EVENIMENT
Doi minori români, de 15 și 16 ani, judecați în Anglia pentru un jaf la un magazin. Ar fi scăpat de acuzații dacă nu amenințau vânzătorul cu un cuțit
Doi adolescenți români, de 15 şi 16 ani, au apărut în fața magistraților de la Curtea Coroanei din Shrewsbury, Anglia, pentru a da explicaţii în legătură cu un jaf comis în noiembrie anul trecut, la un magazin de electronice.
Un alt tânăr și alți doi bărbați care au fost implicați au recunoscut anterior furtul, dar nu au putut fi condamnați până când nu s-a încheiat procesul tânărului de 15 ani și 16 ani. La data scrierii, o dată de condamnare nu fusese încă stabilită.
Procurorul Steven Bailey le-a spus juraților că o bandă de cinci tineri, care nu locuiaa în zonă, a călătorit la Telford într-un Audi A3, pe 10 noiembrie anul trecut, cu intenția de a jefui magazinul.
Conform Shropshire Star, Maxim Voicu, unul dintre adulţi, a rămas în maşina parcată într-o zonă ferită de camerele de supraveghere, în timp ce David Ştefan, celălalt adult, i-a coordonat pe minorii care au intrat în magazin şi au comis jaful.
Atacatorii au fugit cu un iPhone, două tablete Samsung şi mai multe cutii cu telefoane. Ar fi scăpat cu o acuzaţie de furt, dacă unul dintre minori nu îi ameninţa pe angajaţii magazinului cu un cuţit şi nu le-ar fi strigat că îi înjunghie dacă mişcă.
Deşi minorii au încercat să-i îmbuneze pe magistraţi, aceştia nu s-au lăsat înduplecaţi şi au anunţat că toţi vor fi condamnaţi pentru comiterea infracţiunii de jaf.
Urmează să se stabilească data la care vor fi anunţate şi pedepsele pentru cei cinci români implicaţi în acest caz.
EVENIMENT
Comisioanele plătite pentru pensiile în numerar sunt de 10 ori mai mari. Ministrul Muncii anunță un program pentru plata pe card
Comisioanele plătite pentru pensiile în numerar sunt de 10 ori mai mari. Ministrul Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale, Petre-Florin Manole, a declarat că statul plăteşte comisioane semnificativ mai mari pentru distribuirea pensiilor în numerar, comparativ cu cele pentru plata pe card.
Acesta a anunţat lansarea unui program destinat încurajării trecerii voluntare la plata electronică, potrivit Agerpres.
„Comisioanele pe care le plătim la Poştă astăzi sunt…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: ACCIDENT pe DN 74, la Ampoița. O persoană rănită, după ce o mașină a ieșit în afara șoselei
Un accident rutier s-a produs sâmbătă după-amiaza, pe drumul național DN 74, la intrare în satul Ampoița din comuna Meteș.
Potrivit IPJ Alba, traficul rutier este îngreunat pe DN 74, la intersecția cu DC 68, din cauza unui accident rutier în care sunt implicate două autoturisme.
În evenimentul rutier au fost implicate un autoturism marca Peugeot și un altul marca Volkswagen. În urma accidentului, unul dintre autoturisme a ieșit în afara șoselei și a rupt gardul unui…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Trei curse noi de pe Aeroportul ”Avram Iancu” Cluj spre Grecia și Italia, lansate anul viitor de compania AnimaWings
AnimaWings, compania aeriană 100% românească, continuă extinderea operațiunilor din Transilvania și lansează programul de rute pentru sezonul estival 2026 cu trei destinații noi din Cluj. Noile conexiuni includ Atena (ATH), Olbia – Sardinia (OLB) și Salonic (SKG), operate în regim regulat sau charter, în parteneriat cu touroperatorii.
Începând din 29 martie2026, AnimaWings va opera ruta Cluj – Atena, în…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ministrul Sănătății a anunţat elaborarea Strategiei Naţionale de Prevenţie şi Screening. Medicina de familie, pilonul central
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete a anunțat vineri că a reunit grupul de lucru pentru elaborarea Strategiei Naţionale de Prevenţie şi Screening.
„Este momentul în care punem bazele unui proces care trebuie să schimbe, în mod real, modul în care România abordează prevenția: clar, organizat și accesibil pentru fiecare pacient. Prea mult timp, screeningul a funcționat fragmentat, prin programe izolate, greu de înțeles și greu de accesat. De astăzi, începem să…
Citește mai mult pe Alba24.ro


