EVENIMENT
Doi cetățeni români, aduși în țară din China cu o aeronavă specială pentru misiuni de evacuare medicale
Doi cetăţeni români care au fost transportaţi din China în Germania, la Berlin, au ajuns în ţară duminică seara. Cei doi au fost transportați cu o aeronavă militară pusă la dispoziţie de Ministerul Apărării Naţionale, fiind însoţiţi pe durata zborului spre România de o echipă medicală, informează un comunicat al Ministerului Afacerilor Externe.
Potrivit sursei citate, duminică, în urma unei ample operaţiuni la care au participat mai multe state europene, doi cetăţeni români aflaţi în oraşul Yichang, provincia Hubei, din Republica Populară Chineză, au revenit în ţară. Aceştia au părăsit Republica Populară Chineză cu un zbor organizat de către Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord, fiind ulterior transferaţi de pe teritoriul acestui stat în Republica Federală Germania cu o aeronavă germană.
„Cei doi cetăţeni români au fost preluaţi din Republica Federală Germania de către o aeronavă militară pusă la dispoziţie de Ministerul Apărării Naţionale, fiind însoţiţi pe durata zborului spre România de o echipă medicală. Revenirea în ţară a celor doi cetăţeni a fost posibilă ca urmare a eforturilor comune ale Ministerului Afacerilor Externe, Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul Ministerului Afacerilor Interne şi Ministerului Apărării Naţionale. Ministerul Afacerilor Externe, prin intermediul Ambasadelor României la Beijing, Londra şi Berlin, a întreprins demersurile necesare atât pe lângă autorităţile competente ale statelor membre ale Uniunii Europene, cât şi pe lângă autorităţile chineze pentru facilitarea operaţiunilor de ieşire de pe teritoriul chinez a cetăţenilor români, având în vedere restricţiile existente în zonă. Totodată, Ambasada României la Beijing a păstrat în permanenţă legătura cu cei doi cetăţeni români, inclusiv pe parcursul desfăşurării operaţiunilor necesare repatrierii”, se arată în comunicatul MAE.
Conform aceleiaşi surse, Ministerul Afacerilor Externe, prin Ambasada României la Beijing, rămâne în contact cu autorităţile chineze, cu reprezentanţii misiunilor diplomatice ale celorlalte state membre UE acreditate în Republica Populara Chineză şi cu organismele europene relevante şi continuă eforturile de sprijin pentru alţi cetăţeni români care ar putea fi prezenţi în zonă.
Aeronava pusă la dispoziţie pentru transportul celor doi cetăţeni este configurată pentru misiuni de evacuare medicală.
„O aeronavă de tip C-27J Spartan aparţinând Forţelor Aeriene Române a efectuat duminică, la solicitarea Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă din Ministerul Afacerilor Interne, un zbor pe ruta Bucureşti – Berlin şi retur, pentru repatrierea a doi cetăţeni români provenind din regiunea Wuhan, China. (…) Aeronava, configurată pentru misiuni de evacuare medicală şi având instalată o cameră specială de izolare, a fost operată de un echipaj condus de comandorul Emil Tecuceanu şi a avut la bord o echipă medicală aparţinând SMURD Bucureşti”, au precizat reprezentanţii MApN.
Doi cetăţeni români care au fost transportaţi din China în Germania, la Berlin, au fost aduşi în ţară duminică seara, starea lor fiind una bună, ambii fiind în curs de testare pentru infecţia cu coronavirus, a informat Ministerul Sănătăţii.
Potrivit unui comunicat de presă remis AGERPRES, cei doi cetăţeni au fost transportaţi din China în Germania prin intermediul unor zboruri medicale organizate în cadrul Mecanismului de Protecţie Civilă al Uniunii Europene.
„Starea de sănătate a celor doi bărbaţi este bună şi nu sunt confirmaţi până în acest moment cu coronavirus. Cele două persoane sunt asimptomatice, sunt în curs de testare şi, conform procedurilor, vor rămâne încă 14 zile sub supraveghere medicală într-un spaţiu special destinat din Bucureşti, în care sunt respectate condiţiile de izolare. Ministerul Sănătăţii va informa cu privire la starea de sănătate a celor doi cetăţeni”, se arată în comunicatul MS. AGERPRES
EVENIMENT
Care este culoarea anului 2026. Ce semnificații are și cum a fost aleasă de Institutul Pantone
A fost aleasă culoarea anului 2026, a anunțat Institutul Pantone. Aceasta va influența tendințele în design, anul viitor.
Culoarea anului 2026 este „Cloud Dancer” (PANTONE 11-4201), o nuanță de alb pur, ușor aerat și echilibrat.
Specialiștii Pantone văd în acest alb-calm un simbol al resetării emoționale, al spațiului interior necesar reflecției și al reconectării cu lucrurile esențiale.
Culoarea anului 2026. Semnificații
Potrivit Institutului Pantone, culoarea…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Rețeaua de 14 traficanți de droguri de la Cluj. Toți inculpații au fost arestați preventiv. Decizia Curții de Apel
Toți inculpații reținuți în dosarul rețelei de trafic de droguri destructurate de DIICOT la Cluj au fost arestați preventiv, potrivit deciziei pronunțate de Curtea de Apel Cluj în seara zilei de 4 decembrie 2025.
Judecătorul de drepturi și libertăți a admis solicitarea procurorilor DIICOT – Serviciul Teritorial Cluj, reținând existența indiciilor privind comiterea unor infracțiuni grave: constituirea unui…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un accident rutier a avut loc vineri, 5 decembrie, pe raza localității Crăciunelu de Jos. Accidentul rutier s-a petrecut pe strada 6 Martie, în jurul orei 10.30.
Din primele informații în accidentul rutier au fost implicate două autoturisme.
Potrivit reprezentanților ISU Alba, în urma impactului nu ar fi rezultat persoane încarcerate între fiarele mașinilor.
La fața locului intervin pompierii din Blaj cu o autospecială de stingere și o ambulanță.
Misiunea pompierilor este…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cum va fi vremea de Crăciun 2025 și Anul Nou 2026. Prognoza meteo pe patru săptămâni, până în 5 ianuarie
Cum va fi vremea de Crăciun 2025 și Anul Nou 2026. Temperaturile vor fi mai mari decât cele obișnuite pentru sezonul rece, în următoarele două săptămâni. Vremea se mai răcește în apropierea sărbătorilor de iarnă, însă maximele vor fi tot mai ridicate față de cele normale. Sunt anunțate și perioade cu ninsori, în a doua parte a lunii decembrie.
Până în 17 decembrie, vor fi până la 9-10 grade în majoritatea regiunilor. În vest, maximele urcă săptămâna viitoare…
Citește mai mult pe Alba24.ro



