EVENIMENT
Zeci de accidente pe pârtiile de schi, din cauza aglomerației sau a stratului subțire de zăpadă
Peste 108 apeluri prin care se solicita intervenţia salvamontiștilor, multe dintre evenimente fiind accidentări deosebit de grave care au avut loc pe pârtiile foarte aglomerate sau fără suficientă zăpadă, din stațiunile de schi.
Două persoane, o femeie de 80 de ani şi un bărbat de 77 de ani, dintre cele cinci rănite în accidentul produs sâmbătă dimineaţă pe DJ 107F, pe raza localităţii Lunca Mureşului, în care a fost implicat un microbuz, au rămas internate în Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Alba Iulia.
Accidente în lanț pe una dintre pârtiile din zona Arieșeni. Unii turiști spun că se schiază în condiții dificile, având în vedere că este zăpadă puțină pe pârtie și sunt porțiuni cu pietre și pământ. Au avut loc 4 accidente în mai puțin de 30 de minute.
Vezi FOTO-VIDEO: Accidente în lanț pe o pârtie de la Arieșeni. Turiștii, nevoiți să schieze printre pietre și porțiuni cu pământ

În țară, Salvamont a sesizat un număr extraordinar de mare de evenimente, multe dintre ele soldate cu accidentări deosebit de grave. În ultimele 24 de ore, au fost peste 100 de apeluri prin 112 sau la dispeceratul național, 10 dintre ele în Alba.
Potrivit turiștilor, de vină ar fi zăpada puțină, cel puțin pe o pârtie din zona Arieșeni.

Conform paginii de Facebook a Dispeceratului Naţional Salvamont, după acordarea primului ajutor, stabilizare şi transport de la locul evenimentului de către salvamontişti, 76 dintre aceste cazuri au fost trimise către unităţile spitaliceşti cu ambulanţele SAJ, SMURD şi Salvamont, iar restul, considerate mai uşoare, fiind îndrumate către spital, pentru control suplimentar, cu maşinile aparţinătorilor.
S-au mai primit şi 38 de apeluri prin care se solicitau sfaturi şi informaţii despre zona montană.
"Cunoscând afluxul mare de turişti către zonă montană din această perioadă a anului, structurile Salvamont şi-au dimensionat corespunzător efectivele din teren, asigurând un grad de răspuns, în timp optim, de 100% la evenimente produse, chiar şi în condiţiile acestui mare număr de accidente produs într-o singură zi", precizează Dispeceratul Naţional Salvamont.
Şi zilele următoare, zile de weekend, final de concedii şi vacanţă şcolară, menţionează salvamontiştii, vor fi caracterizate tot prin acelaşi număr foarte mare de turişti pe munte, pe domeniile de practicare a sporturilor de iarnă, dar şi în afara acestora, fapt ce determină echipele Salvamont să asigure asistenţa de salvare la un nivel de personal sporit.
Astfel, peste 500 de salvamontişti sunt la datorie pe domeniile de practicare a sporturilor de iarnă, în zonele alpine şi în cabinetele medicale din cele peste 90 de baze şi posturi Salvamont.
Echipele Salvamont, singurele structuri care deţin competenţa legală, personal pregătit profesional şi atestat pentru a interveni în soluţionarea accidentelor montane în care sunt implicate persoane cu afecţiuni medicale, pot fi alertate prin sistemul unic de urgenţă 112 şi prin intermediul Dispeceratului Naţional Salvamont (0372126668 sau 0SALVAMONT) sau de pe aplicaţia SALVAMONT pentru telefoanele mobile. AGERPRES
EVENIMENT
Alocația de hrană în 2026. Suma alocată pentru persoanele vulnerabile crește cu peste 60%, de la 1 februarie
Alocația de hrană în 2026. Alocația zilnică de hrană pentru copii, persoane cu dizabilități, persoane vârstnice și alte categorii vulnerabile a fost majorată. Astfel, în anul 2026, alocația zilnică de hrană pentru toate categoriile de beneficiari crește de la 22 lei la 32 lei/zi.
Măsura a fost oficializată printr-o hotărâre publicată în Monitorul Oficial al României și va intra în vigoare începând cu 1 februarie 2026. Propunerea de actualizare a standardelor de cost...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Când va scădea inflația. Creșterea economică prognozată pentru 2026. Anunțul ministrului Finanțelor
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a făcut precizări despre creșterea economic prognozată pentru România și când se așteaptă scăderea inflației.
“Din datele pe care le avem, creșterea economică este evaluată precaut la 1%, având aproape 20 de miliarde de euro fonduri europene diverse, 10 miliarde PNRR, 5 miliarde coeziune, 5 miliarde subvenții pentru agricultură.
Este o sumă foarte importantă. Eu cred că acești bani se vor vedea și în creșterea economică, pe...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Atenționare Cod Galben de ceață în Alba și Sibiu, marți dimineața. Vizibilitate sub 50 de metri în unele zone
Meteorologii au emis marți dimineața o atenționare Cod Galben de ceață valabilă în Alba și Sibiu, până la ora 10:00.
Potrivit ANM, se vor semnala local ceață ce determină vizibilitate redusă, local sub 200 m și izolat sub 50 m.
În județul Sibiu este vizată zona localităților Cisnădie, Avrig, Tălmaciu, Șelimbăr, Racovița, Porumbacu de Jos, Turnu Roșu, Arpașu de Jos, Boița, Cârțișoara și Cârța.
sursa: meteoromania.ro
Citește mai mult pe Alba24.ro
Deşi au obţinut rezultate bune în etapa a 23-a, echipele clujene U Cluj şi CFR Cluj încă sunt în afara play off-ului.
Rezultate etapa a 23-a
Vineri 23 ianuarie
FC Metaloglobus Bucureşti – FC Argeş 0-2 (0-0), Arena 1 – Clinceni
AFC Hermannstadt – Dinamo Bucureşti 1-2 (0-0), Stadion Municipal – Sibiu
Sâmbătă 24 ianuarie
FC Universitatea Cluj – AFC Unirea 04 Slobozia 1-0 (1-0), Cluj...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
