Connect with us

EVENIMENT

Documente pentru înscrierea la școală, grădiniță, liceu sau transferul elevilor. Când este necesară adeverința medicală

Publicat

documente pentru înscrierea la școală, grădiniță, liceu sau transferul elevilor.

Elevii încep anul școlar 2023-2024 luni, 11 septembrie. Vor avea 36 de săptămâni de cursuri. Activitatea începe, la aceeași dată, și în grădinițe.

La revenirea din vacanțe, nu se cere aviz epidemiologic.

Metodologia privind asigurarea asistenței medicale a copiilor din creșe și grădinițe și a elevilor a fost actualizată, după ce majoritatea creșelor au trecut în subordinea Ministerului Educației, potrivit edupedu.ro

Înscriere creșă, grădiniță, clasa…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Viitura formată pe râul Arieş a fost tranzitată prin acumularea Mihoieşti. 27 de râuri din 6 județe, peste cotele de atenție

Publicat

video: râul arieș a ieșit din matcă în apuseni. satul

Viitura formată vineri pe râul Arieş a fost tranzitată în condiţii de siguranţă prin acumularea Mihoieşti, arată datele publicate, sâmbătă, de Administraţia Naţională „Apele Române” (ANAR).

Totodată, alte 27 de sectoare de râuri se situează peste cotele de atenţie aferente judeţelor: Alba, Maramureş, Satu Mare, Bistriţa-Năsăud, Bihor și Cluj.

Imagini cu situația de pe Arieș au fost postate și în mediul online.

Reamintim că Râul Arieș a ieșit din…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Pericol de inundaţii în Cluj. Râuri peste cotele de atenţie şi inundaţie

Publicat

inundatii azi 1.jpeg

Sectoare de râuri de pe raza judeţelor Maramureş, Satu Mare şi Bistriţa-Năsăud se menţin peste Cotele de inundaţie, în timp ce alte 27 de cursuri de apă, aferente unui număr de şase judeţe, se situează peste Cotele de atenţie, arată datele publicate, sâmbătă, de Administraţia Naţională „Apele Române” (ANAR), transmite Agerpres. 

„Timp de mai bine de 48 de ore, chiar dacă au fost zile libere, gospodarii apelor de la nivelul Apele Române Mureş…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Copac căzut peste o casă, într-un sat din Apuseni. Au intervenit pompierii

Publicat

foto: copac căzut peste o casă, într un sat din apuseni.

Un copac a căzut peste o casă dintr-un sat din Munții Apuseni. Incidentul s-a produs sâmbătă dimineață, au anunțat reprezentanții ISU Alba. 

Secția de pompieri Câmpeni a fost solicitată să intervină în cooperarea cu SVSU Baia de Arieș, în localitatea Hărmănesti pentru degajarea unui arbore căzut pe o locuință.

Autoritățile au transmis că nu s-au înregistrat victime. La fața locului a fost trimisă o autoutilitară a ISU Alba.

Întreaga zonă s-a aflat…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Gospodării inundate la Bistra, după precipitațiile de vineri. Au intervenit pompierii de la Câmpeni și voluntarii de la SVSU

Publicat

gospodării inundate la bistra, după precipitațiile de vineri. au intervenit

Ca urmare a precipitatiilor de vineri din zona de Nord – Vest a judetului Alba, Sectia de Pompieri Câmpeni a fost solicitată să intervină în comuna Bistra, acolo unde apele Arieșului s-au umflat și au inundat câteva gospodării. 

Pompierii au interenit cu mai multe utilaje, printre care și două motopompe, pentru evacuarea apelor, operațiune la care au participat și voluntarii de la SVSU Bistra.

Din informațiile primite de la SVSU Bistra ar fi vorba de 10 subsoluri și anexe…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe