EVENIMENT
Doi bărbaţi acuzaţi de şantaj, reţinuţi de poliţiştii din Iași
Doi bărbaţi au fost reţinuţi de poliţiştii din judeţul Iaşi după ce ar fi ameninţat cu acte de violenţă şi ar fi şantajat un tânăr, se arată într-un comunicat de presă transmis, miercuri, de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Iaşi.
Potrivit sursei citate, unul dintre bărbaţi a fost prins în flagrant la scurt timp după ce a primit de la victimă suma de 8.200 de lei.
"Din investigaţiile efectuate până în prezent, s-a constatat faptul că doi bărbaţi de 37, respectiv 21 de ani, ar fi ameninţat cu acte de violenţă şi ar fi intimidat un alt tânăr de 21 de ani, pentru a le remite bani, respectiv echivalentul în monedă virtuală. La data de 22 decembrie a.c., poliţiştii au depistat în flagrant delict pe tânărul de 21 de ani, bănuit de comiterea faptei, după ce ar fi luat de la persoana vătămată 8.200 de lei", se precizează în comunicatul IPJ Iaşi.
Cele două persoane acuzate de şantaj urmează să fie prezentate, miercuri, în faţa procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Iaşi cu propunerea luării unei măsuri preventive. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO: Elevii clasei a XII-a A ai Liceului de Arte Regina Maria din Alba Iulia au colindat redacția ziarului Alba24.ro
Colindători au intrat pe ușa redacției Alba24.ro pentru a vesti că vremea de sărbătoare este aproape. Este vorba despre grupa de colindători a Liceului de Arte Regina Maria din Alba Iulia.
Mai exact, miercuri 17 decembrie, în redacția Alba24.ro au intrat elevii clasei a XII-a A conduși de diriginta Ioana Croitoru.
Aceștia au cântat pentru cititorii ziarului alba24.ro mai multe colinde specifice de Crăciun.

De...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
U-BT Cluj-Napoca, demonstrație de forță în BTarena. Victorie clară cu Neptunas Klaipeda în EuroCup
U-BT Cluj-Napoca a oferit una dintre cele mai solide prestații ale sezonului și s-a impus categoric în fața lui Neptunas Klaipeda, scor 118-97, în etapa a 11-a a EuroCup.
Susținuți de 4.837 de spectatori prezenți în BTarena, campionii României au controlat jocul de la un capăt la altul și au obținut un succes extrem de important în lupta pentru calificarea în playoff.
Start fulminant pentru ardeleni
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Neplata pensiei de întreținere va fi anchetată ca violență economică, din oficiu. Propunere legislativă la Parlament
Neplata cu rea-credință a pensiei de întreținere va fi considerată violență economică, iar acțiunea penală se va pune în mișcare din oficiu. Un proiect în acest sens a fost depus miercuri la Parlament.
Proiectul de lege care modifică art. 378 din Codul penal, în sensul eliminării plângerii prealabile pentru infracțiunea de abandon de familie.
Acțiunea penală se va pune din oficiu, ”ca expresie a responsabilității statului de a proteja copiii și persoanele...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Șase procurori și o judecătoare din Alba, printre semnatarii listei de susținere a magistraților din documentarul Recorder
Mai mulți procurori și o judecătoare din Alba se află printre cei 800 de semnatari ai listei de susținere a magistraților care apar în documentarul Recorder.
Potrivit listei, aceștia sunt:
- Mihaela Bocai - Parchetul de pe lângă Judecătoria Alba Iulia
- Iulia Alina Zedler - Parchetul de pe lângă Judecătoria Alba Iulia
- Denisa Maria Bic - Curtea de Apel Alba Iulia
- Octavia Raluca Guș - Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba
- Cristina Garda - Parchetul de pe lângă Judecătoria Alba...
Citește mai mult pe Alba24.ro


