EVENIMENT
Două automarfare pline cu migranţi afgani și irakeni, descoperite de poliţiştii de frontieră de la Vama Borş şi Vărşand
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctelor de Trecere a Frontierei Borş şi Vărşand au descoperit 25 de cetăţeni afgani şi irakieni, ascunşi în două automarfare, care încercau să treacă ilegal frontiera.
La data de 29.05.2021, în jurul orei 00.15, la Punctul de Trecere a Frontierei Vărşand, s-au prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră, pe sensul de ieşire din ţară, doi cetăţeni români. Aceştia transportau cu un automarfar, înmatriculat în România, obiecte de mobilier pentru o societate din Franţa.
În urma efectuării controlului amănunţit asupra mijlocului de transport, poliţiştii de frontieră au descoperit în compartimentul pentru marfa treisprezece cetăţeni străini.
În cadrul verificărilor preliminare, s-a stabilit că persoanele sunt cetăţeni din Irak cu vârste cuprinse între 19 şi 25 de ani.
La aceeaşi dată, în jurul orei 03.00, la Punctul de Trecere a Frontierei Borş, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră, pe sensul de ieşire din ţară, un cetăţean turc, în calitate de şofer al unui automarfar înmatriculat în Turcia. Bărbatul transporta materiale textile şi role de hârtie pe ruta Turcia-Finlanda.
În urma efectuării controlului amănunţit asupra mijlocului de transport, poliţiştii de frontieră au descoperit doisprezece cetăţeni din Afganistan cu vârste cuprinse între 5 şi 28 de ani.
În ambele cazuri, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în vederea stabilirii întregii activităţi infracţionale, urmând ca la finalizare să fie dispuse măsurile legale care se impun.
EVENIMENT
România – Bosnia-Herțegovina, 1-3: înfrângere în preliminariile Cupei Mondiale 2026, după meciul la Zenica
Echipa națională de fotbal a României a pierdut meciul cu Bosnia-Herțegovina, sâmbătă seara, scor 1-3. Partida s-a disputat pe Stadionul Bilino Polje – Zenica.
Partida a contat pentru Grupa H a preliminariilor Cupei Mondiale din 2026.
În minutul 17, a marcat 1-0 pentru România Daniel Bîrligea.
Pentru Bosnia au marcat Džeko în minutul 49, Bajraktarević în minutul 79 și Tabakovic în minutul 90+4.
Într-o atmosferă ostilă, marcată de scandări xenofobe la adresa…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Memoria martirilor greco-catolici, omagiată la Muzeul Etnografic al Transilvaniei din Cluj-Napoca
Muzeul Etnografic al Transilvaniei a găzduit, la finalul acestei săptămâni, vernisajul expoziției foto-documentare „Fericiții Episcopi Martiri Greco-Catolici Români”, dedicată celor șapte episcopi martiri beatificați la Blaj în 2019: Valeriu Traian Frențiu, Iuliu Hossu, Alexandru Rusu, Ioan Bălan, Ioan Suciu, Vasile Aftenie și Tit Liviu Chinezu.
Expoziția prezintă fotografii de epocă, corespondență,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Accident mortal la Ocoliș. Un tânăr de 20 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu mașina într-o vale
Un tânăr în vârstă de 20 de ani a murit în urma unui accident rutier grav petrecut sâmbătă pe DC 184G la Ocoliș. Acesta s-a răsturnat cu mașina într-o vale, la o diferență de nivel de 2,5 metri.
Potrivit IPJ Alba, sâmbătă, 15 noiembrie, polițiștii din orașul Baia de Arieș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe DC 184G, pe raza localității Ocoliș, a avut loc un eveniment rutier.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că un…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Un tânăr de 20 de ani din Cluj a murit într-un teribil accident în Cheile Runcului. A căzut cu mașina peste 2 metri în gol
Un tânăr de 20 de ani din comuna Mihai Viteazu, județul Cluj, și-a pierdut viața sâmbătă, 15 noiembrie, într-un accident cumplit petrecut pe un drum comunal din județul Alba.
Tânărul a căzut cu mașina aproxumativ 2,5 metri în albia văii Ocoliș și a murit pe loc,
A pierdut controlul volanului în curbă
Potrivit IPJ Alba, polițiștii din Baia de Arieș au fost alertați prin 112 cu privire la producerea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro


