EVENIMENT
Două femei rănite într-un accident pe DN6 Giurgiu, în care au fost implicate un autoturism şi un microbuz

Două femei aflate într-un autoturism au fost rănite într-un accident pe DN 6, în apropiere de localitatea Stâlpu, după ce maşina în care călătoreau a acroşat un microbuz, în care nu se aflau pasageri.
„O femeie de 32 de ani din municipiul Bucureşti, în timp ce conducea un autoturism pe DN 6, în afara localităţii Stâlpu, la kilometrul 31, s-a angajat în depăşirea unui microbuz care efectua un viraj la stânga pentru a intra într-o benzinărie, moment în care aceasta a acroşat microbuzul în partea din spate, microbuzul răsturnându-se. În urma evenimentului rutier, a rezultat rănirea femeii care se afla la volanul autoturismului şi a unei pasagere de 55 de ani din Bucureşti, care se afla în maşină cu aceasta, ambele fiind transportate la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale”, a declarat luni, presei, purtătoarea de cuvânt a IPJ Giurgiu, Manuela Sârbu.
Ea spune că în microbuzul de pasageri se afla doar şoferul şi acesta nu a fost rănit.
Ambii conducători auto au fost testaţi cu aparatul alcooltest, rezultatele fiind negative.
În cauză a fost întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă. AGERPRES
EVENIMENT
Un deținut închis la Penitenciarul Aiud a primit o nouă pedepasă: Condamnare pentru o tâlhărie și un furt comise în Sebeș

Un deținut al Penitenciarului Aiud aflat în executarea unei pedepse, mai primit o nouă condamnare într-un dosar vechi de patru ani. Recent, bărbatul închis la Aiud a fost condamnat pentru o tâlhărie și un furt, ambele infracțiuni comise în 2021, pe raza municipiului Sebeș.
Faptele au avut loc în luna mai și iunie a anului 2021. La mai bine de patru ani de la comiterea lor, magistrații Judecătoriei Sebeș l-au condamnat pe bărbat. O decizie a fost dată în data de 15 septembrie…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ministerul Educației: Normele la plata cu ora, reduse la jumătate. Mai mulți profesori calificați la clasă în acest an școlar

Ministerul Educației a transmis primele rezultate ale măsurilor fiscal-bugetare introduse prin Legea 141/2025, care au vizat și reducerea cheltuielilor cu personalul din învățământ.
Principala schimbare este aceea că numărul normelor la plata cu ora s-a redus de la peste 30.000 la aproximativ 14.500, adică la jumătate, în anul școlar 2025–2026.
98,6% dintre profesorii titulari au rămas în aceleași…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

17 septembrie: Ziua Internațională a Siguranței Pacienților este o inițiativă globală marcată anual pe data de 17 septembrie și organizată de Organizația Mondială a Sănătății (OMS).
Această zi are scopul de a crește gradul de conștientizare cu privire la siguranța pacienților în cadrul sistemelor de sănătate și de a promova măsuri care să prevină erorile medicale și incidentele care afectează siguranța celor care beneficiază de îngrijiri.
A fost stabilită…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
OPINIE. Alin Tișe: „Trebuie să reducem cheltuielile cu salariile unor instituții, nu oamenii”

Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, critică marți modul în care Guvernul discută reducerea cheltuielilor publice, acuzând „o tombolă a cifrelor” și solicitând soluții inteligente, nu victime colaterale.
Citește mai mult pe Cluj24.ro