EVENIMENT
Dosar penal pentru trei medici din Argeș care au refuzat să fie detaşaţi la alt spital
Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpulung au deschis un dosar penal în cazul a trei medici din Argeş care nu au dat curs unui ordin al prefectului prin care erau detaşaţi la spitalul din Câmpulung pentru a asigura asistenţa de specialitate pacienţilor infectaţi cu noul coronavirus.
„Pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpulung a fost înregistrat la data de 30 aprilie 2020 dosarul penal nr. 870/P/2020, sub aspectul comiterii infracţiunilor de abuz în serviciu şi zădărnicirea combaterii bolilor, fapte prevăzute de art. 297 alin. 1 din C. pen. şi art. 352 alin. 2 din C. pen., astfel cum a fost modificat prin OUG nr. 28/2020, constând în aceea că un număr de trei medici de diferite specialităţi în cadrul unor unităţi spitaliceşti de pe raza judeţului Argeş, contrar ordinelor Instituţiei Prefectului Argeş nr. 184/ 03.04.2020 şi nr.189/13.04.2020 prin care s-a dispus, începând cu datele de 6 aprilie 2020 şi 14 aprilie 2020, delegarea/detaşarea acestui personal medical la unităţile publice stabilite – respectiv Spitalul Municipal Câmpulung, în vederea asigurării asistenţei medicale de specialitate la pacienţii COVID-19 şi COVID-19 cu comorbidităţi, aceştia nu au dat curs acestui ordin, refuzând prezentarea la unitatea stabilită prin dispoziţiile mai sus-amintite”, se arată într-un comunicat al Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpulung. AGERPRES
EVENIMENT
Criza de profesori de științe în școli: unele ore sunt ținute de pensionari sau studenți. Ce soluții propune ministrul Educației
Criza de profesori de științe în școli. Ministrul Educației, Daniel David, explică de ce nu mai vin tinerii în sistem și identifică și unele soluții. Acestea se referă la un statut mai bun, salarii atractive și dublă specializare.
Lipsa profesorilor de științe, mai ales a celor de fizică, se resimte tot mai puternic în școli. Daniel David a explicat miercuri că, deși orele sunt acoperite, acest lucru nu se întâmplă întotdeauna cu titulari, notează Mediafax.
„Sigur…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Dan Tarcea anunță înlocuirea arborilor uscați din Cluj: „Totul se face fără costuri pentru municipiu”
Viceprimarul Dan Tarcea a anunțat că au început lucrările de înlocuire a arborilor care nu s-au prins după plantările din ultimele luni.
Intervențiile au loc pe cheltuiala firmelor responsabile, fără costuri suplimentare pentru municipiu.
Lucrările au început în Parcul I.L. Caragiale și vor continua în tot orașul
„Am început înlocuirea arborilor care nu s-au prins!”, a transmite Dan Tarcea,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Călin Georgescu la Alba Iulia, de 1 Decembrie. Informația promovată masiv pe Tik Tok și confirmată de un apropiat
Pro rusul Călin Georgescu, trimis în judecată pentru tentativă de lovitură de stat, ar putea fi prezent la Alba Iulia, de Ziua Națională a României, 1 Decembrie. Din câte se pare acesta va fi prezent în data de 1 decembrie, la ora 9.00, la Obeliscul Horea, Cloșca și Crișan din Cetatea Alba Carolina.
Anunțul că Georgescu ar veni în Alba Iulia, de 1 Decembrie, a fost făcut de politicianul Gelu Vișan, un apropiat al fostului candidat la prezidențiale.
De asemenea,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Accident grav în parcarea unei clinici, lângă Băile Felix. Doi pacienți și o asistentă, loviți de un SUV. Un tânăr a murit
Un accident deosebit de grav s-a petrecut în noaptea de miercuri spre joi, în parcarea unui centrul medical din Cordău, lângă Băile Felix, județul Bihor.
Doi tineri aflați în scaune cu rotile și o asistentă medicală au fost loviți de un SUV. Unul dintre tineri a murit.
Potrivit ISU Bihor, apelul de urgență a fost primit în dispeceratul ISU Bihor în jurul orei 23:30.
La fața locului au fost trimise rapid echipaje din cadrul Gărzii 1 Mai și ale Detașamentelor 1 și 2…
Citește mai mult pe Alba24.ro


