EVENIMENT
Doi algerieni şi un marocan, depistaţi la Vama Borș în timp ce încercau să treacă ilegal graniţa într-un taxi
Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Borș – judeţul Bihor au depistat, într-un autoturism care circula în regim taxi, doi cetăţeni din Algeria și un cetățean din Maroc, care se îndreptau către graniţa cu Ungaria, cu intenţia de a trece ilegal frontiera în statul vecin.
În data de 01.12.2019, în jurul orei 15.45, un echipaj din cadrul Sectorului Poliţie de Frontieră Borș – I.T.P.F. Oradea, aflat în misiune, a descoperit la aproximativ 400 de metri de linia de frontieră, într-un autoturism care circula în regim taxi, trei cetăţeni străini, de sex masculin. Întrucât aceștia nu îşi justificau prezenţa în zona de frontieră, au fost transportaţi la sediul Sectorului Poliţiei de Frontieră pentru cercetări.
În cadrul verificărilor preliminare, poliţiştii de frontieră au stabilit faptul că persoanele respective sunt cetăţeni din Algeria și Maroc, cu vârste cuprinse între 27 şi 35 de ani, solicitanţi de azil în ţara noastră şi se îndreptau către frontiera cu Ungaria, cu intenția de a ajunge într-un stat din vestul Europei pentru a-și găsi un loc de muncă.
În cauză, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări, la finalizare urmând a fi luate masurile legale ce se impun.

Pompierii din Câmpeni intervin marți, 16 septembrie, în jurul orei 16.40, pe raza localității Mătișești, pentru salvarea unei persoane.
Din primele informații o persoană a fost prins sub un tractor.
La fața locului pompierii intervin cu o autospecială de stingere și un echipaj de prim ajutor.
Misiunea pompierilor este în dinamică. Știre în curs de actualizare.
…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Haos în traficul din Florești. Autobuze blocate ore întregi, călători nemulțumiți. CTP Cluj-Napoca cere bandă dedicată

Demararea lucrărilor la Spitalul Regional de Urgenţă Cluj și începerea anului școlar au adus comuna Florești de lăngă Cluj-Napoca în pragul blocajului rutier, iar oamenii sunt extrem de nemulțumiți.
Compania de Transport Public Cluj-Napoca (CTP) anunță că autobuzele care fac legătura cu municipiul Cluj-Napoca circulă cu întârzieri uriașe, de până la două ore, blocajele fiind resimțite în special pe…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Bazinul Olimpic din Alba Iulia va fi închis pentru agrement, în perioada 18 – 21 septembrie. Care este motivul

Bazinul Olimpic din Alba Iulia va fi închis pentru agrement și inițiere înot, în perioada 18 – 21 septembrie.
Reprezentanții Bazinului Olimpic au transmis că în perioada menționată se va desfășura Turneul de calificare la Campionatul național juniori U18 la polo.
Astfel, acesta va fi închis de joi, 18 septembrie, ora 14:00, până duminică, 21 septembrie, ora 14:00.
De asemenea, pentru doritori, intrarea în tribune este liberă.
Citește mai mult pe Alba24.ro

Cluj-Napoca se află, alături de București, Timișoara și Iași, în topul celor mai aglomerate orașe din România, potrivit Indexului de Trafic 2025 realizat de Institutul pentru Orașe Vizionare.
Cluj-Napoca, București, Timișoara și Iași sunt orașele cu cel mai aglomerat trafic din România în prezent, în timp ce la polul opus se situează Reșița, Giurgiu și Călărași, potrivit datelor actuale.
Cluj-Napoca…
Citește mai mult pe Cluj24.ro