Connect with us

ACTUALITATE

Doi minori din Galați, bănuiţi de comiterea mai multor tâlhării, identificaţi de poliţişti

Publicat

femeie-catuse-arestata-inchisoare-300x169

Poliţiştii gălăţeni au identificat doi minori de 14 şi 16 ani, din Tecuci, bănuiţi de săvârşirea a două şi, respectiv, trei infracţiuni de tâlhărie, unul dintre ei fiind reţinut pe bază de ordonanţă, se arată într-un comunicat transmis, joi, de Inspectoratul de Poliţie Judeţean Galaţi.

Potrivit sursei citate, din cercetări a reieşit că, în după-amiaza zilei de 29 aprilie, în jurul orei 18.30, pe strada Gheorghe Doja din municipiul Galaţi, cei doi i-ar fi smuls poşeta din mână unei femei de 70 ani, profitând de neatenţia acesteia, creându-i un prejudiciu de 400 lei. A doua zi, în jurul orei 09.00, pe strada Călugăreni, folosind acelaşi mod de operare, adolescenţii ar fi prejudiciat o altă victimă cu suma de 300 lei.

În cazul celei de-a treia fapte, comise în aceeaşi zi, în jurul orei 18.15, pe strada Brăilei, minorul de 16 ani ar fi acţionat singur, smulgând poşeta din mâna unei femei de 64 de ani, creându-i şi acesteia un prejudiciu de 500 lei.

Poliţiştii l-au reţinut pe adolescentul de 16 ani, pe bază de ordonanţă, pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat instanţei cu propunere de arestare preventivă.
În acelaşi timp, se continuă cercetările pentru probarea întregii activităţi infracţionale a celor doi. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Casă mistuită de flăcări în Carasa, comuna Corlăteni. O bătrână a ajuns la spital cu arsuri

Publicat

foto: casă mistuită de flăcări în carasa, comuna corlăteni. o

Publicitate

Un incendiu izbucnit în această după-amiază într-o casă din localitatea Carasa, comuna Corlăteni, a avut consecințe grave. O femeie în vârstă de 85 de ani a suferit arsuri și a ajuns la spital. Vecinii au observat flăcările și au sunat după ajutor la 112.

La caz au intervenit pompierii din cadrul Detașamentului Dorohoi, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD. Când au ajuns, locuința ardea în totalitate și...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Nu adormiți cu focul aprins în sobă, avertizează pompierii

Publicat

nu adormiți cu focul aprins în sobă, avertizează pompierii

Publicitate

Este foarte greu este să faci față frigului din această perioadă, însă siguranța și viața sunt mai importante decât orice. Nu adormiți cu focul aprins în sobă, un moment de neatenție poate avea urmări grave.

Riscurile sunt reale și periculoase:
❗ Intoxicația cu monoxid de carbon, un gaz invizibil și fără miros, care poate provoca amețeli, pierderea cunoștinței și chiar deces în timpul somnului.
❗ Incendiile, declanșate de scântei sau jar...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Concursul „Numai poetul”, la Școala Gimnazială Nr. 2 Tudor Vladimirescu – Albești: O săptămână sub semnul lui Eminescu

Publicat

concursul „numai poetul”, la Școala gimnazială nr. 2 tudor vladimirescu

Publicitate

În perioada 15–21 ianuarie 2026, Școala Gimnazială Nr. 2 Tudor Vladimirescu – Albești a devenit, pentru câteva zile, un loc în care poezia s-a simțit altfel: mai aproape, mai vie, mai caldă. Elevii din ciclul gimnazial au participat la proiectul de activitate extrașcolară „Numai poetul”, un demers dedicat memoriei și operei lui Mihai Eminescu, dar și bucuriei de a crea, de a recita și de a înțelege frumusețea cuvântului.

Proiectul a fost...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Accident între Mestecăniș și Iacobeni, județul Suceava. Un autotren a rămas imobilizat transversal pe carosabil

Publicat

accident între mestecăniș și iacobeni, județul suceava. un autotren a

Publicitate

Un autotren a rămas imobilizat transversal pe carosabil, blocând complet circulația în ambele direcții pe DN 17, între localitățile Mestecăniș și Iacobeni, județul Suceava. Incidentul s-a produs în jurul orei 17:30-17:45, în dreptul localității Iacobeni, și a implicat doar conducătoarea autotrenului (femeie, fără încărcătură în remorcă).

Conform informațiilor transmise de Centrul INFOTRAFIC al Inspectoratului General al Poliției...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe