EVENIMENT
Doi români din Italia, proprietari ai unui magazin de panificație, își dăruiesc produsele celor care nu-și permit să le cumpere
Laurențiu Moroșanu, în vârstă de 39 de ani și pe Sorin Mistreanu, de 42 de ani, doi români care trăiesc de mulți ani la Fiumicino, o localitate în apropierea Romei sunt, împreună cu alte două persoane, proprietarii unui magazin de panificație, unde fac pâine, pizza și produse de patiserie.
La sfârșitul programului, când magazinul „Dolce Pane” de pe via Focemicina, numărul 93, își trage jos obloanele, românii lasă afară zeci de pungi cu pâine, cu pizza și alte delicatese, pentru cei care nu-și permit să cumpere, pentru cei care în aceste zile și-au pierdut locul de muncă sau cei cărora angajatorii le-au blocat momentan salariile, scrie publicația Rotalianul.

Într-un video pe profilul de Facebook, Laurențiu face un apel la persoanele care au timp și disponibilitate să ducă din pungile cu pâine și cu alte bunătăți bătrânilor din Fiumicino, care sunt izolați la domiciliu și nu ies din casă de teama de a nu se infecta cu Covid-19.
Pe lângă acest gest, cu trei zile în urmă, proprietarii români ai magazinului-brutărie și-au anunțat clienții cu restaurante cărora le furnizează pâine că le vor șterge toate datoriile, iar când restaurantele respective își vor relua activitatea, vor primi pâine gratis de la ei pe o perioadă de două săptămâni.
„Trăim aici de 20 de ani”, a spus Laurențiu pentru publicația Rotalianul, „lumea ne apreciază, ne cunoaștem toți între noi, trebuie să ne ajutăm, nu contează ce rasă sau ce naționalitate suntem.”

„Respectăm regulile de igienă și cele impuse de guvernul italia, în interiorul magazinului clienții intră pe rând, unul, maxim doi o dată. Avem dezinfectant pentru mâini, mănuși, mască de protecție și respectăm distanța de un metru. Trebuie să lucrăm, pâinea este un aliment de bază, iar noi suntem datori acum să mergem înainte.” Un risc asumat de românii noștrii care acasă au soții și copii care îi așteaptă la sfârșitul zilei de lucru.
Noi am rămas toți aici, aproape toți”, a mărturisit Laurențiu, referindu-se la românii din Fiumicino și la faptul că unii dintre conaționalii noștri au lăsat totul și au plecat spre patrie.
„N-am putut întoarce spatele Italiei în aceste momente grele, trebuie să fim uniți și să o ajutăm, așa cum ne-a ajutat ea pe noi atunci când ne-a fost greu”, a spus Laurențiu.
Sursa: rotalianul.com
Un bărbat din Șibot este cercetat de polițiști după ce a fost prins vineri după-amiaza în timp ce conducea un autoturism, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
Potrivit IPJ Alba, la data de 13 februarie 2026, în jurul orei 14:00, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au oprit, pentru control, pe strada Principală din localitatea Șibot, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 50 de ani, din localitatea Șibot.
Bărbatul a fost testat cu aparatul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Dragoste și gusturi mexicane la Cluj. Povestea Patriciei și lui Daniel, cuplul care aduce Mexicul în inima Transilvaniei
De Sfântul Valentin, Clujul sărbătorește iubirea prin povești care inspiră. Una dintre ele este cea a Patriciei, o tânără născută la Cluj, și a lui Daniel, originar din Morelia, Mexic.

Împreună au transformat o poveste de dragoste internațională într-un proiect culinar care aduce Mexicul în inima Transilvaniei, Bodega del Taco, un loc primitor, colorat și plin de savoare.

Dansul care a schimbat...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Două săptămâni până la reluarea competițiilor județene de fotbal. Care sunt favoritele pentru promovarea în eșaloanele superioare
Pauza competițională în fotbalul județean se apropie de sfârșit iar cele 44 de formații de seniori înscrise în competițiile organizate de Asociația Județeană de Fotbal Alba se pregătesc de reluarea cursei pentru afirmarea în sportul județean.
Alba24.ro vă prezintă situația la zi competițiilor județene de fotbal înainte de începerea returului.
Cupa României și Cupa Județeană
Returul sezonului competițional 2025/26 va debuta în prima zi a lunii martie cu faza...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
HARTA: O nouă răcire accentuată a vremii. Ninsori și vânt puternic în mai multe regiuni începând de duminică noaptea
După câteva zile mai blânde în care s-a arătat puțin și soarele, meteorologii de la ANM anunță pentru următoarea perioadă o nouă răcire accentuată a vremii, ninsori în mai multe regiuni și vânt puternic cu cod galben. Începând din de duminică spre luni ( 15-16 februarie) vremea rea își va face simțită prezența, meteorologii avertizând că, până luni, se vor înregistra precipitații în aproape întreaga ţară, iar la munte acestea vor fi sub formă de ninsoare şi...
Citește mai mult pe Alba24.ro
