EVENIMENT
Directorul Oracle România, acuzat că a primit mită peste 800.000 euro
Directorul general al Oracle România, Sorin Mîndruţescu, este acuzat de DNA că a primit 869.413 euro mită de la reprezentanţii unor firme din domeniul IT, în schimbul punerii la dispoziţie a unor oferte de preţ avantajoase privind produsele comercializate de Oracle, în vederea participării firmelor respective la licitaţii publice organizate de diverse instituţii de stat sau cu capital de stat.
Potrivit unui comunicat al DNA, ca urmare a obţinerii autorizărilor legale de la instanţa competentă, procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie - Secţia de combatere a infracţiunilor asimilate infracţiunilor de corupţie au efectuat, miercuri, percheziţii în cadrul unui dosar penal ce vizează suspiciuni privind săvârşirea unor infracţiuni de corupţie.
Citește și: Directorul general al Oracle România, Sorin Mîndruţescu, pus sub control judiciar de DNA
Ulterior, în urma audierii în acelaşi dosar penal, s-a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de Sorin Mîndruţescu, director general al filialei din Romania a companiei Oracle, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de luare de mită în formă continuată (8 acte materiale).
De asemenea, a fost fixată o cauţiune în valoare de 500.000 euro (echivalent în lei), care va fi depusă la o unitate bancară şi consemnată pe numele său la dispoziţia DNA sau prin constituirea unei garanţii reale, mobiliare ori imobiliare, în limita sumei respective.
Termenul de depunere a cauţiunii a fost fixat pentru data de 9 august.
"În calitatea menţionată anterior, inculpatul Mîndruţescu Sorin Mihai a pretins şi ulterior a primit suma totală de 869.413 euro, cu titlu de mită, de la reprezentanţii unor firme din domeniul IT (parteneri acreditaţi ai companiei multinaţionale), pentru ca, în exercitarea atribuţiilor sale de serviciu, să pună la dispoziţia acestora oferte de preţ avantajoase privind produsele comercializate de filiala din România a companiei multinaţionale, astfel ca respectivele societăţi să poată să se înscrie şi să participe la anumite licitaţii publice organizate de diverse instituţii de stat sau cu capital de stat - Oficiul Naţional al Registrului Comerţului (ONRC), Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA), Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF), Compania Naţională de Transport al Energiei Electrice "Transelectrica" SA, Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) şi Administraţia Româna a Serviciilor de Trafic Aerian (ROMATSA)", susţine DNA.
Conform DNA, ofertele de preţ priveau produsele comercializate de Oracle România, în special licenţele IT necesare instituţiilor publice.
"Licitaţiile organizate de companiile de stat aveau ca obiect achiziţia de echipamente de tehnică de calcul, componente, accesorii, produse şi aplicaţii software şi servicii conexe necesare implementării unor proiecte de servicii on-line, ori a unor proiecte de dezvoltarea, extinderea şi adaptarea sistemelor informatice. De asemenea, licitaţiile aveau ca obiect suplimentarea ori reînnoirea de produse software ori servicii de suport tehnic şi mentenanţă. Suma totală de 869.413 euro a fost pretinsă şi primită de inculpat, cu titlu de mită, în opt situaţii, în perioada septembrie 2009-noiembrie 2013. Banii au fost primiţi fie în conturi personale ale inculpatului, fie în conturi ale unor societăţi controlate de inculpat", mai spune DNA. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO. HAOS la finalul Derby-ului Clujului. Cristiano Bergodi și suporterii Universității au făcut scandal. S-a lăsat cu bătaie
Finalul derby-ului dintre CFR Cluj și U Cluj a degenerat într-un scandal de proporții, cu incidente atât pe gazon, cât și în tribune. Meciul s-a încheiat într-o atmosferă tensionată, iar evenimentele de după fluierul final au eclipsat complet spectacolul sportiv.
Antrenorul lui U Cluj, Cristiano Bergodi, a intrat nervos pe teren și s-a îndreptat către Andrei Cordea, jucătorul celor de la CFR Cluj, căruia i-ar...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
U-BT Cluj închide sezonul regulat din ABA League cu autoritate. Victorie contra Borac Čačak înainte de bătălia din Top 8
U-BT Cluj-Napoca a încheiat sezonul regulat al Ligii Adriatice cu o victorie solidă în deplasare, scor 87-93, pe terenul formației sârbe Borac Čačak.
Succesul reprezintă al zecelea triumf al „alb-negrilor” în competiție și oferă un plus de moral înaintea confruntărilor decisive din faza Top 8, programate după fereastra internațională a echipei naționale a României pentru calificările la Campionatul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
OpenAI a lansat ”Frontier” pentru companii: Agenți de inteligență artificială capabili să lucreze alături de angajați umani
OpenAI a lansat ”Frontier” pentru companii: Este o nouă platformă destinată companiilor care doresc să construiască, implementeze și gestioneze agenți de inteligență artificială capabili să lucreze alături de angajați umani.
Lansarea marchează un pas important în strategia companiei de a sprijini adoptarea AI la nivel enterprise și de a concura cu alte platforme de pe piață.
Platforma Frontier este concepută pentru a ajuta organizațiile să creeze și să supravegheze...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Voluntarii CERT Transilvania ies din nou la treabă. Pe 16 mai, natura devine prioritate: „Hoia și Făget, plămânii Clujului”
Pe 16 mai 2026, voluntarii CERT Transilvania invită comunitatea să lase rutina deoparte și să iasă în natură pentru o nouă acțiune de ecologizare dedicată protejării mediului și responsabilității civice.
Evenimentul este deschis tuturor celor care cred că schimbarea reală începe prin gesturi simple, repetate cu consecvență.
Sub mesajul „acolo unde e nevoie, pentru binele comunității”, inițiativa...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
