Connect with us

EVENIMENT

Doi bărbați din Iași, arestați pentru trafic de droguri. Aduceau cannabis-ul din Spania cu o firmă de transport colete

Publicat

captura droguri

Procurorii D.I.I.C.O.T. Serviciul Teritorial Iaşi, împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Iași, au realizat trei percheziții domiciliare pe raza județului Iași, într-o cauză în care se efectuează cercetări, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de trafic de droguri de risc și introducere în țară de droguri de risc.

Potrivit DIICOT, în cauză există suspiciunea rezonabilă că, în cursul anilor 2018-2019, în mod repetat și în baza aceleiași rezoluții infracționale, inculpatul A.P.-I. împreună cu alții, au procurat din localitatea Valencia, Spania şi introdus în țară, fără drept, mai multe colete conținând disimulate cantități importante de cannabis (de ordinul kilogramelor) pe care le-a deținut, fără drept, la locuința sa din municipiul Iași, județul Iaşi și ulterior comercializat pe piață ilicită din municipiul Iași atât personal cât și prin intermediul altor persoane la prețul de 70 lei/gram, obţinând astfel foloase materiale injuste.

În urma cercetărilor efectuate în cauză, s-a reţinut faptul că o persoană de cetățenie română aflată pe teritoriul Spaniei a procurat cantitatea de aproximativ 3 kg cannabis pe care a disimulat-o într-un colet printre alte bunuri și expediat-o în țară, în mod fraudulos, prin intermediul unui transportator internațional de persoane și colete.

La data de 12.04.2019, după ridicarea coletului, ce conținea cantitatea de aproximativ 3 kg cannabis, de la sediul societății de transport, inculpatul A. P.-I. a fost prins în flagrant în timp ce transporta împreună cu  altă persoană pe raza municipiului Iași coletul ce făcea obiectul livrării cu substituirea totală a drogurilor.

Cu ocazia efectuării perchezițiilor domiciliare, în locuința inculpatului A. P.-I.a fost descoperită cantitatea de 1.200 grame cannabis,  iar la locuința inculpatului F. C. a fost descoperită cantitatea de 418,61 grame cannabis, droguri de risc introduse în țară în mod fraudulos, în aceiași manieră în cursul lunii martie 2019 și deținute în scopul comercializării pe piața ilicită din municipiul Iași.

De asemenea, în urma perchezițiilor domiciliare au mai fost ridicate suma de 4100 lei, cântare electronice și mai multe medii de stocare a datelor informatice.

Valoarea de piață a cantității de 4,578 grame cannabis ridicate în vederea confiscării este de aproximativ 228.900 lei.

Inculpaţii A.P.-I. și F.C. au fost reținuți și prezentaţi la Tribunalul Iași, cu propunere de arestare preventivă, iar prin încheierea de şedinţă din data de 13.04.2019, instanţa de judecată a dispus luarea măsurii arestării preventive pentru o perioadă de 30 de zile a celor doi inculpați.

Suportul de specialitate a fost asigurat de către Direcția Operaţiuni Speciale.

Acţiunea a fost efectuată cu sprijinul ofiţerilor de poliţie judiciară din cadrul Inspectoratului General al Poliției de Frontieră, luptătorilor din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale Iași, precum și jandarmilor din cadrul IJJ Iași.

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Retrospectivă 2025. Mircea Miclea: Explicația a ceea ce s-a întâmplat cu votul este expresia furiei pe sistem, nu a TikTok-ului

Publicat

miclea e1737119904933.jpg






Discuția cu profesorul Mircea Miclea la podcastul Contraste de pe Cluj24 nu a fost despre politică sau, mai exact, nu a fost numai despre politică. Nici nu putea fi altfel. Dar trăim, din păcate, sub acest blestem al lucrului prost făcut și neterminat al alegerilor de la sfârșitul anului trecut. Aveți câteva explicații pentru asta dar și pentru ceea ce ni se întâmplă cu viețile noastre. Mai jos câteva fragmente din...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Loius Munteanu dă CFR Cluj pe America. Transfer de 7 milioane de dolari şi un salariu anual de 1,2 milioane

Publicat

louis munteanu e1732275450198.jpg






Clubul american de fotbal DC United este pe punctul de a finaliza transferul atacantului român Louis Munteanu de la CFR Cluj, pentru o sumă care ar reprezenta un nou record pentru gruparea din Major League Soccer (MLS), conform unor surse apropiate de această tranzacţie, citate de site-ul The Athletic.

Transfer de 7 milioane de dolari

Clubul din Washington urmează să plătească o sumă iniţială de 7 milioane de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cod roşu în Cluj. Recomandările ISU pentru populaţie

Publicat

1580285222 vant iarna.jpg






ISU Cluj a emis mesaj de avertizare RO-Alert, Cod Roșu de vânt puternic. Este vizată zona de munte a județului Cluj, la altitudine de peste 1.800 de metri.

 

Vânt de 120 km/h

 

Este preconizat vânt puternic, cu viteza la rafală de peste 120km/h, care viscolește și troienește zăpada deja depusă și care va determina scăderea vizibilității aproape de 0.

Avertizarea este valabilă până la ora...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Retrospectivă 2025. Tișe: Greșim că diabolizăm alegătorii. Când au votat cu noi au fost buni, când votează Georgescu, pro-ruși?

Publicat

tise.jpeg






Alin Tișe a fost multă vreme un politician rebel, vindicativ și inconfortabil chiar pentru membrii propriului partid, sau poate mai ales pentru aceștia! A purtat adevărate războaie politice și administrative, urmate de retrageri și tăceri îndelungate, lăsând impresia uneori ca județul Cluj nu mai are președinte. Apoi s-a maturizat, s-a „înțelepțit” cum spune chiar el în podcast. A trecut prin drame personale, a...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe