EVENIMENT
Doi tineri din Gorj, reţinuţi pentru furt calificat în urma unor percheziţii domiciliare

Doi tineri au fost reţinuţi de poliţişti pentru furt calificat în urma unor percheziţii domiciliare efectuate pe raza localităţilor Runcu şi Rovinari, se arată într-un comunicat de presă postat, miercuri, pe site-ul Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Gorj.
Potrivit sursei citate, poliţişti din cadrul Poliţiei oraşului Rovinari au reţinut pentru 24 de ore şi introdus în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă al IPJ Gorj doi tineri, de 28 şi 25 de ani, din comuna Fărcăşeşti, respectiv oraşul Rovinari, bănuiţi de săvârşirea infracţiunii de furt calificat.
„Din cercetările efectuate de poliţişti a reieşit faptul că cei doi tineri au pătruns în noaptea de 29 spre 30 noiembrie în locuinţa unui bărbat de 45 de ani, din oraşul Rovinari, de unde ar fi sustras un televizor şi mai multe genţi care conţineau articole de vestimentaţie. În cursul zilei de marţi, poliţiştii au efectuat două percheziţii domiciliare pe raza localităţilor Runcu şi Rovinari, ocazie cu care au fost identificate şi recuperate bunurile sustrase, acestea fiind restituite părţii vătămate”, se mai arată în comunicatul IPJ Gorj.
În cursul zilei de miercuri, cei doi tineri vor fi prezentaţi Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Jiu cu propuneri legale. AGERPRES
EVENIMENT
Firmă din Alba, amendată cu 20.000 de lei pentru o persoană care muncea la negru. Controale ITM la zeci de agenți din județ

Inspectorii ITM Alba au dat o amendă de 20.000 de lei unei firme, pentru o persoană care muncea fără forme legale.
Instituția a desfășurat o acțiune de control la peste 40 de unități din județ și a dat 4 amenzi și 5 avertismente.
Pe lângă amenda de 20.000 de lei, inspectorii au mai dat alte 3 amenzi în valoare de 7.500 de lei.
Principalele deficiențe constatate în controale :
- nu se evidențiază corect timpul lucrat;
- primirea la muncă a persoanelor fără întocmirea…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Clujenii fără locuri de parcare, revoltați de subînchirierea spațiilor: „Noi nu avem unde parca, deși plătim taxe în Cluj”

Problema locurilor de parcare din Cluj-Napoca pare să se adâncească, pe fondul unei practici tot mai des întâlnite: subînchirierea locurilor de parcare rezidențiale către chiriași din afara orașului, în special studenți.
Trei astfel de sesizări au fost înregistrate doar luni, 7 aprilie, pe platforma de reclamații MyCluj, semnalând cazuri concrete în cartierele Mărăști și Mănăștur.
Pe strada Aleea Clăbucet, un locuitor reclamă faptul că multe locuri de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vremea până de Paște în Transilvania și în țară: Cât mai ține frigul. Prognoza meteo pe regiuni

Vremea până de Paște: Începutul lunii aprilie vine cu temperaturi mai scăzute decât în mod obișnuit. Dar veștile bune apar după data de 12 aprilie, când vremea se încălzește semnificativ în toate regiunile.
Până în data de 11 aprilie vremea va fi deosebit de rece în toată țara, cu emperaturi sub normalul perioadei. Nopțile vom avea minime negative și maxime modeste. După data de 12 aprilie urmează o încălzire semnificativă. Temperaturile maxime vor atinge valori de 18…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Peste 300 de elevi au participat la concursul de matematică ”Pitagora” 2025, organizat la Școala ”Vasile Goldiș” Alba Iulia

Peste 300 de elevi au participat sâmbătă, 5 aprilie, la concursul interjudețean de matematică ”Pitagora”. A fost organizat la Școala Gimnazială ”Vasile Goldiș” din Alba Iulia.
La ediția cu numărul XXIV a Concursului Interjudețean de matematică ” PITAGORA”, au participat 301 de elevi din județele Alba, Cluj, Mureș și Sibiu, iar dintre aceștia, 176 au fost elevi de gimnaziu și 125 din învățământul primar.
Competiția este destinată elevilor din clasele…
Citește mai mult pe Alba24.ro