare, fals şi constituire de grup infracţional organizat, în legătură cu mai multe nereguli la Opera Naţională Română din Iaşi.
Percheziţiile au loc în contextul în care la Opera Naţională Română din Iaşi există de mai multă vreme un conflict între o parte dintre angajaţi şi managerul instituţiei, Beatrice Rancea, motiv pentru care s-au făcut mai multe plângeri penale de ambele părţi şi au fost deschise şi acţiuni în judecată.
Conform unor comunicate ale DIICOT şi IGPR, începând cu anul 2014, s-a constituit şi a acţionat în Iaşi şi Bucureşti un grup infracţional organizat condus de către o persoană, în calitate de manager al unor instituţii culturale, grup la care au aderat ulterior şi alte persoane.
Membrii grupului au obţinut sume mari de bani provenind din subvenţii şi alocări de la bugetul de stat, în speţă de la bugetul Ministerului Culturii.
Acţiunile membrilor grupului vizau delapidarea, în diferite moduri, a subvenţiilor acordate de Ministerul Culturii pentru promovarea sistemului cultural prin intermediul Operei Naţionale Bucureşti şi a Operei Naţionale Române Iaşi.
Investigaţia procurorilor a scos în evidenţă faptul că activitatea infracţională a grupării a acoperit, pe de o parte, întreaga gamă a achiziţiilor, iar pe de altă parte a vizat şi cheltuielile cu colaboratorii şi chiriile.
Scopul ar fi fost delapidarea sumelor de bani, prin manopere frauduloase, pentru satisfacerea intereselor proprii ale membrilor grupului şi ale colaboratorilor acestora.
„Astfel, ar fi fost conceput un sistem menit să crească nivelul de trai al membrilor grupului, într-un mod discreţionar în realizarea actului managerial, dar şi prin scurgerile ilegale de bani, fără consultarea departamentelor specializate, de achiziţie publică sau de contabilitate, prin încheierea de contracte comerciale, civile şi de cesiune de drepturi de autor, fără respectarea prevederilor legale, în beneficiul membrilor grupului şi al partenerilor acestora, delapidând în acest mod patrimoniul unităţii administrate”, spune Poliţia Română. AGERPRES
EVENIMENT
Echipamente medicale de 11,6 milioane de lei pentru Spitalul din Sebeș. Licitația pentru achiziția dotărilor, lansată în SEAP
Echipamente medicale de 11,6 milioane de lei pentru Spitalul din Sebeș. Ambulatoriul integrat și laboratorul de radiologie și imagistică medicală al Spitalului din Sebeș urmează să fie dotate cu echipamente medicale de ultimă generație, între care se numără un computer tomograf, un aparat de radiologie și mai multe ecografe.
Spitalul Municipal din Sebeș a lansat pe 3 noiembrie, în platforma SEAP, o licitație pentru achiziția de echipamente pentru dotarea ambulatoriului…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Florin Roman: Aproximativ 8 milioane de euro din redevențe au intrat în Alba, ca urmare a amendamentelor la Codul Administrativ
Aproximativ 8 milioane de euro este suma încasată de 22 de localități din județul Alba, în primele 9 luni ale anului, ca urmare a modificărilor pe care deputatul de Alba, Florin Roman, le-a adus la Codul Administrativ și la legea minelor.
Prin aceste modificări, 80% din redevențele din exploatări de suprafață, rămân la nivel local.
Potrivit deputatului libral, comuna Lupșa a încasat aproximativ 3 milioane de euro (de la Cupru Min SA – nota redacției), Consiliul Județean…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Pui de câine, abandonat de luni de zile într-un balcon din Florești. Adopția, singura lui speranță
Răutatea umană nu înseamnă doar violență — înseamnă și nepăsare. Înseamnă să vezi suferința și să nu faci nimic. Dar acolo unde unii aleg să întoarcă privirea, alții aleg să ajute. Este și cazul unui cățel de doar șase luni din Florești care își trăiește zilele abandonat într-un balcon mizerabil.
Vecinii din blocul de pe Valea Gârboului au început să se îngrijoreze când au observat că…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vremea de weekend în Alba, 7-9 noiembrie: Se încălzește ușor, câteva ploi. Prognoza meteo pe zile, în localități din județ
Vremea de weekend în Alba, 7-9 noiembrie: temperaturile cresc ușor la finalul acestei săptămâni. Maximele vor ajunge la 13-14 grade. Sunt anunțate și câteva ploi.
Precipitații vor fi vineri și sâmbătă în mai multe zone din județ. Minimele se vor situa între 2 și 6 grade Celsius.
La munte, temperaturile urcă până la 7-8 grade (Oașa), respectiv 8-9 grade (Arieșeni).
Vremea de weekend în Alba: Vineri, 7 noiembrie
Alba Iulia: minime de 6 grade Celsius, maxime de 13 grade…
Citește mai mult pe Alba24.ro

