EVENIMENT
Doi români înjunghiați pe stradă, în centrul orașului Milano. Au fost găsiți cu răni la cap și gât, pe două străzi apropiate una de alta
Doi români care trăiau pe stradă au fost găsiți înjunghiați, luni seara, în centrul orașului Milano.
Una dintre victime a fost descoperită de mai mulți trecători, pe Corso Garibaldi, prezentând tăieturi adânci la nivelul feței și gâtului.
A fost solicitată intervenția medicilor și a unui echipaj de poliție care l-a identificat pe bărbatul rănit drept un român de 54 de ani despre care se știe că este un om al străzii.
Conform Milano Today, în momentul în care medicii se pregăteau să transporte victima la spital, polițiștii au fost anunțați că, la câteva sute de metri, în Piazzale Marengo, un alt bărbat este întins pe jos și plin de sânge.
Polițiștii care s-au deplasat la a doua victimă, care prezenta, de asemenea, urme de înjunghiere la nivelul capului, au stabilit că victima este un român de 53 de ani, tot om al străzii.
Cei doi bărbați răniți erau în stare gravă când au fost transportați la spital.
Din primele cercetări, polițiștii italieni au stabilit, în urma audierii unor martori, că cei doi ar fi fost atacați de bărbat care a fugit.
Totuși, potrivit sursei citate, oamenii legii iau în calcul și varianta unui conflict produs între cei doi români.
Sursa: milanotoday.it
EVENIMENT
Bărbat din Săsciori, REȚINUT după ce s-a urcat băut la volan. Unde a fost oprit de polițiști și ce alcoolemie avea
Un bărbat de 47 de ani din Săsciori a fost reținut de polițiști după ce a fost prins în timp ce conducea o mașină, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
Potrivit IPJ Alba, la data de 20 decembrie 2025, în jurul orei 22.00, polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Sebeș au oprit, pentru control, pe strada Valea Sebeșului, din localitatea Petrești, județul Alba, un autoturism condus de un bărbat de 47 de ani, din localitatea Săsciori.
În urma testării bărbatului cu...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Tânăr de 23 de ani din Alba, REȚINUT de polițiști după ce, băut fiind, a incendiat 50 de baloți de lucernă
Un tânăr de 23 de ani din localitatea Beța din comuna Lopadea Nouă a fost reținut de polițiști după ce, aflat sub influența băuturilor alcoolice, a incendiat 50 de baloți de lucernă.
Potrivit IPJ Alba, la data de 20 decembrie 2025, polițiștii Secției 3 de Poliție Rurală Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 23 de ani, din localitatea Beța, județul Alba, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de distrugere.
Din cercetările efectuate...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Sezon „de foc” pentru senioarele la rugby de la U Cluj. Antrenor: „Am luptat pentru fiecare centimetru și am arătat caracter”
Echipa de rugby feminin de la U Cluj traversează un sezon intens, marcat de provocări, adaptări și momente care au testat caracterul jucătoarelor.
Antrenorul Cosmin Oltean face un bilanț parțial, subliniind progresele și lecțiile învățate până acum.
„A fost un sezon în ascensiune, cu meciuri în care s-a luptat pentru fiecare centimetru pe teren”, a declarat pentru Cluj24 Cosmin Oltean, evidențiind...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Electrocasnicele ar putea avea un indice de reparabilitate. O etichetă va arăta cât de ușor sau dificil pot fi reparate produsele
Electrocasnicele ar putea avea un indice de reparabilitate. Parlamentarii propun introducerea unui indice de reparabilitate pentru unele echipamente electrocasnice. Indicele va avea valori cuprinse între 0 și 10 și va arăta cât de ușor sau dificil poate fi reparat produsul electric sau electronic respectiv.
O propunere legislativă privind indicele de reparabilitate al echipamentelor electrice sau electronice a fost înregistrată la Senat pentru dezbatere pe 17 decembrie. Potrivit...
Citește mai mult pe Alba24.ro


