EVENIMENT
Distrugerile de pe cel mai mare șantier arheologic din Alba Iulia: După șapte luni încă nu există suspecți. Stadiul dosarului

La mai bine de șapte luni de la izbucnirea unui scandal, în urma unor distrugeri realizate pe cel mai mare șantier arheologic din Alba Iulia, ancheta pare a bate pasul pe loc.
Este vorba despre o serie de distrugeri care s-au petrecut pe locul fostei tipografii Altip, unde se ridică un hotel. În urma săpăturilor arheologice a fost scoasă la suprafață o casă din perioada romană care ar fi aparținut unui soldat de elită din Roma Antică.
Pe lângă vestigiile descoperite…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Spectacol caritabil pentru artistul clujean Nelu Nicoară – Englezu. Are nevoie de bani pentru tratament medical

Cu un diagnostic – în sfârșit, stabilit, de medici de renume din Ungaria și Germania – după luni de deznădejde, cunoscutul și îndrăgitul artist clujean Nelu Nicoară – Englezu urmează un tratament corespunzător.
Dar a apărut o singură problemă, și anume că Casa de Asigurări de Sănătate nu-i decontează cheltuielile pentru injecțiile respective, iar costul acestora depășește posibilitățile lui financiare, din prezent.
”Așa că rolul nostru, al…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Suntem sinteza GUSTURILOR din trei mari imperii! GASTRONOMIA ne definește la fel de mult ca arta și cultura

Fetească ori Băbească (“E curată, românească”), horincă (“de familie, de tradiție”), zacuscă (“cu hribi, cu vinete sau cu fasole, de ce nu?”) sau mâncărică de praz și întregul inventar aproape nesfârșit de ciorbe, plus nenumărate alte bucate “istorice” sau „modernizate cu cap”, sunt la baza reconstrucției “brandului de țară” al țării noastre, susțin inițiatorii legii (79/2019) care proclamă prima duminică din octombrie, în fiecare an, drept…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Caz cutremurător la Dej. Bărbați cercetați după ce au făcut SEX cu o copilă de 13 ani. 7 arestați și 4 sunt sub control judiciar

Parchetul de pe lângă Judecătoria Dej efectuează cercetări în două cauze penale care vizează suspiciuni privind infracțiuni contra libertății și integrității sexuale săvârșite asupra unei fete de doar 13 ani.
Șapre bărbați au fost arestați preventiv în acest caz, iar patru au fost puși sub control judiciar. Bărbații care au întreținut relații sexuale cu minora au vârste între 15 și 30 de ani.
Mai mulți bărbați cercetați după ce au făcut SEX cu o…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. UPDATE. Incident grav pe Calea Turzii în Cluj-Napoca. O femeie a MURIT după ce s-a aruncat de la etaj

O femeie a căzut, miercuri, de la înălțime dintr-un bloc de pe Calea Turzii, în zona Leroy Merlin.
Acesata este în stop cardio-respirator și este resuscitată de medici.
Femeie căzută de la înălțime, RESUSCITATĂ de echpajul SMURD
Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca intervin în aceste momente în apropierea unui bloc de pe Calea Turzii din Cluj-Napoca, pentru a acorda îngrijiri medicale de urgență unei persoane care a căzut de la înălțime.