EVENIMENT
Doi polițiști din Satu Mare, dezvoltatori imobiliari în timpul serviciului. Au fost REȚINUȚI pentru afaceri incompatibile cu funcţia
Doi polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Satu Mare au fost reţinuţi pentru operaţiuni financiare incompatibile cu funcţia. Cei doi sunt acuzați că au construit imobile pe care apoi le vindeau, obţinând astfel profit. În deplasările lor, cei doi foloseau nestingheriți autospecialele de poliție.
Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lângă Judecătoria Satu Maresursei, cei doi poliţişti sunt acuzaţi de efectuarea de operaţiuni financiare - ca acte de comerţ, incompatibile cu funcţia, atribuţia sau însărcinarea pe care o îndeplineşte o persoană şi delapidare.
Doi polițiști din Satu Mare, dezvoltatori imobiliari în timpul serviciului. Afacere imobiliară în timpul serviciului, cu autospecialele de poliție
"În perioada 2020-2022 au construit, în vederea vânzării, în nume personal, mai multe imobile pe raza judeţului Satu Mare şi au obţinut foloase patrimoniale necuvenite, constând în diferenţa dintre suma cu care înstrăinau aceste imobile şi suma declarată ca fiind valoarea pe care o avea imobilul după construire, acte incompatibile cu funcţia, atribuţia sau însărcinarea pe care aceştia o îndeplineau.
De asemenea, în perioada de referinţă, aceştia au administrat, în fapt, societăţi comerciale şi au desfăşurat activităţi în numele acestora precum cumpărarea de materiale de construcţii; angajarea de personal şi coordonarea acestuia; încheierea de contracte cu diferite societăţi având ca obiect comercializarea şi vânzarea de materiale de construcţii în vederea construirii şi vânzării imobilelor.
Totodată, în scopul efectuării activităţilor anterior menţionate, persoanele în cauză au efectuat deplasări cu autospecialele de poliţie cu care erau planificaţi în serviciul de patrulare şi s-au deplasat, în timpul programului de serviciu, fie la depozite de materiale de construcţii, fie la imobilele aflate în construcţie", precizează sursa citată.
Doi polițiști din Satu Mare, dezvoltatori imobiliari în timpul serviciului. Patru percheziții domiciliare
În acest caz, au fost puse în executare un număr de patru mandate de percheziţie domiciliară, emise de către judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Satu Mare, cei doi poliţişti fiind reţinuţi pe o durată de 24 de ore.
Ca urmare a faptului că persoanele în cauză au calitatea de agenţi de poliţie în cadrul IPJ Satu Mare, urmărirea penală a fost efectuată de către Parchetul de pe lângă Judecătoria Satu Mare, cu sprijinul Direcţiei Generale Anticorupţie.
Agerpres
EVENIMENT
Bărbat din Alba Iulia, reținut pentru distrugere. A înțepat cauciucurile a 8 mașini, în seara de Crăciun
Un bărbat din Alba Iulia a fost reținut sâmbătă pentru distrugere: Este acuzat că a vandalizat 8 mașini în noaptea de Crăciun.
Polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 35 de ani, din municipiul Alba Iulia.
Din cercetări a reieșit că, în noaptea de 25/26 decembrie 2025, bărbatul ar fi distrus, prin înțepare, anvelopele a opt autoturisme parcate în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
400 de radare inteligente, amplasate pe drumurile din România, în 2026 și 2027. Vor putea verifica și valabilitatea ITP și RCA
400 de radare inteligente vor fi amplasate pe drumurile din România, în 2026 și 2027. În prima fază vor putea verifica viteza și Rovinieta, dar în etapa a doua va reuși identificarea valabilității ITP și RCA.
Anunțul a fost făcut de directorul general al Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol.
El a spus că au demarat procedurile pentru instalarea acestor sisteme moderne de monitorizare a traficului pe drumurile naționale și...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Incendiu la o gospodărie din comuna Poșaga. Intervin pompierii și voluntarii cu două autospeciale și un echipaj de prim ajutor
Incendiu la o gospodărie din comuna Poșaga: Sectia de pompieri Câmpeni, în cooperare cu Detașamentul de pompieri Turda, intervin pentru stingerea unui incendiu în Segagea, comuna Poșaga.
Potrivit reprezentanților ISU Alba, este vorba despre un incediu izbucnit la o casă de locuit.
La fața locului au fost trimise două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor.
De asemenea, intervin și voluntarii Serviciului de Voluntari pentru Situații de Urgență...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Clujenii au ieșit la săniuș în stațiunile montane. Pârtiile de schi se pregătesc de deschidere înainte de Revelion
Clujenii care au ales muntele în zilele de Crăciun s-au bucurat de peisaje spectaculoase și vreme bună la Buscat, dar și la Mărișel, însă zăpada a fost artificială și s-au putut sa doar cu săniile.
Administratorii domeniilor schiabile anunță că pregătirile sunt în plină desfășurare, tunurile de zăpadă sunt pornite de ceva vreme, iar condițiile meteo ar putea permite deschiderea pârtiilor de schi în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
