Connect with us

EVENIMENT

Dosar penal pentru un adolescent din Galați, după ce a amenințat cu un cuţit un bărbat

Publicat

Arhivă foto

Un minor de 16 ani s-a ales cu dosar penal după ce a ameninţat cu cuţitul un bărbat care l-a atenţionat să-şi strângă mâncarea scăpată pe jos, informează, vineri, Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Galaţi.

Potrivit sursei citate, un echipaj de jandarmerie aflat în misiune de menţinere a ordinii publice pe raza Secţiei 3 Poliţie Galaţi, în timp ce patrula pe strada Oţelarilor, a observat cum un bărbat aflat pe trotuar le face insistent cu mâna.

''Jandarmii au oprit în dreptul acestuia şi l-au întrebat ce problemă are. Speriat, bărbatul le-a spus oamenilor legii că un tânăr l-a ameninţat cu un cuţit, după ce i-a atras atenţia să strângă mâncarea pe care o scăpase pe jos'', precizează sursa citată.

Din verificările făcute de jandarmi şi din declaraţia persoanelor implicate a rezultat că tânărul, în vârstă de 16 ani, s-a întâlnit în cartierul Micro 19 cu doi prieteni, de aceeaşi vârstă, cu care intenţiona să meargă într-un magazin din apropiere.

La un moment dat, tânărul a scăpat pe jos o parte din mâncarea pe care o avea în mână, iar un trecător i-a solicitat să o ridice. Revoltat că i s-a atras atenţia, acesta a scos din haină un cuţit cu care l-a ameninţat pe trecător, un bărbat în vârstă de 60 ani.

Speriat, bărbatul s-a îndepărtat rapid de el, iar când a văzut un echipaj de jandarmerie a semnalat problema. În momentul în care au văzut jandarmii, cei trei tineri au fugit printre blocurile din zonă, dar în scurt timp au fost prinşi.

Cuţitul a fost găsit de jandarmi într-o grădină din apropiere, iar cei trei au fost conduşi la sediul poliţiei.

Pe numele unuia dintre ei jandarmii au întocmit actele de sesizare pentru săvârşirea infracţiunilor de ameninţare şi port fără drept de obiecte periculoase.

Cercetările sunt continuate de către poliţie. Agerpres

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

BNR lansează o nouă monedă de colecție, din aur, cu tema ”Plăcuțele votive de la Germisara”. Care este prețul de cumpărare

Publicat

bnr lansează o nouă monedă de colecție, cu ocazia a

Banca Națională a României lansează în circuitul numismatic o monedă din aur cu tema ”Istoria aurului – Plăcuțele votive de la Germisara”. Lansarea monedei va fi luni, 29 decembrie.

Moneda este din aur, cu diametru de 13,92 mm și greutate 1,224 grame. Are valoarea nominală 10 lei.

Aversul monedei prezintă detalii ale plăcuțelor votive descoperite la Geoagiu-Băi (Germisara), valoarea nominală „10 LEI”, inscripția „ROMANIA”, stema României și anul de emisiune...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vemea la Cluj de Revelion. Temperaturi sub zero grade. Ce spun meteorologi despre zăpadă

Publicat

revelion 9.jpg






Clujenii care se pregătesc să întâmpine Anul Nou în aer liber, în centrul orașului, trebuie să se aștepte la o vreme tipic de iarnă.

Potrivit estimărilor meteorologice, iarna își intră în drepturi, valorile termice vor scădea treptat, iar temperaturile vor ajunge sub pragul de îngheț în noaptea de Revelion.

Vreme tot mai rece la Cluj spre final de an

Vremea intră într-un proces de răcire progresivă...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Clujul, în top național la valoarea indemnizației sociale pentru pensionari. Ce sumă primesc

Publicat

1766700016 bani lei pensie.jpg






Județul Cluj se află printre primele la nivel național în ceea ce privește valoarea medie a indemnizației sociale pentru pensionari, potrivit datelor oficiale ale Casei Naționale de Pensii Publice (CNPP), aferente lunii noiembrie 2025.

Deși numărul total al beneficiarilor la nivel național este în ușoară scădere, sprijinul financiar rămâne esențial pentru zeci de mii de vârstnici, inclusiv din județul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Lindon Emerllahu pleacă de la CFR Cluj. Mijlocașul a fost transferat definitiv în Ucraina

Publicat

lindon emerllahu.jpg






După un sezon și jumătate în Gruia, kosovarul de 23 de ani își va continua cariera la FC Polissya Zhytomyr.

Reprezentanții CFR 1907 Cluj au transmis chiar în ziua de crăciu că s-a ajuns la un acord cu FC Polissya Zhytomyr privind transferul definitiv al mijlocașului Lindon Emerllahu la formația din Ucraina.

Lindon Emerllahu încheie colaborarea cu CFR Cluj

Fotbalistul în vârstă de 23 de ani părăsește...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe