Garda Națională de Mediu (GNM) a lansat marți, pe site-ul oficial www.gnm.ro, un set de 12 ghiduri practice destinate operatorilor economici, în special companiilor noi, care desfășoară activități cu impact asupra mediului. Este pentru prima dată în istoria GNM când agenții economici au acces la informații structurate și centralizate, menite să faciliteze conformarea cu legislația de mediu și să reducă impactul activităților asupra…
ACTUALITATE
DISCRIMINARE absurdă. Un NEVĂZĂTOR urcă pe cei mai înalţi munţi, dar BT Cluj nu-i permite să-şi deschidă un cont

Un tânăr deosebit, mai ales prin voinţa pe care o are, luptă admirabil pentru a-şi depăşi faptul de a nu vedea şi face lucruri pe care puţini oameni fără problemele lui le pot face, dar este întâmpinat de societate cu lucruri absurde. Ca exemplu, Alex Benchea, 23 de ani, a urcat pe cei mai înalţi munţi ai lumii -Kilimanjaro, Mont Blanc, Elbrus-, dar Banca Transilvania nu îi permite să-şi deschidă un cont bancar. Dejamăgirea tânărului clujean este acum mai înaltă decât vârfurile montane pe care le-a escaladat.
Eu dau totul pentru a fi cât mai independent…
„Dacă subsemnatul, Alexandru Benchea, major și în deplinătatea facultăților mintale îmi propun să ies din casă, să iau autobuzul și să merg singur la Banca Transilvania pentru a-mi deschide un cont de ce sunt întâmpinat cu un refuz pe motivul că am nevoie de un însoțitor?
De ce sunt întâmpinat cu argumentul potrivit căruia regulamentul s-a schimbat? De ce acum 4 ani am putut deschide cont la Banca Transilvania și nu a fost nevoie de însoțitor?
Ce se întâmplă, în loc să privim în sus privim în jos?
Eu dau totul pentru a fi o persoană cât mai independentă și iată că unii oameni trăiesc tot în bula lor. Vreau să fiu și eu înțeles de domnii de la BT: Este foarte stupid și frustrant ce mi se întâmplă.
Pentru mine este stresant să deranjez oamenii, să îmi caut însoțitor, dacă chiar ar fi fost nevoie, dacă nu aș fi fost capabil m-aș fi prezentat la ghișeu cu un însoțitor. Consider că sunt îndreptățit să fac o reclamație pe motiv de discriminare”, spune Alex Benchea.
Îl invit la o tură pe munte pe boss-ul Băncii Transilvania. Distribuiţi, vă rog
Ca o replică ironică, Alex…
ACTUALITATE
Dragoș Pîslaru: „Ordonanța privind PNRR este un exercițiu de mobilizare națională și un model de transparență”. Ce proiecte se opresc

Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
Festivalul Instituțiilor de Cultură din Botoșani va fi supravegheat de efective importante de jandarmi

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai mult pe Botosani24.ro