EVENIMENT
Două femei infectate cu coronavirus au născut la Maternitatea Botoşani. Alte cinci gravide pozitive au primit tratament
Două femei infectate cu virusul COVID-19 au născut la Secţia de obstetrică şi ginecologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) „Mavromati” Botoşani, iar alte cinci, în diverse stadii ale sarcinii, au beneficiat de îngrijiri medicale, a declarat, vineri, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al instituţiei, Ioan Asaftei.
Cele două femei pozitive care au devenit mămici au născut natural, iar imediat după naştere au fost transferate pe Secţia de boli infecţioase, în timp ce nou-născuţii au rămas izolaţi pe Secţia de neonatologie.
De asemenea, cinci gravide diagnosticate cu noul coronavirus au fost internate la SJU. Patru dintre acestea se află în trimestrul al treilea de sarcină, iar una în trimestrul doi.
„În momentul de faţă mai sunt internate în spital doar două gravide cu test PCR pozitiv, acestea aflându-se la Secţia de boli infecţioase – adulţi a SJU”, a precizat purtătorul de cuvânt al spitalului. AGERPRES
Ziua Țării Moților ar urma să fie sărbătorită în 10 septembrie. Propunerea a fost aprobată de Senat și intră în dezbatere la Camera Deputaților.
”Cu prilejul Zilei Țării Moților, autoritățile publice, autoritățile administrației publice centrale și locale, instituțiile publice de cultură din țară și străinătate, precum și organizațiile aparținând minorităților naționale pot organiza activități culturale, sociale, educative și artistice prin care să fie…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Podcast Cluj24: Cât a câștigat Clujul în ultimii 5 ani din deplasările lui Emil Boc. Edilul a lipsit peste un an din Primărie
Primarul Emil Boc a lipsit, cumulat, mai bine de un an din Primăria Cluj-Napoca, în ultimii cinci ani, fiind plecat în delegații externe, arată o anchetă a Public Record. De aici pornește, în podcastul „Contraste” de pe Cluj24, o dezbatere între jurnalistul Florin Danciu și analistul Ion Novăcescu: este această absență o problemă pentru clujeni?


Programul Rabla ar putea fi anulat. Momentan nu sunt bani pentru continuarea în 2026 a programului Rabla: anunțul făcut de ministrul Mediului, Diana Buzoianu. Ministrul Mediului a declarat marți, 25 noiembrie, că Programul Rabla ar putea fi anulat în 2026 din cauza austerității.
Mai exact, Diana Buzoianu a declarat că momentan nu sunt fonduri pentru continuarea programului.
„Momentan nu a fost făcut încă bugetul AFM, eu mi-am exprimat public preferința, deși înțeleg nevoia…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ceremonie solemnă la Aiud: Inaugurarea Monumentului Eroilor Români și a Victimelor Comunismului
Ceremonie solemnă la Aiud: Inaugurarea Monumentului Eroilor Români și a Victimelor Comunismului va avea loc pe 30 noiembrie 2025.
Primăria Municipiului Aiud anunță organizarea unei ceremonii cu o profundă semnificație istorică și simbolică, dedicată cinstirii eroilor români și victimelor regimului comunist.
Vezi și: VIDEO: ”Zarca Aiudului”, locul în care sute de deținuți politici au murit în comunism. Lecție dură de istorie cu preotul Soponaru
Evenimentul va avea loc…
Citește mai mult pe Alba24.ro



