EVENIMENT
Dosare penale pentru doi bărbaţi din Bistrița-Năsăud, acuzaţi de furt de arbori. Unul dintre ei, reţinut
Doi bărbaţi din judeţul Bistriţa-Năsăud, în vârstă de 35, respectiv 41 de ani, sunt cercetaţi penal pentru tăiere fără drept şi furt de arbori, cel mai tânăr primind chiar mandat de reţinere pentru 24 de ore după ce l-a agresat pe proprietarul pădurii, care l-a surprins când transporta lemnele furate.
Potrivit buletinului de presă remis miercuri de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Bistriţa-Năsăud, bărbatul de 35 de ani, din comuna Livezile, a fost reţinut în cursul serii de marţi, fiind cercetat, în plus, pentru lovire sau alte violenţe.
"Bărbatul a fost depistat de poliţişti la scurt timp după comiterea unei agresiuni asupra unui bărbat de 53 de ani, din Dorolea, care se afla pe o păşune, cu o turmă de oi, pe raza localităţii de domiciliu.
Între cei doi a izbucnit un conflict spontan, bărbatul de 53 de ani reproşându-i agresorului că ar fi tăiat şi sustras lemne dintr-o pădure care-i aparţine. Imediat după comiterea faptei, agresorul a plecat de la faţa locului, fiind depistat în timp ce se deplasa cu un atelaj cu care transporta material lemnos.
A fost condus la sediul poliţiei, iar materialul lemnos a fost ridicat în vederea continuării cercetărilor", se precizează în comunicatul IPJ.
Bărbatul agresat a ajuns la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.
Tot marţi, în cursul dimineţii, un pădurar din cadrul Ocolului Silvic Beclean a sesizat poliţiştii despre un posibil furt de arbori, făptaşul fiind depistat în flagrant.
"În urma investigaţiilor efectuate la faţa locului, la ieşirea din localitatea Dumbrăviţa, a fost depistat un bărbat de 41 de ani, din Spermezeu, şi s-a stabilit faptul că acesta ar fi tăiat, fără drept, 9 arbori de diferite dimensiuni şi specii, din fondul forestier naţional Districtul 3 Târlişua.
Poliţiştii au întocmit dosarul penal sub aspectul comiterii infracţiunii de tăiere fără drept de arbori şi continuă cercetările în acest sens", se mai menţionează în buletinul de presă al Poliţiei. Agerpres
EVENIMENT
Ilie Bolojan: Record în România. 137,5 miliarde de lei investiți în dezvoltare în 2025, cel mai mare nivel din ultimii 36 de ani
Investițiile publice realizate de statul român în 2025 au ajuns la 137,5 miliarde de lei, echivalentul a 7,2% din PIB, marcând cel mai ridicat nivel din întreaga perioadă postdecembristă. Peste jumătate din această sumă a provenit din fonduri europene, potrivit datelor prezentate sâmbătă de premierul Ilie Bolojan.
Anul 2025 intră în istoria economică a României ca fiind cel mai ambițios din punct de vedere...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Numerele la LOTO, la extragerea din 11 ianuarie, aduc premii uriașe. Reporturi de milioane de euro la tragerile Loto 6/49 şi Joker
Numerele la LOTO, la extragerea din 11 ianuarie, aduc premii uriașe. Cele mai mari reporturi, de milioane de euro, sunt la tragerile Loto 6/49 şi Joker.
Noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 şi Super Noroc vor avea loc duminică, 11 ianuarie, după ce Loteria Română a acordat peste 27.200 de câştiguri, în valoare totală de 1,83 milioane de lei, la tragerile loto de joi, transmite Agerpres.
Potrivit unui comunicat al Loteriei Române, la Loto 6/49 se înregistrează...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
ChatGPT Sănătate, lansat de OpenAI: Va permite răspunsuri la întrebări medicale concrete, va citi analizele și va oferi sfaturi
ChatGPT Sănătate, lansat de OpenAI: Aplicația va permite răspunsuri la întrebări medicale concrete, citirea rezultatelor analizelor de sânge și oferirea de sfaturi de sănătate adaptate utilizatorului.
Platforma condusă de Sam Altman a subliniat faptul că sănătatea este unul dintre cele mai populare subiecte pe care utilizatorii le discută cu asistentul lor de inteligență artificială.
Vezi și: Noul sistem AI de diagnosticare medicală este de 4 ori mai eficient decât medicii...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Drama unei tinere căsătorite cu un deținut care a ucis-o după eliberarea din pușcărie. Caz judecat la Curtea de Apel Alba Iulia
59 de femicide au avut loc în România, în anul 2025. Unul dintre ele este greu de descris în cuvinte. Este cazul unei tinere din Hunedoara, Adriana, care a fost ucisă de soțul său în bătaie. A lovit-o timp de 15 minute cu un scaun, a rupt o mătură de ea și a lovit-o cu pumnii și picioarele. În timp ce femeia se văita de durere, acesta s-a culcat lângă ea. Când s-a trezit, a văzut că Adriana era moartă.
După o condamnare la Tribunalul Hunedoara, criminalul, Augustin Lucian...
Citește mai mult pe Alba24.ro
