Connect with us

ACTUALITATE

Doi medici din Cluj, trimişi în judecată pentru luare de mită

Publicat

dna

Doi medici din Cluj-Napoca au fost trimişi în judecată de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie într-un dosar în care sunt acuzaţi de luare de mită, după ce ar fi primit bani pentru a ajuta mai multe persoane să obţină pensii de invaliditate.

Potrivit unui comunicat al DNA, transmis vineri AGERPRES, procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Cluj au dispus trimiterea în judecată, sub control judiciar, a lui Alexandru Faur, medic în cadrul Cabinetului de expertiză medicală şi recuperare a capacităţii de muncă Cluj, şi a lui Carmen Teodora Gruiţă, medic specialist endocrinolog în cadrul Spitalului Clinic Municipal Cluj-Napoca, pentru luare de mită în formă continuată.

Citește și: Inspector antifraudă din Cluj, arestat preventiv pentru luare de mită. Pentru ce a primit 15.000 de euro

De asemenea, anchetatorii au dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a unei persoane fizice, fără vreo calitate specială, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de dare de mită (două fapte din care una în formă continuată) şi trafic de influenţă în formă continuată, dar şi a altor 48 de persoane fizice, în stare de libertate, pentru dare de mită şi cumpărare de influenţă.

Procurorii anticorupţie notează în rechizitoriul trimis pe masa judecătorilor că, în cursul anului 2019, persoana fizică inculpată în cauză ar fi pretins de la mai multe persoane sume de bani cuprinse între 1.000 – 1.500 lei şi a primit efectiv suma totală de 57.600 lei, pentru a le ajuta să obţină pensii de invaliditate în condiţiile în care, în mod normal, unele persoane nu ar fi beneficiat.

„Din sumele primite, inculpata ar fi remis o parte din bani (între 300-600 de lei în cazul pacienţilor noi, respectiv între 300-400 de lei în cazul revizuirilor) medicului Alexandru Faur care, prin încălcarea atribuţiilor de serviciu, ar fi contribuit la stabilirea unor grade de invaliditate şi la eliberarea deciziilor asupra capacităţii de muncă”, se precizează în comunicat.

În total, arată anchetatorii, medicul ar fi primit pentru „serviciile sale” suma totală de 36.250 lei, precum şi diferite produse alimentare şi băuturi alcoolice.

„La data 16 septembrie, inculpata ar fi primit de la o persoană suma de 600 lei, din care 300 de lei i-ar fi fost remişi medicului Alexandru Faur, în cabinetul său, moment în care s-a procedat la constatarea infracţiunii flagrante”, menţionează DNA.

În aceeaşi perioadă şi în acelaşi context, spun procurorii, Carmen Teodora Gruiţă, în calitate de medic specialist endocrinolog în cadrul Spitalului Clinic Municipal Cluj-Napoca, ar fi primit de la pacienţi, direct sau prin intermediul aceleiaşi inculpate, sume de bani cuprinse între 150 şi 350 de lei (în total 1.500 lei) precum şi produse alimentare, în schimbul eliberării documentelor medicale necesare încadrării pacienţilor în grad de invaliditate.

Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Cluj cu propunere de a se menţine măsurile preventive şi asigurătorii dispuse în cauză. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

NU mai merg pe litoralul românesc: Top destinații de vacanță pentru români. Unde s-au dus banii din concedii

Publicat

nu mai merg pe litoralul românesc: top destinații de vacanță

Publicitate

Trei din patru români care își vor petrece concediul în străinătate în această vară au ales ca destinație țări precum Grecia, Bulgaria, Turcia și Italia iar 54,5% au ales ca mijloc de transport autoturismul personal, rezultă dintr-un sondaj realizat de CEC Bank în parteneriat cu comparatorul bancar FinZoom.ro, relatează agerpres.ro

Din totalul celor chestionați însă, un român din șase alege să-și petreacă vacanța în afara…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Guvernul pregătește executarea silită a ajutoarelor sociale și a indemnizațiilor asistenților persoanelor cu handicap, din 2026

Publicat

guvernul pregătește executarea silită a ajutoarelor sociale și a indemnizațiilor

Publicitate

Ajutoarele sociale și indemnizațiile pentru asistenții personali ai persoanelor cu handicap grav ar putea fi executate silit începând cu 1 ianuarie 2026, dacă beneficiarii nu își plătesc impozitele și taxele locale.

Măsura este prevăzută într-un proiect de lege lansat joi în dezbatere publică de Ministerul Dezvoltării, ca parte a reformei administrației publice și a pachetului de reducere a deficitului bugetar, relatează alba24.ro.

Conform…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Solidaritate frământată cu suflet: 2.500 de pâini de la Dorohoi pentru sinistrații din Broșteni

Publicat

solidaritate frământată cu suflet: 2.500 de pâini de la dorohoi

Publicitate

Gesturi care nu se vând, nu se cumpără, ci vin din inimă. Așa s-a născut, la Dorohoi, o inițiativă simplă și profundă: un transport cu 2.500 de pâini calde, oferite sinistraților și voluntarilor din localitatea Broșteni, lovită de inundații.

Într-o singură zi, o fabrică de pâine din Dorohoi, județul Botoșani, și-a unit forțele cu oameni care nu au ezitat o clipă să ajute. Nu s-au uitat la costuri, nu au cerut nimic în schimb. Au…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Rezultatele tragerilor la LOTO de joi, 7 august 2025

Publicat

rezultatele tragerilor la loto de joi, 7 august 2025

Publicitate

LOTERIA ROMÂNĂ a continuat, joi, 7 august 2025, seria extragerilor Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.

Numerele extrase joi, 7 august 2025:

Loto 6/49: 42, 2, 46, 18, 31, 28

Loto 5/40: 27, 5, 24, 38, 36, 16

Joker: 11, 22, 27, 21, 34 + 11

Noroc: 8 1 0 2 3 1 5

Publicitate

Noroc Plus: 5 1 1 0 5 7

Super Noroc: 4 2 2 5 4 5


Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe