Connect with us

ACTUALITATE

DNA a deschis 33 dosare penale pentru achiziții medicale, în timpul pandemiei

Publicat

dna

Procurorul-şef al DNA, Crin Bologa, a anunţat, joi, că procurorii anticorupţie au înregistrat 33 de dosare în legătură cu atribuirea unor contracte de achiziţii în domeniul sanitar pe timpul pandemiei de coronavirus.

„În legătură cu pandemia provocată de coronavirus, pot să vă aduc la cunoştinţă că la DNA sunt înregistrate 33 de dosare penale, dintre care în 25 de cauze procurorii s-au sesizat din oficiu.

În aceste cauze, se efectuează cercetări privind încălcarea prevederilor legale în legătură cu organizarea, atribuirea şi derularea unor contracte de achiziţii publice directe a unor echipamente de protecţie: măşti, viziere, combinezoane, izolete şi altele materiale. De asemenea, achiziţionarea de măşti medicinale neconforme, considerate periculoase şi interzise în UE”, a declarat şeful DNA, în cadrul unei conferinţe de presă online.

Bologa a explicat că, atunci când procurorii identifică în aceste dosare încălcări ale legislaţiei secundare, există o limită stabilită de Curtea Constituţională care împiedică Parchetul să considere fapta ca fiind abuz în serviciu.

Potrivit şefului DNA, procurorii desfăşoară anchete şi în legătură cu faptele de corupţie săvârşite în timpul pandemiei pentru a se asigura că bugetul public nu este „sifonat în buzunarele celor corupţi”.

„În ciuda limitărilor legale, ocazionate de starea de urgenţă, trebuie subliniat că orice faptă de corupţie, luare de mită, dare de mită, trafic de influenţă, conflict de interese, abuzul în serviciu în legătură cu aceste achiziţii publice sunt şi rămân fapte penale, iar DNA, în cadrul şi limitele competenţelor sale, acordă maxim de atenţie tuturor sesizărilor. N

oi nu cercetăm faptele de corupţie ca să bifăm statistici, să ne crească numărul de dosare sau să împiedicăm eforturile statului de luptă împotriva răspândirii virusului, ci, dimpotrivă, vrem să ne asigurăm că aceste forţe ale statului în sectorul sanitar şi-au atins scopul, că bugetul public nu este risipit, sifonat în buzunarele celor corupţi”, a susţinut Crin Bologa. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Un om al străzii, găsit aproape înghețat într-o clădire dezafectată din centrul orașului Botoșani

Publicat

un om al străzii, găsit aproape înghețat într o clădire dezafectată

Publicitate

Intervenție dificilă pentru polițiștii locali din Botoșani. Ieri seară, în jurul orei 23:00, un echipaj aflat în patrulare pedestră pe strada Ion Pillat nr. 9 a descoperit un bărbat fără adăpost care își improvizase un loc pentru dormit în clădirea dezafectată a fostului sediu SOMAX TV.

Bărbatul, identificat ca M.C., prezenta semne vizibile de hipotermie. Polițiștii locali au solicitat imediat sprijinul unui echipaj al Serviciului Județean de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

PSD o susține pe Andreea Alecu Gireadă la Primăria comunei Mihai Eminescu: Un model de seriozitate și implicare

Publicat

psd o susține pe andreea alecu gireadă la primăria comunei

Publicitate

Organizația PSD Botoșani și-a anunțat oficial sprijinul pentru candidatura Andreei Alecu Gireadă la alegerile locale din comuna Mihai Eminescu, care vor avea loc pe 7 decembrie. Social-democrații consideră că aceasta reprezintă „un model de implicare, seriozitate și profesionalism”, valori pe care partidul își propune să le promoveze în administrația locală.

Andreea Alecu Gireadă este șeful Serviciului Juridic din cadrul Primăriei Mihai…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Moșii de Toamnă: Ziua în care îi pomenim pe cei dragi plecați dintre noi

Publicat

moșii de toamnă: ziua în care îi pomenim pe cei

Publicitate

În prima sâmbătă din luna noiembrie, Biserica Ortodoxă a rânduit să se facă pomenirea celor adormiţi, zi cunoscută în tradiţia românească şi ca Moşii de toamnă. Biserica şi-a manifestat întotdeauna grija faţă de cei care au plecat în veşnicie, consacrându-le ziua de sâmbătă pentru pomenirea generală a morţilor, rânduind cântări speciale în amintirea acestora.

Sâmbăta aceasta, creștinii ortodocși îi pomenesc pe cei adormiți…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Senatorul Doina Federovici a primit votul organizației PSD pentru a deveni vicepreședinte al partidului

Publicat

botoșani: senatorul doina federovici a primit votul organizației psd pentru

Publicitate

Președintele organizației județene Botoșani a Partidului Social Democrat (PSD), senatorul Doina Federovici, va fi susținută, la Congresul PSD din 7 noiembrie, pentru a face parte din conducerea centrală a partidului.

Federovici a fost votată, vineri, cu unanimitate de voturi, pentru a candida pentru funcția de vicepreședinte al PSD, în echipa lui Sorin Grindeanu. Decizia a fost luată în cadrul Conferinței Județene Extraordinare a PSD Botoșani.

‘De…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe