EVENIMENT
O tânără răpită din casă, în Arad, a sărit din maşină în mers pentru a scăpa
O tânără de 26 de ani a fost răpită dintr-o casă din Arad, iar pentru a scăpa de agresori a sărit dintr-o maşină în mers, într-o intersecţie din oraş.
Doi bărbaţi au fost reţinuţi de poliţişti pentru că ar fi intrat cu forţa într-o casă din localitatea arădeană Vărădia de Mureş, unde locuia un turc, pe care l-au bătut, apoi au luat-o cu forţa pe iubita acestuia, care a reuşit, în cele din urmă, să scape.
Reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Arad precizează, într-un comunicat de presă transmis joi, că cetăţeanul turc, în vârstă de 34 de ani, a sunat la 112 după ce a fost bătut, fiind nevoit să meargă la spital pentru îngrijiri.
"În urma investigaţiilor efectuate, poliţiştii au stabilit că un bărbat de 30 de ani, din judeţul Caraş-Severin, împreună cu un tânăr de 20 de ani, din judeţul Hunedoara, identificat de poliţişti ulterior, ar fi pătruns fără drept într-un imobil de pe raza localităţii Vărădia de Mureş, unde cetăţeanul turc se afla împreună cu concubina sa de 26 de ani, din judeţul Sibiu. Aceştia ar fi lovit cetăţeanul turc, ulterior ar fi luat-o cu forţa pe tânăra de 26 de ani şi ar fi transportat-o cu maşina fără voia acesteia pe traseul Vărădia de Mureş - Deva - Timişoara - Lipova - Arad. Tânăra ar fi reuşit să scape într-o intersecţie semaforizată de pe raza municipiului Arad. După ce a scăpat, fata s-a dus direct la Poliţie şi a povestit tot ce s-a întâmplat.
Cei doi bărbaţi au fost prinşi în Lipova, fiind reţinuţi pentru 24 de ore. Ei urmează să fie prezentaţi magistraţilor Judecătoriei Lipova cu propunere de arestare preventivă pentru violare de domiciliu, lovire şi alte violenţe şi lipsire de libertate în mod ilegal. AGERPRES
EVENIMENT
Weekendul bețivilor pe drumurile din Alba. Siguranța rutieră, pusă în pericol de șoferi iresponsabili
Weekendul bețivilor pe drumurile din Alba: mai mulți șoferi iresponsabili, care s-au urcat la volan după ce au consumat alcool, au fost prinși de polițiști.
Reprezentanții IPJ Alba au oferit câteva exemple de șoferi prinși băuți la volan în acest weekend, care s-au ales cu dosare penale.
În noaptea de 7/8 februarie 2026, în jurul orei 04.30, polițiștii Postului de Poliție Meteș au oprit pentru control, pe DC 68 din localitatea Ampoița, un autoturism condus de un bărbat,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o informare meteorologică valabilă în intervalul 8 februarie, ora 10:00 – 10 februarie, ora 20:00, care anunță ninsori, depuneri de strat de zăpadă, polei, intensificări ale vântului și o răcire accentuată a vremii în numeroase regiuni ale României.
Ninsori în mai multe etape, inclusiv în Transilvania
Potrivit meteorologilor, temporar vor fi...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Doi tineri s-au luat la bătaie într-o benzinărie din Alba Iulia. Au fost reținuți de polițiști
Doi tineri s-au luat la bătaie într-o benzinărie din Alba Iulia. Potrivit IPJ Alba, polițiștii de ordine publică din Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de doi bărbați, în vârstă de 20 și 27 de ani, din comuna Sântimbru, respectiv municipiul Sebeș.
Aceștia sunt cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de lovire sau alte violențe.
Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, în noaptea de 6/7 februarie 2026, în jurul orei 02.00,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ce pățești dacă refuzi prelevarea de mostre biologice. Șofer din Alba, reținut de polițiști: a lovit un gard și mirosea a alcool
Ce pățești dacă refuzi prelevarea de mostre biologice și ai fost prins băut: Reprezentanții IPJ Alba au transmis că polițiștii Postului de Poliție Bistra au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 60 de ani, din comuna Bistra, care este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice.
Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, în timp ce conducea un autoturism, pe...
Citește mai mult pe Alba24.ro
