EVENIMENT
Directorul general al combinatului siderurgic Galați s-a retras din funcţie, în contextul anchetei DNA
Directorul general al Combinatului Siderurgic Liberty Galaţi, Bogdan Grecu, s-a retras voluntar din funcţie, pentru a permite investigaţiei în curs în care este vizată persoana sa să se desfăşoare, se arată într-o notă internă către angajaţi, transmisă de conducerea companiei.
Potrivit sursei citate, pentru funcţia de director general a fost împuternicită Aida Nechifor, directorul financiar al Liberty Galaţi.
"Vă informăm că dl. Bogdan Grecu a decis, în mod voluntar, să se retragă din poziţia de director general al combinatului, pentru a permite investigaţiei în curs să se desfăşoare. Deocamdată, d-na Aida Nechifor, director financiar şi membru al Comitetului de Conducere al Liberty Galaţi a fost împuternicită să reprezinte conducerea superioară a combinatului. Comitetul de Conducere al Liberty Galaţi îşi exprimă determinarea de a continua şi accelera proiectele de creştere şi modernizare a combinatului. De asemenea, îşi menţine angajamentul puternic de a se asigura că angajaţii săi acţionează în cadrul unor standarde înalte", se spune în nota internă către angajaţi.
Retragerea lui Bogdan Grecu survine în contextul în care procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie au dispus începerea urmăririi penale faţă de fostul ministrul al Mediului, Costel Alexe, pentru săvârşirea infracţiunilor de luare de mită şi instigare la delapidare, precum şi faţă de o "persoană fizică având funcţie de conducere în cadrul unei societăţi comerciale cu activitate în siderurgie, pentru săvârşirea infracţiunilor de dare de mită şi delapidare'.
Potrivit unor surse judiciare, persoana fizică în cauză este directorul general al combinatului Liberty Galaţi, Bogdan Grecu. AGERPRES
sursa foto: economica.net
Deşi au obţinut rezultate bune în etapa a 23-a, echipele clujene U Cluj şi CFR Cluj încă sunt în afara play off-ului.
Rezultate etapa a 23-a
Vineri 23 ianuarie
FC Metaloglobus Bucureşti – FC Argeş 0-2 (0-0), Arena 1 – Clinceni
AFC Hermannstadt – Dinamo Bucureşti 1-2 (0-0), Stadion Municipal – Sibiu
Sâmbătă 24 ianuarie
FC Universitatea Cluj – AFC Unirea 04 Slobozia 1-0 (1-0), Cluj...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Angajări la stat: posturi vacante la instituții publice din județul Alba. Condiții și calendarul concursurilor
Angajări la stat în Alba: în perioada ianuarie-februarie 2026 sunt organizate concursuri pentru ocuparea unor posturi vacante în instituții publice din județ.
Persoanele care doresc să participe la selecție trebuie să îndeplinească mai multe condiții. Acestea se referă la studii, vechimea de muncă și alte cerințe.
Lista posturilor vacante
Vezi AICI mai multe locuri de muncă în Alba.
Angajări la stat. Blaj
Spitalul Municipal Blaj
- medic specialist /primar în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Fundaşul lateral elveţian Rion Zejnullahu a revenit la echipa de fotbal CFR Cluj, a anunţat, luni, clubul din Gruia, pe site-ul său oficial, după ce în ultima perioadă a evoluat pentru clubul KF Llapi, din Kosovo.
Primul transfer al sezonului
Zejnullahu (22 ani) fusese transferat în august 2023 de la FC Schaffhausen. CFR a anunţat şi primul transfer pentru sezonul viitor, cel al mijlocaşului Yuval Sade, în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
27 ianuarie, Ziua Internațională a Comemorării Victimelor Holocaustului. Povestea femeii din Alba și fotografia simbol din 1944
Ziua Internațională a Comemorării Victimelor Holocaustului este marcată în fiecare an pe 27 ianuarie. În 2026 se împlinesc 81 de ani de la eliberarea Lagărului de la Auschwitz.
În această zi sunt comemorate milioanele de femei, bărbați și copii evrei, precum și toate celelalte victime, printre care se numără sute de mii de romi și sinti, persoane cu dizabilități, prizonieri politici și membri ai minorităților sexuale, uciși în timpul Holocaustului.
Această dată pentru...
Citește mai mult pe Alba24.ro
