EVENIMENT
Doi bărbați din Târgu-Mureș, arestați preventiv pentru trafic de droguri de mare risc. Colet din Olanda cu 1.000 de pastile de Ecstasy
Poliţiştii de combatere a criminalității organizate din Mureş – Serviciul Antidrog, sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.O.T. – S.T. Târgu Mureş, cercetează trei bărbaţi bănuiţi de introducerea în ţară şi cumpărarea, fără drept, de droguri de mare risc. Două persoane au fost arestate preventiv pentru 30 de zile, iar față de o a treia persoană a fost luată măsura arestului la domiciliu.
În fapt, la data de 17 mai a.c., poliţiştii au surprins în flagrant delict un bărbat, de 22 de ani, din Târgu Mureş, în timp ce ridica, de la un oficiu poştal din localitate, un colet care conţinea droguri de mare risc.
Coletul în cauză conţinea 1.062 de comprimate de Ecstasy şi ar fi fost introdus în ţară, în urma unei expediţii din Olanda, în baza unei comenzi online.
La aceeaşi dată, poliţiştii au reuşit prinderea în flagrant delict a altor doi bărbaţi, de 21, respectiv 28 de ani, ambii din judeţul Mureş, care s-au prezentat pentru ridicarea aceluiaşi colet, ai cărui destinatari ar fi fost cei doi bărbaţi.
Cei în cauză sunt bănuiți că ar fi introdus în ţară droguri de mare risc, în vederea comercializării ulterioare a acestora.
În aceeași zi, au fost efectuate trei percheziții domiciliare, la locuinţele celor trei bărbaţi, fiind ridicate mai multe telefoane mobile şi laptopuri.
În urma administrării probatoriului, la data de 17 mai a.c., faţă de 2 bărbaţi, a fost dispusă măsura preventivă a reţinerii pentru 24 de ore, iar ulterior, la data de 18 mai, instanţa de judecată a dispus măsura arestului preventiv, pentru 30 de zile faţă de bărbatul de 28 de ani, iar faţă de bărbatul, de 22 de ani, măsura arestului la domiciliu, pentru 30 de zile.
La data de 23 mai a.c., a fost reţinut şi cel de-al treilea bărbat, de 21 de ani, iar o zi mai târziu, instanţa de judecată a dispus faţă de acesta măsura arestului preventiv, pentru 30 de zile.
Cercetările sunt continuate, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de introducere în ţară, fără drept, de droguri de mare risc şi cumpărarea, fără drept, de droguri de mare risc.
Activitățile s-au desfășurat cu sprijinul Direcției Operațiuni Speciale a Poliției Române.
La acţiune au participat şi jandarmi din cadrul Grupării Mobile de Jandarmi „Regele Ferdinand I” Târgu Mureș.
EVENIMENT
Bărbat din Alba, fost angajat la Kaufland, condamnat după ce a primit șpagă cu elicopterul de la un om de afaceri din Bihor
Un bărbat din Ocna Mureș, județul Alba, fost angajat al Kaufland Turda, a fost condamnat de magistrații Tribunalului Alba, pentru luare de mită. Mai exact acesta a primit șpagă de la un om de afaceri din Bihor pentru a accepta marfa chiar dacă aceasta era de o calitate mai slabă decât standardele minime.
Mai exact acesta a primit șpagă de la afeceristul Gal Dumitru, iar o parte din bani chiar au fost duși la Ocna Mureș de către afacerist cu elicopterul.
Spaga era luată pentru…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Horoscop săptămânal 15 – 21 decembrie 2025: În această ultimă săptămână completă înainte de Crăciun, universul ne invită să ne pregătim nu doar cadourile, ci și sufletele pentru marea sărbătoare.
Cu energia de final de an care pulsează intens, astrele ne ghidează către introspecție și bilanț, dar și către bucuria momentelor petrecute alături de cei dragi.
Mercur în Săgetător ne încurajează să comunicăm deschis și sincer, în timp ce Venus ne amintește că…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Vacanța de Crăciun 2025, cea mai lungă vacanță din anul școlar. Când va începe și câte zile libere vor avea elevii și profesorii
Vacanța de Crăciun 2025, cea mai lungă vacanță din anul școlar. Elevii vor intra în vacanța de Crăciun sâmbătă, 20 decembrie 2025, imediat după încheierea celui de-al doilea modul de cursuri. Vacanța de iarnă se va încheia miercuri, 7 ianuarie 2026.
Este cea mai lungă vacanță din anul educațional 2025 – 2026, oferind 19 zile libere consecutive atât elevilor, cât și cadrelor didactice.
Reamintim că anul școlar 2025 – 2026 este organizat în cinci module de învățare,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Moțiunea de cenzură ”România nu este de vânzare – fără progresiști la guvernare”, dezbătută și votată luni în plenul Parlamentului
Moțiunea de cenzură ”România nu este de vânzare – fără progresiști la guvernare” urmează să fie dezbătută și votată luni, în plenul reunit al Parlamentului.
Inițiativa parlamentară a fost prezentată, cu o săptămână în urmă, de senatorul Ninel Peia.
În moțiune se cere demisia ”Guvernului progresist” condus de Ilie Bolojan, pe motiv că ”a demonstrat incapacitatea de a gestiona finanțele, sănătatea, educația, protecția socială, justiția și administrația…
Citește mai mult pe Alba24.ro




