EVENIMENT
Directorul medical al Serviciului Judeţean de Ambulanţă Galați, declarat incompatibil de ANI

Directorul medical al Serviciului Judeţean de Ambulanţă Galaţi, Mihai Polinschi, recent ales consilier judeţean PSD, a fost declarat în stare de incompatibilitate de Agenţia Naţională de Integritate (ANI).
Potrivit ANI, Mihai Polinschi a exercitat, în perioada noiembrie 2015 – iulie 2019, funcţia de manager general interimar al Serviciului Judeţean de Ambulanţă Galaţi simultan cu funcţia de membru în Consiliul de Administraţie al Spitalului de Boli Infecţioase „Sf. Cuv. Parascheva” Galaţi, încălcând prevederile art. 118, alin. (15), lit. a, din Legea 95/2006.
Decizia ANI poate fi contestată în instanţă.
Mihai Polinschi a fost ales consilier judeţean din partea PSD la alegerile locale din 27 septembrie. AGERPRES
EVENIMENT
Sorana Cîrstea câștigă finala WTA Cleveland 2025 după o victorie clară cu americanca Ann Li

Jucătoarea din România, Sorana Cîrstea, a câștigat, sâmbătă, finala WTA Cleveland 2025, reușind o performanță impresionantă pentru tenisul românesc. Aflată pe locul 112 WTA, românca s-a impus în fața americancei Ann Li (69 WTA), scor 6-2, 6-4, în ultimul act al competiției desfășurate în Statele Unite ale Americii.
Sportiva din România a dominat partida de la un capăt la altul. Sorana Cîrstea a fost…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Câte E-uri are o porție de mic: Grătarul de vară cu până la 25 E-uri (aditivi alimentari), 62.2 grame de zahăr și 11.13 grame de sare, informează InfoCons – Protecția Consumatorilor.
Pentru cei mai mulți, grătarul înseamnă bucuria de a sta la masă împreună cu familia sau prietenii și, bineînțeles, nelipsiții mici cu muștar, pâine și o bere rece fără alcool, pentru a păstra atmosfera, dar și pentru a putea fi consumată de oricine.
Totuși, în spatele unei mese…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Echipa de fotbal ”U” Cluj a pierdut, sâmbătă seara, în primul meci după Untold de pe Cluj Arena, scor 0-1 cu Dinamo București.
Ambele echipe au avut ocazii, iar dinamoviștii au înscris prin Alexandru Pop în minutul 82, golul fiind anulat pe motiv de ofsaid, decizie confirmată de VAR.
Același Pop a marcat și în minutul 89, reușind deschiderea scorului, diferența de un gol fiind menținută până la…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Alergia la ambrozie: Boala verii târzii, care lovește tot mai mulți români. Când e perioada critică?

Alergia la ambrozie este considerată boala verii târzii, care lovește tot mai mulți români. Ambrozia, cunoscută popular drept „iarba pârloagelor”, a devenit în ultimii ani una dintre cele mai agresive plante alergenice din România.
Deși pare o buruiană obișnuită, care crește pe terenuri virane, la marginea drumurilor sau pe câmpuri nelucrate, impactul ei asupra sănătății publice este uriaș.
Polenul produs de ambrozie este extrem de puternic și poate provoca reacții…
Citește mai mult pe Alba24.ro