EVENIMENT
Doi tineri au fost răniți într-un grav accident rutier în Argeș. Șoferul nu avea permis de conducere
Doi tineri au fost răniţi, marţi, în localitatea Schitu Goleşti, județul Argeș, după ce autoturismul în care se aflau a lovit un podeţ şi s-a răsturnat. Pasagerul din dreapta a suferit un traumatism cranio-cerebral grav. S-a constatat că șoferul nu deținea permis de conducere.
"Din primele cercetări efectuate de poliţiştii din cadrul Biroului Rutier Câmpulung s-a stabilit că un bărbat de 26 de ani din Stâlpeni, care conducea un autoturism pe DN 73, nu ar fi adaptat viteza într-o curbă la stânga, ar fi pierdut controlul asupra direcţiei de mers, părăsind partea carosabilă şi intrând în coliziune cu un podeţ, după care s-a răsturnat.
În urma verificărilor, poliţiştii au stabilit că bărbatul nu poseda permis de conducere şi nu a putut fi testat cu aparatul etilotest, însă i-au fost recoltate probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemie", a anunţat Inspectoratul de Poliţie Judeţean Argeş.
Conform aceleiaşi surse, din accident a rezultat vătămarea corporală uşoară a şoferului şi vătămarea corporală gravă a pasagerului din dreapta faţă, un bărbat de 27 de ani care a suferit un traumatism cranio-cerebral grav.
Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Argeş, pasagerul era în comă şi a fost transportat de urgenţă la o unitate medicală.
Poliţiştii au întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, cercetările continuând pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul rutier. AGERPRES
Un bărbat din Alba Iulia a fost reținut de polițiști, după ce a trimis mesaje de amenințare unei femei, au transmis duminică reprezentanții IPJ Alba.
”Polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 52 de ani, din municipiul Alba Iulia, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de amenințare” se precizează într-un comunicat al instituției.
Din cercetări a...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alerte de cod ROȘU și Portocaliu de vânt în județul Alba, emisă de meteorologi duminică dimineață. Rafalele vor ajunge la 120 de kilometri la oră, în zona înaltă.
Alertă cod roșu pentru zona de munte de peste 1800 de metri.
Alerta vizează vânt puternic cu viteza la rafală de peste 120 km/h, care viscolește și troienește zăpada deja depusă și care va determina scăderea vizibilității aproape de zero.
Alerta este valabilă de la 28.12, 11:00 pâna la 28.12, 17:00,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
24 de ore de Cod Roșu de viscol la munte: ANM a emis, duminică, mai multe alerte meteo. Cea mai gravă este o avertizare Cod roșu de viscol, valabilă dimp de 24 de ore, de duminică dimineață până luni dimineață, în Carpații Meridionali și de Curbură.
În intervalul menționat în Carpații Meridionali și de Curbură, la altitudini de peste 1700 m, vor fi ninsori însoțite de vânt foarte puternic.
Potrivit ANM, vântul va sufla cu rafale de peste 120 km/h. Va determina...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Super - gripa care circulă în România: Care sunt simptomele tulpinei gripale A(H3N2), subclada K și cum se tratează
Super - gripa care circulă în România: Tulpina gripală A(H3N2), subclada K, aduce simptome mai acute și un număr mare de infecții.
România este afectată în sezonul gripal 2025-2026 de tulpina gripală A(H3N2), subclada K, numită popular „super-gripă”.
Este o tulpină mai agresivă, de unde și porecla "super-gripă", provocând simptome mai severe.
Această tulpină, dominantă la nivel european, a preluat rapid controlul și la noi, fiind responsabilă pentru cazurile de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
