Connect with us

ACTUALITATE

Donald Trump conduce detaşat în topul republicanilor pentru alegerile din 2024

Publicat

donald trump conduce detaşat în topul republicanilor pentru alegerile din

Donald Trump conduce detaşat în topul republicanilor pentru alegerile din 2024

Fostul preşedinte american are 42,8% popularitate
31% dintre participanţi susţin că l-ar vota pe guvernatorul Floride, Ron DeSantis, 7,5% l-ar vota pe Mike Pence, fostul vicepreşedinte al SUA, iar pe locul patru figurează fostul guvernator al Carolinei de Sud, Nikki Haley, care are numai 4%
Donald Trump: „îi urez lui Nikki Haley să-şi urmeze inima”.
Potrivit sondajelor, există posibilitatea să se repete alegerile din 2020, desfăşurate între Joe Biden, actualul preşedinte democrat al SUA, şi fostul preşedinte republican, Donald Trump.

Sursa Foto – AP News

Fostul preşedinte american Donald Trump, deşi are probleme juridice, are şanse mari de a obţine nominalizarea de la Partidul Republican pentru a candida la preşedinţie în 2024. Are 42,8% popularitate, potrivit unui sondaj efectuat de Reuters/Ipsos între zilele 6-13 februarie, la care au răspuns 1.465 de republicani înregistraţi.

31% dintre participanţi susţin că l-ar vota pe guvernatorul Floride, Ron DeSantis, 7,5% l-ar vota pe Mike Pence, fostul vicepreşedinte al SUA, iar pe locul patru figurează fostul guvernator al Carolinei de Sud, Nikki Haley, care are numai 4%. 

DeSantis este de aşteptat să candideze la preşedinte, dar nu şi-a anunţat intenţia de a face acest lucru.

Haley a servit în administraţia lui Trump ca ambasador al SUA la Naţiunile Unite.

Miliardarul spune că nu este îngrijorat de perspectiva de a se confrunta cu unii dintre foştii săi membri ai cabinetului, potrivit Fox News: „Cu cât mai mulţi, cu atât mai bine. Mă bucur că candidează”, a spus Trump. „Vreau ca ea să-şi urmeze inima, chiar dacă şi-a luat angajamentul de a nu se confrunta niciodată împotriva celui pe care l-a numit drept cel mai mare preşedinte al vieţii ei”. 

Sursa Mediafax.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Astăzi este ziua lui: Academicianul Leon Dănăilă a împlinit 92 de ani. O viață dedicată neurochirurgiei și cercetării

Publicat

astăzi este ziua lui: academicianul leon dănăilă a împlinit 92

Publicitate

Academicianul Leon Dănăilă, medic neurochirurg, cercetător și inventator de renume internațional, a împlinit astăzi, 1 iulie, venerabila vârstă de 92 de ani.

Academicianul Leon Dănăilă, medic neurochirurg, cercetător și inventator, s-a născut la 1 iulie 1933 în Darabani, județul Botoșani. Este considerat unul dintre cei mai importanți neurochirurgi români și o personalitate științifică de prestigiu internațional.

După absolvirea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu violent la Mileanca: Un garaj cu tot cu autoturismul din interior și uneltele agricole a fost distrus de flăcări

Publicat

incendiu violent la mileanca: un garaj cu tot cu autoturismul

Publicitate

Un incendiu puternic a izbucnit, în această după-amiază, într-o gospodărie din localitatea Mileanca. Flăcările au cuprins un garaj în care se aflau un autoturism, mai multe bunuri și unelte electrice. Din fericire, nu s-au înregistrat victime, însă pagubele materiale sunt considerabile.

La fața locului au intervenit pompierii militari din cadrul Punctului de Lucru Darabani și Detașamentului Dorohoi, sprijiniți de Serviciile Voluntare pentru…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Avertisment oficial la Bucecea: Apa de la patru izvoare nu mai este potabilă. Primarul Angel Gheorghiu cere populației să nu o consume

Publicat

avertisment oficial la bucecea: apa de la patru izvoare nu

Publicitate

Primarul orașului Bucecea, Angel Gheorghiu, a transmis luni un anunț important prin care avertizează populația că apa provenită de la cele patru izvoare publice din oraș nu mai este potabilă și prezintă un risc real pentru sănătate.

„Dragi cetățeni, în urma analizelor de laborator realizate recent de instituții specializate, vă informăm că apa provenită de la cele patru izvoare publice (Izvorul Fântânele, Izvorul de la Gura Leului, Izvorul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat de 54 de ani, din Drăgușeni, prins la volan fără permis și cu mașina neînmatriculată, în Negreni

Publicat

bărbat de 54 de ani, din drăgușeni, prins la volan

Publicitate

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 9 Vlăsinești au oprit pentru control, pe drumul public, din comuna Negreni, un autoturism condus de un bărbat, de 54 de ani, din comuna Drăgușeni.

 

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că acesta are exercitarea dreptului de a conduce autoturisme suspendat din luna mai a.c., iar autoturismul pe care îl conducea nu era înmatriculat.

 

Polițiștii continuă cercetările sub aspectul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe