Connect with us

EVENIMENT

Directoratul Național de Securitate Cibernetică: Sfaturi privind securitatea datelor, în perioada sărbătorilor de iarnă

Publicat

laptop it calculator

Directoratul Național de Securitate Cibernetică înregistrează în perioada noiembrie – ianuarie, delimitată de Black Friday și reducerile de iarnă, o dublare a notificărilor referitoare la incidente de securitate cibernetică din zona de fraudă online și oferă sfaturi privind securitatea datelor.

„Dacă acum nu foarte mult timp cumpărăturile online nu se aflau chiar în topul preferințelor clienților, lucrurile s-au schimbat destul de mult, mai ales o dată cu pandemia de Covid-19.

Cumpărăturile online au înregistrat 6.2 miliarde de euro în 2021 (conform raport GPeC), iar așteptările sunt ca în 2022 să se păstreze ritmul de creștere de cel puțin 10% și să se apropie de 7 miliarde de euro. Așadar, vorbim despre volume din ce în ce mai mari, iar ca întotdeauna, astfel de momente pot deveni <favorabile> și celor cu intenții mai puțin bune.

Ne aflăm într-un moment în care securizarea acestor tranzacții de plată online este foarte importantă, mai ales acum, în această perioadă a anului, când cumpărăturile pentru sărbătorile de iarna înregistrează un vârf al anului, în ceea ce privește volumul plăților”, arată Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC).

În lunile noiembrie – ianuarie, se dublează incidentele de securitate cibernetică din zona de fraudă online

Directoratul Național de Securitate Cibernetică transmite că înregistrează în perioada noiembrie – ianuarie, una delimitată de Black Friday și reducerile de iarnă, o dublare a notificărilor referitoare la incidente de securitate cibernetică din zona de fraudă online (scam, phishing, inginerie socială), față de lunile precedente.

„Contextul este unul extrem de favorabil atacurilor, deoarece utilizatorii acționează în grabă online, în căutarea unor reduceri și promoții consistente la produsele sau serviciile vizate, scopul principal fiind achiziția celor necesare de sărbători, cadouri, ori chiar sejururi de vacanță. Infractorii cibernetici cunosc și ei aceste detalii și încearcă să profite de context, lansând diverse capcane online, cu scopul de a extrage de la utilizatorii neatenți date sensibile, în special date financiare.

Sfaturi pentru cumpărături online în siguranță

Analizați cu atenție securitatea site-ului pe care urmează să introduceți datele de card și nu oferiți nimănui aceste detalii, la cerere, chiar dacă este membru al familiei, prieten ori cunoștință, și mai ales în cazul în care primiți o astfel de solicitare pe mail, ce pare a veni din partea băncii! În cazul în care vă dați seama că sunteți potențiala victimă a unui atac de tip phishing/scam, contactați imediat banca emitentă a cardului”, afirmă Mihai Rotariu, manager al Direcției Comunicare, Media și Marketing din cadrul DNSC.

Una dintre funcționalitățile care securizează cel mai bine tranzacțiile online este CVV-ul dinamic.

„Pentru cumpărături online în siguranță este recomandată utilizarea unui CVV care are o valabilitate scurtă. Practic, pentru aceste tranzacții nu ar fi utilizat CVV-ul scris pe card, ci unul generat în aplicația mobilă și care va avea o valabilitate scurtă. Chiar și în cazul în care informațiile despre card ar fi cumva captate de către un hacker, utilizarea acestora nu ar fi practică din cauza valabilității limitate a CVV-ului dinamic.

De exemplu, o modalitate clasică de captare a datelor cardului este prin utilizarea altor aplicații de simulare a tastaturii decât cele native, cu care este cumpărat telefonul. Unele dintre aceste tastaturi pot conține malware, care captează și stochează ceea ce tastează utilizatorul (de exemplu, datele de identificare ale cardului, date personale).

O altă funcționalitate utilă în perioada sărbătorilor, când avem nevoie să ne eficientizăm bugetul cât mai mult, este aceea de transparenta asupra plăților recurente ale clienților, ale abonamentelor care ne sunt luate lunar de pe card.

Clienții noștri ne-au spus că își înrolează cardurile pentru a achiziționa diverse abonamente și, la un moment dat, nu mai utilizează acele abonamente, dar plățile continuă. Mulți clienți nu mai anulează abonamentele.

Unele dintre plățile de abonamente folosesc numele juridic al firmei care încasează banii și nu pe cel comercial. Și atunci ajungeți să plătiți fără să mai știți chiar și pentru ce abonament sau serviciu.

Aici intervin funcționalitățile acestea noi, prin care banca îți poate spune unde este înrolat cardul și diverse statistici despre tipul de abonament, plăți, numele comercial și datele de contact ale furnizorului. În acest fel, clienții au transparență asupra tuturor acestor plăți de abonamente și reușesc să mai facă loc în buget pentru cheltuielile de sărbători”, a declarat Ionuț Encescu, Director Produse și Hub de Inovație Digitală, First Bank.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Peste 145.000 de persoane au trecut prin punctele de frontieră din țară, în ultimele 24 de ore

Publicat

frontiera

În ultimele 24 de ore prin punctele de frontieră din țară, au trecut peste 145.000 de persoane.

Potrivit Poliției de Frontieră, în data de 23.03.2023, prin punctele de fro­ntieră de la nivelul întregii ţări au efectuat formalitățile de control (atât pe sensul de intrare, cât şi pe cel de ieşire) peste 145.125 de persoane, cetățeni români și străini și aproximativ 45.100 de mijloace de transport, pe ambele sensuri.

Pe sensul de intrare în România, au fost 69.427 de persoane, dintre care 7.354 de cetăţeni ucraineni.

Astfel, începând cu data de 10.02.2022 (perioadă pre-conflict), până la data de 23.03.2023, ora 24.00, la nivel naţional, au intrat în România 3.815.323 cetăţeni ucraineni.

În continuare, controlul de frontieră la intrarea în România prin punctele de trecere a frontierei se derulează cu operativitate, în conformitate cu prevederile legislației naționale și comunitare, Poliția de Frontieră lucrând la capacitatea maximă permisă de infrastructura punctelor de trecere.

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbat găsit decedat într-un canal betonat din Pitești

Publicat

Arhivă foto

Un bărbat a fost găsit decedat, vineri seară, într-un canal betonat din județul Argeș.

Potrivit IPJ Argeș, în urma informațiilor apărute în spațiul public, referitoare la o persoană decedată pe raza municipiului Pitești, Compartimentul de Relații Publice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Argeș este abilitat să transmită următoarele:

În seara zilei de 24 martie 2023, polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Pitești au fost sesizați în mod direct de către o persoană despre faptul că ar fi observat într-un canal betonat, o persoană decedată.

La locația indicată, polițiștii au constatat că cele sesizate se confirmă, fiind solicitat sprijinul pompierilor argeșeni pentru scoaterea trupului neînsuflețit.

Cercetările au fost preluate de polițiștii Biroului de Investigații Criminale Pitești, care au stabilit că persoana în cauză este un bărbat de 59 de ani.

Pentru asigurarea cadrului legal necesar verificărilor, în cauză a fost întocmit dosar penal conform art. 192 din Codul Penal, cauza decesului urmând să fie stabilită în urma efectuării autopsiei medico-legale.

Cercetările continuă, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care a survenit decesul persoanei în cauză.

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO-VIDEO: Incendiu în județul Tulcea. Aproximativ 15 hectare de vegetație uscată, cuprinse de flăcări

Publicat

incendiu vegetatie tulcea (2)

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit, vineri seară, într-o localitate din județul Tulcea.

Potrivit ISU Tulcea, vineri seară, în jurul orei 18:45, pompierii militari au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată produs între localitățile Sarinasuf și Plopu, în județul Tulcea.

Către locul indicat s-au deplasat de urgență 9 subofițeri ce încadrează două autospeciale de stingere, din cadrul Detașamentului de Pompieri Tulcea.

Ajunși la locul intervenției, aceștia au procedat la localizarea și lichidarea incendiului care se manifesta pe o suprafață de aproximativ 15 ha.

Cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind foc deschis în spații deschise.

Citește mai departe

EVENIMENT

Grav accident pe o șosea din județul Iași. O persoană a decedat, alte trei au fost rănite

Publicat

accident general noaptea politia
Arhivă foto

Un grav accident rutier a avut loc, vineri seară pe o șosea din județul Iași. Din primele date, o persoană a decedat, iar alte trei au fost rănite.

Potrivit ISU Iași, accidentul rutier s-a produs la ieșirea din Podu Iloaiei.

La sosirea echipajelor de intervenție la locul evenimentului rutier s-a constatat că în accidentul rutier au fost  implicate două autoturisme și o căruță.

Într-un autoturism este o persoană decedată, în cea de-a doua mașină trei persoane s-au auto-evacuat conștiente, iar în căruță sunt două persoane, conștiente.

Persoanele din autoturism sunt evaluate medical, persoanele din căruță refuză evaluarea medicală.

La locul evenimentului rutier se deplasează două echipaje de intervenție de la ISU Iași.

Calul atelajului este mort.

Conform sursei citate, la locul evenimentului se deplasează o ambulanță de la SAJ Iași și un echipaj de prim ajutor calificat.

Stire in actualizare

Citește mai departe