Connect with us

EVENIMENT

Doi ani de închisoare cu executare pentru un tânăr din Mureș, după ce a oferit mită unui poliţist

Publicat

femeie-catuse-arestata-inchisoare-300x169

Un tânăr de 34 de ani a fost condamnat la doi ani de închisoare cu executare după ce, în urmă cu un an, a oferit mită unui poliţist care l-a surprins cu ţigări nemarcate, a anunţat, marţi, Direcţia Generală Anticorupţie - Serviciul Judeţean Anticorupţie Mureş.

"Curtea de Apel Târgu - Mureş a admis apelul declarat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Mureş şi a dispus condamnarea unui inculpat, în vârstă de 34 ani, la pedeapsa de 2 ani închisoare cu executare în regim de detenţie, pentru săvârşirea infracţiunii de dare de mită. Prin aceeaşi decizie a fost aplicată pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a, b Cod Penal, pe o durată de un an şi s-a stabilit un termen de supraveghere de 2 ani. Hotărârea instanţei este definitivă", a arătat Direcţia Generală Anticorupţie - Serviciul Judeţean Anticorupţie Mureş, într-un comunicat de presă.

CITEȘTE ȘI: Angajat al unei primării din Mureș, săltat de DGA pentru șpagă. Cu câți bani l-au prins cei de la anticorupție

Potrivit DGA Mureş, la data de 17 iulie 2020, bărbatul a fost prins având asupra sa o cantitate de 1.000 ţigarete, fără marcaj corespunzător, fiindu-i întocmit dosar penal, însă a insistat să se întâlnească cu poliţistul pentru a-l convinge să nu înceapă demersurile legale.

"Ca urmare a acestei situaţii, la data de 22 iulie 2020, un agent de poliţie din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Mureş - Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice a formulat un denunţ la sediul Parchetului de pe lângă Tribunalul Mureş, din care reieşea faptul că respectiva persoană i-a cerut să se întâlnească a doua zi, pentru a 'rezolva problema', în aşa fel încât să nu mai sesizeze organele abilitate, respectiv Agenţia Naţională de Administrare Fiscală. Ca urmare a denunţului formulat, poliţiştii anticorupţie ai Direcţiei Generale Anticorupţie - Serviciul Judeţean Anticorupţie Mureş, sub directa coordonare procurorului desemnat din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Mureş, au organizat acţiunea de prindere în flagrant, prilej cu care tânărul în cauză a fost prins în timp ce oferea agentului de poliţie denunţător suma de 2.500 lei, pentru a nu lua măsurile legale, cu ocazia constatării infracţiunii prevăzută de Codul Fiscal", mai precizează sursa citată. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

România lansează un nou instrument european de sprijin pentru start-up-uri și IMM-uri în creștere. Câți bani se pot lua

Publicat

2026 va fi anul fondurilor europene pentru românia. ministrul de

România lansează un nou instrument european de sprijin pentru start-up-uri și IMM-uri în creștere. 

Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) a aprobat o schemă de ajutor de minimis în valoare de aproximativ 19 milioane de euro, menită să susțină start-up-urile și întreprinderile mici și mijlocii (IMM-urile) aflate în faze de creștere prin acces gratuit la servicii esențiale pentru dezvoltare, se arată într-un act oficial publicat recent.

Schema a fost...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Societatea CUPRU MIN S.A. organizează licitație deschisă pentru achiziția: BILE DIN OȚEL FORJAT SAU ROLUIT

Publicat

societatea cupru min s.a. organizează licitație deschisă pentru: explozivi minieri

Documentul în format .PDF poate fi studiat AICI.






...
Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vreme mohorâtă și ploi slabe luni, 9 februarie, în Cluj-Napoca și localitățile din jur

Publicat

ploaie pixabay 1 e1646042257143.jpg






Ziua de luni, 9 februarie, aduce vreme predominant închisă în municipiul Cluj-Napoca și în localitățile apropiate, Turda, Câmpia Turzii, Dej, Gherla, Florești și Feleacu.

Sunt așteptate precipitații slabe în prima parte a zilei, urmate de cer mai mult noros spre seară și temperaturi ușor peste media perioadei.

Potrivit datelor meteorologice disponibile, ziua de luni începe cu averse și ploi slabe, în...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ziua Internațională a Pizzei, sărbătorită pe 9 februarie. Povestea uneia dintre cele mai iubite mâncăruri din lume

Publicat

ziua internațională a pizzei, sărbătorită pe 9 februarie. povestea uneia

Ziua Internațională a Pizzei spune și povestea uneia dintre cele mai iubite mâncăruri din lume. Puține preparate culinare reușesc să unească oameni din culturi, generații și colțuri diferite ale lumii așa cum o face pizza.

În fiecare an, pe 9 februarie, este sărbătorită Ziua Internațională a Pizzei, un omagiu adus uneia dintre cele mai populare și versatile mâncări create vreodată.

De la mesele simple de familie până la restaurante gourmet, pizza a devenit un adevărat...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe