Connect with us

ACTUALITATE

Două noi recorduri sumbre în SUA, de la începerea pandemiei

Published

on

SUA au înregistrat joi 2.907 decese şi 210.962 de contagieri cu COVID-19, două noi recorduri de la începerea pandemiei, potrivit unui bilanţ independent al Universităţii Johns Hopkins, relatează EFE.

Deşi recordul anterior de cazuri era destul de recent, un număr atât de mare de morţi nu s-a mai înregistrat din primăvara trecută, când New York a devenit epicentrul mondial al pandemiei.

Bilanţul total anunţat joi la 20:00 ora locală (01:00 GMT vineri) este de 14.112.439 de contagieri şi 276.088 de morţi, cele mai ridicate cifre decât în orice altă ţară.

Statul New York rămâne cel mai afectat cu 34.775 de morţi, urmat de Texas (22.573), California (19.541), Florida (18.874) şi New Jersey (17.209).

Alte state care au înregistrat un număr mare de decese sunt Illinois (13.624), Massachusetts (10.874), Pennsylvania (10.871), Michigan (10.035) şi Georgia (9.648).

În ce priveşte numărul total de cazuri, Texas este pe primul loc cu 1.284.609 de contagieri, urmat de California cu 1.276.961, Florida (1.029.030), Illinois (759.562) şi New York (674.093).

Bilanţul provizoriu al morţilor - 276.088 - a depăşit cu mult limita inferioară a intervalului prevăzut în estimările sale iniţiale de Casa Albă, care a prognozat în cel mai rău dintre scenarii un număr cuprins între 100.000 şi 240.000 de decese provocate de pandemia de coronavirus.

Institutul pentru Măsurători şi Evaluare în domeniul Sănătăţii (IHME) din cadrul Universităţii din Washington estimează că atunci când Donald Trump va abandona puterea, la 20 ianuarie anul viitor, numărul persoanelor decedate de COVID-19 va ajunge în SUA la 385.000, iar pe 1 martie la 470.000. AGERPRES

Comentează

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

România, în topul țărilor europene unde vârsta de pensionare va crește cel mai mult

Published

on

numărul pensionarilor din românia a scăzut ușor în octombrie. pensia


Generațiile care intră acum pe piața muncii ar putea ieși la pensie abia spre sfârșitul anilor 2060. Potrivit raportului OECD „Pensions at a Glance 2025”, vârsta de pensionare ar urma să ajungă la 67 de ani atât pentru bărbați, cât și pentru femei, în cazul României. Pentru femei, creșterea estimată este de 4,8 ani, una dintre cele mai mari din Europa.

Publicitate

România se află printre țările europene în care vârsta de pensionare va crește...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Continue Reading

ACTUALITATE

Cinci vieți salvate, la Iași: Familia unui pacient aflat în moarte cerebrală a acceptat donarea organelor

Published

on

cinci vieți salvate, la iași: familia unui pacient aflat în


Organele unui bărbat de 54 de ani, aflat în moarte cerebrală la Spitalul de Neurochirurgie din Iași, au fost prelevate și transplantate unor pacienți aflați în nevoie. Ficatul a ajuns la o femeie de 36 de ani, mamă a patru copii, în timp ce rinichii au fost transplantați la Spitalul „Dr. C.I. Parhon”, iar corneele urmează să fie transplantate la Spitalul „Sf. Spiridon”.

Publicitate

Medicii din Iași au reușit să salveze viața a cinci persoane, după ce...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Continue Reading

ACTUALITATE

Alertă West Nile în regiunea Moldovei: Un caz confirmat la o tânără de 22 de ani, din Vaslui, alte două suspiciuni la Iași

Published

on

alertă west nile în regiunea moldovei: un caz confirmat la


Trei persoane s-au prezentat în luna iulie la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase „Sfânta Parascheva” din Iași cu suspiciune de infecție cu virusul West Nile, relatează agerpres.ro.

Publicitate

Un caz, la o tânără de 22 de ani din Vaslui, a fost confirmat, iar alte două cazuri sunt în curs de investigare. Medicii recomandă prezentarea rapidă la spital la apariția simptomelor și respectarea măsurilor de protecție împotriva țânțarilor.

Managerul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Continue Reading

ACTUALITATE

Telefon furat dintr-o mașină parcată în zona Pieței Centrale din Botoșani. O femeie de 37 de ani a fost reținută

Published

on

telefon furat dintr o mașină parcată în zona pieței centrale din


O femeie de 37 de ani, din municipiul Botoșani, a fost reținută pentru 24 de ore, după ce polițiștii au stabilit că ar fi sustras un telefon mobil dintr-un autoturism parcat în zona Pieței Centrale. Prejudiciul, în valoare de 700 de lei, a fost recuperat, iar telefonul a fost restituit proprietarului.

Publicitate

 

Vineri, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele unei femei, de 37 de ani,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Continue Reading