Connect with us

ACTUALITATE

Doi tineri clujeni, unul MINOR, arestați pentru 30 de zile. Au AGRESAT un șofer de TAXI și au FURAT tot ce au găsit în mașină

Publicat

taxi.jpg

Polițiștii din patru secții din Cluj-Napoca au lucrat pentru a prinde doi tineri acuzați de tâlhărie. Ambii au fost găsiți și arestați, minorul la domiciliu.

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției municipiului Cluj-Napoca au reținut pentru 24 de ore doi tinri, de 17 și 23 ani, din Cluj-Napoca, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de tâlhărie calificată.

Potrivit polițiștilor, în 23 noiembrie, a fost primită o sesizare din partea unui șofer cu privire la faptul că, în timp ce presta servicii de transport persoane, doi bărbați necunoscuți l-ar fi agresat fizic, după care i-au furat din mașină două telefoane mobile, două tablete, o borsetă cu documente personale și un parfum.

Ca urmare a activităților investigativ-operative, cele două persoane au fost identificate, iar la data de 15 decembrie, cu sprijinul polițiștiilor din cadrul Secțiilor 1, 2, 3 și 7 Poliție Cluj-Napoca au fost desfășurate percheziții la locuințele acestora.

La aceeași dată, tânărul de 17 ani a fost condus cu mandat de aducere la sediul unității pentru continuarea cercetărilor, urmare a probatoriului administrat în cauză fiind dispusă reținerea pentru 24 de ore față de acesta.

Ulterior, magistrații din cadrul Judecătoriei Cluj-Napoca au dispus luarea măsurii arestului la domiciliu pentru o perioadă de 30 de zile.

De asemenea, în baza activităților investigative și de cercetare efectuate de polițiștii Biroului de Investigații Criminale, cu sprijinul Secției 7 Poliție Cluj-Napoca, bărbatul de 23 de ani a fost depistat în cursul zilei de joi în zona străzii Calea Dezmirului.

Cel în cauză a fost reținut 24 de ore, iar în cursul acestei zile instanța a…

Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: „Educația – lumină pentru minte și suflet!” la Liceul „Demostene Botez” Trușești

Publicat

foto: „educația – lumină pentru minte și suflet!” la liceul

Publicitate

„Educația – lumină pentru suflet și minte!” a fost activitatea realizată în avans, cu prilejul Zilei Mondiale a Educației de către elevii Liceului „Demostene Botez” Trușești. În cadrul activității, pe lângă atelierele de lucru, elevii și cadrele didactice s-au bucurat de o întâlnire specială cu preotul paroh Dorin Onciuleanu de la Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Ionășeni, într-un cadru interactiv și prietenos….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

O tânără de 18 ani a intrat cu mașina în gardul Stadionului din Dorohoi

Publicat

o tânără de 18 ani a intrat cu mașina în

Publicitate

O tânără de 18 ani a ajuns la spital, în această seară, după ce mașina pe care o conducea a lovit gardul stadionului municipal din Dorohoi.

La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Dorohoi, cu o autospecială de stingere și modul de descarcerare, dar și un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță.

Salvatorii au constatat faptul că niciuna dintre cele trei persoane aflate în mașină nu era încarcerată….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Un bărbat de 47 de ani, care săpa o groapă în cimitirul din Hudești, a fost acoperit de pământ după ce un mal s-a surpat

Publicat

foto: un bărbat de 47 de ani, care săpa o

Publicitate

Un bărbat de 47 de ani a fost salvat de pompierii militari și voluntari după ce un mal de pământ s-a prăbușit peste el. Evenimentul a avut loc în această după amiază în localitatea Mlenăuți, comuna Hudești. La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Punctului de Lucru Darabani, cu o autospecială de intervenție, membrii Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență din comună și un echipaj din cadrul Serviciului Județean de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

ITM Botoșani: Negocierea colectivă obligatorie pentru firme cu cel puțin 10 angajați. Amenzi de până la 20.000 lei pentru nerespectare

Publicat

itminspectia muncii.webp.webp

Publicitate

Legea Dialogului Social nr.367/2022 prevede că negocierea colectivă este obligatorie la nivelul unităților care au cel puțin 10 angajați/lucrători. În cazul în care într-o unitate nu există contract colectiv de muncă, angajatorul sau orice altă persoană îndreptățită să participe la negocierea colectivă, conform prezentei legi, poate iniția negocierea contractului colectiv de muncă în orice moment (art.108, alin.3 din Legea nr. 367/2022).

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe